SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Editorial / Ako prežiť

0

Za posledné týždne som prečítal kvantum štúdií, analýz, komentárov a prognóz o tom, aký bude život „po“. V skutočnosti nikto presne nevie odhadnúť, ako to naozaj bude, lebo v hre je priveľa premenných, ako sa bude vírus správať, či bude mutovať, či príde druhá, tretia a ďalšia vlna. Či sa bude vracať ako chrípka, ako zaberie vakcína, ako liečba, koľko ľudí sa dá zaočkovať atď. Či budeme chodiť s rúškami už len pár týždňov, alebo to potrvá ešte pár mesiacov. Alebo zostanú nastálo súčasťou nášho bežného života, ako sa to stalo v Ázii od vypuknutia SARS pred 15 rokmi. Či sa po skončení pandémie ekonomika vráti do normálu a za pár mesiacov doženie všetky straty, alebo sa tak zásadne naruší základné fungovanie systému, že nepomôže ani celoplošné rozhadzovanie 1000-euroviek z helikoptér. Či sa opäť vrátime k predošlému modelu sociálneho fungovania, alebo už natrvalo zostaneme v móde sociálneho odstupu, len trochu voľnejšieho. S nekonečným testovaním, kontrolovaním výsledkov testov a regulovaním prístupu do obchodov, škôl, kancelárií, reštaurácií atď.

Priznám sa, že ani ja naozaj neviem, aký bude život „po“, medzi nami len zľahka tuším, že bude iný, že sa nevrátime do „normálu“. Hoci, pravdupovediac, ani ten „normál“ nebol vôbec normálny, správali sme sa ako odtrhnutí z reťaze v oblasti nakupovania nepotrebných vecí, pľundrovania planéty či degradácie základných ľudských hodnôt. Krízová situácia rozvrátila mnohé tradičné štruktúry a zabehané postupy. Zrazu sa ukázalo, že pre život sú dôležité úplne iné vecí ako handry či najnovší model vlajkovej lode. Že systém „cvakania“ karty v práci typu 9to5 nie je jediný možný a že mnoho veci sa naozaj dá vybaviť aj cez home office. Že netreba cestovať na opačný koniec sveta na výročné stretnutie akcionárov a obchodné konferencie sa dajú robiť aj cez web. Že dlho neriešená reforma školstva sa dá zrazu pripraviť aspoň nahrubo za pár týždňov. Že nemocnice naozaj treba klasifikovať podľa špecializácie a toho, aké výkony sú schopné naozaj kvalitne zabezpečovať, aby neohrozili pacienta ani seba.

Napriek tomu, že sa pohybujeme v systéme, kde je priveľa neznámych a premenných, je niekoľko zásad, ktoré pomôžu prežiť aj hlboké transformačné zmeny.

Základná podmienka prežitia je adaptabilita, teda schopnosť prispôsobiť sa zmeneným podmienkam. Buď v sebe objavíme a vydolujeme schopnosť zmeniť zabehaný spôsob práce a života, alebo budeme nasledovať osud dinosaurov... Treba sa zbaviť strachu zo zmeny a, naopak, vnímať ju ako príležitosť na rozbehnutie niečoho nového, lepšieho.

Na to, aby sme sa dokázali prispôsobovať neustále sa meniacemu svetu okolo nás, je nevyhnutné zlepšiť svoje organizačné schopnosti, najmä plánovanie a time management. To, kedy sa budete venovať sami sebe, deťom v rámci učenia sa z domu a vybavovaniu pracovných záležitostí v rámci home office. Podľa viacerých štúdií súčasná situácia spôsobí, že práve home office sa stane preferovanou voľbou modelu pracovného života. Iste nie v takej miere ako doteraz, lebo sociálne kontakty treba udržovať aj v rámci práce. Ale tak, aby to bolo na prospech zamestnanca aj zamestnávateľa. Obe strany získajú viac voľnosti, na druhej strane to však predpokladá väčšiu disciplínu. 

Ďalšie kritérium prežitia je schopnosť využívať technológie, pretože svet, v ktorom žijeme, je poháňaný technologickými inováciami. Čím budú vaše technologické zručnosti väčšie, tým viac v tom svete uspejete. Aj keď primárne vaša práca na prvý pohľad s technológiami nemá nič do činenie. Možno iba na prvý pohľad. A asi iba zatiaľ. 

Schopnosť hľadať riešenie problému namiesto prekážok, „prečo to nejde“, je takisto kľúčová zručnosť, ktorá vám pomôže v každej oblasti života. V práci to môže byť presne tá kľúčová schopnosť, vďaka ktorej získate pozíciu vy, a nie niekto iný. Pre zamestnávateľa je to hodnota, ktorá pomáha firme, aby lepšie prosperovala.

V súčasnej situácii sa tiež ukázalo, aká dôležitá je sebestačnosť. A to nielen vo výrobe ochranných pomôcok, ale aj v zabezpečení potravín, vody a energie, samozrejme, v rámci aktuálnych možností. Pri plánovaní budúcich investícií je preto strategické myslieť práve na sebestačnosť, aby ste neboli odkázaní na systém, ktorý môže kedykoľvek zlyhať.

Veľmi dobre viem, že súčasná situácia je náročná, veď sa intenzívne dotýka aj nás, preto musíme všetci preukázať naše schopnosti popasovať sa s ňou. A v tom nám všetkým držím palce!

Zaujímavé čítanie májového vydania vám želá

Martin Drobný

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať