NICEBOY_102021 NICEBOY_102021 NICEBOY_102021

Retinálna náplasť pokrytá fotoreceptormi umožní obnoviť zrak

0

Jedna z hlavných príčin straty zraku u dospelých je makulárna degenerácia, ktorá je charakterizovaná postupným odumieraním fotoreceptorových buniek v oku. Vedci preto hľadajú spôsoby, ako tieto bunky regenerovať. Tím z University of Wisconsin-Madison (UW-Madison) skonštruoval nový typ lešenia, ktoré zlepší presnosť, s akou sa môžu do oka dodávať náhradné fotoreceptorové bunky.

Už v roku 2012 vedci z UW-Madison demonštrovali, ako by sa mohli pluripotentné kmeňové bunky použiť na pestovanie sietnicového tkaniva v laboratóriu. Toto tkanivo malo veľa znakov skutočného sietnicového tkaniva, a to vrátane fotoreceptorových buniek, a zvyšovalo vyhliadky na využitie tejto techniky na pestovanie náhradného tkaniva priamo v poškodenom alebo chorom oku na obnovenie videnia.

SME konferencia_092021

Výskumníci teraz skúmali, ako možno použiť syntetické náplasti na pridržanie fotoreceptorových buniek a ich implantovanie pod poškodenú sietnicu, aby sa mohli regenerovať. Implantovateľné lešenie má tvar misky na kocky ľadu a pojme okolo 300 000 fotoreceptorových buniek. Na spodnej strane má valcovité otvory, aby sa tieto bunky mohli počas dospievania spojiť s tkanivom sietnice pacienta.

Lešenie je vyrobené z biokompatibilného materiálu nazývaného poly(glycerol-sebakát), ktorý ponúka potrebnú mechanickú pevnosť a po dosiahnutí cieľa (asi za dva mesiace) sa bezpečne metabolizuje v tele. Vedci chcú túto technológiu ďalej zdokonaľovať optimalizáciou tvaru a techniky výroby. Tvrdia, že je takmer pripravená na testovanie na veľkých zvieratách, a dúfajú, že v budúcnosti ju otestujú aj na ľuďoch. Výskum bol publikovaný v časopise Science Advances.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať