SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Editorial: 30 rokov

9
Fúúú, ako to rýchlo ubehlo. Je to tak, pred 30 rokmi, keď sa delila federácia a na Slovensko zrazu prestali chodiť české aj iné zahraničné počítačové magazíny, vznikla myšlienka začať vydávať niečo naše vlastné. Od prvotnej myšlienky, hľadania správneho názvu, autorov, partnerov a objavovania, ako to vlastne celé funguje, ubehlo len pár mesiacov a už v lete 1993 vyšlo prvé vydanie PC REVUE. Tenučké čiernobiele vnútro malo iba 24 strán, ale obálka už bola farebná. A pritom sme sa učili, ako funguje osvitovanie na film, separovanie farieb, zisťovanie, že okrem tradičného počítačového RGB modelu farieb existuje aj tlačiarenský CMYK. Tvrdohlavo sme zalamovali stránky časopisu na platforme WinPC, hoci všetci profíci vtedy robili grafiku výhradne na apploch, dnes to už nikto nerieši.

Som veľmi vďačný, že sa nám na ponuku spolupráce hneď ozvalo viacero skvelých autorov, ktorí to s nami ťahali dlhé roky. Juraj Bednár a témy okolo Linuxu a open source, Miro Trnka a jeho Vírusový radar, Jožo Šovčík a všetko okolo networkingu a databáz, Miro Oravec a jeho programovanie atď. Za tie roky sa cez redakciu premlelo množstvo výborných autorov a skoro vždy to bol vzťah na dlhé roky. Všetkým ďakujem za skvelé články, ktoré formovali IT komunitu na Slovensku, a ešte dodnes sa stretávam s ľuďmi, ktorí sa pri náhodných stretnutiach hlásia k tomu, že vyrástli práve na našom magazíne.  

Prijatie nového magazínu zo strany inzerentov nebolo okamžité, chvíľu trvalo, kým nám dali svoju dôveru, ale potom sa to rozbehlo. Pribudlo viac strán, sfarebnili sme sa, začali sme prikladať cédečko a neskôr dévedéčko s množstvom užitočného softvéru, rástol počet predplatiteľov a pribúdali ďalšie samostatné dcérske magazíny. Vrchol nastal koncom roku 2004, keď sme okrem PC REVUE ešte vydávali aj samostatné magazíny MOBIL REVUE, DIGI REVUE a INFOWARE. Odstúpil som z pozície šéfredaktora, za nového som vymenoval svojho vtedajšieho zástupcu a začal som sa naplno venovať IT magazínu INFOWARE, ktorý vtedy nemal vlastného šéfredaktora.

Masívnejším nástupom internetu však ľudia postupne začali viac informácií vyhľadávať online a papierové magazíny mali rokmi už menší význam. Po 10 rokoch sme pozastavili vydávanie menších dcérskych magazínov a ja som sa vrátil do vedenia PC REVUE. Po reštarte sme si trochu upratali témy a okruhy, ktorým malo zmysel venovať sa aj v dnešnej dobe. A po dlhom zvažovaní sme zmenili aj názov na NEXTECH. Týmto krokom sme ohlásili náš odklon od úzkej špecializácie na svet PC a zameranie sa na všetky inovatívne technológie budúcnosti. Venujeme sa tak aj umelej inteligencii, robotike, elektromobilom, fotovoltike, smart health, digitalizácii atď., ale aj celospoločenským dôsledkom vývoja technológií pre ľudskú civilizáciu, ktoré sú v dnešnej dobe extrémne aktuálne.

A či si myslím, že print má v dnešnej dobe ešte zmysel? Áno, má, a nie je to len o nostalgii fyzického dotyku a vôni papiera pri listovaní. Extrémne veľa času trávime na elektronických displejoch, sme zaplavení množstvom zábavného obsahu a informácií pochybnej kvality a prínosu. Skôr či neskôr sa ľudia takéhoto obsahu presýtia, budú si potrebovať oddýchnuť a vyberať si obsah, ktorý je pre nich naozaj užitočný a prínosný. A niečo také sa už vlastne aj deje, vidno to na generácii Z, ktorá čoraz viac preferuje používanie obyčajných tlačidlových telefónov či analógových foťákov pred smartfónmi.

Za tých 30 rokov som sa stretol s množstvom zaujímavých a múdrych ľudí, ktorí to v živote dotiahli naozaj ďaleko, dostal som sa na konferencie, podujatia a miesta, na ktoré by som sa inak asi nikdy nedostal, zažili sme zlatú éru, ale aj obdobia, keď sme si museli priťahovať opasky. Cez redakciu prešlo kvantum produktov, ktoré sme zrecenzovali, vydali sme množstvo článkov a potlačili celé hory papiera, ale myslím, že to malo zmysel. Urobili sme kus užitočnej roboty, na ktorú som bez pátosu naozaj hrdý. Ďakujem všetkým spolupracovníkom, kolegom, obchodným partnerom a kamarátom, ktorí sa nejakým spôsobom pričinili o tento úspech. 

Žijeme naozaj v turbulentnej dobe, vývoj sa stále zrýchľuje, preto je stále náročnejšie udržať si prehľad o dianí a pripraviť sa na budúcnosť. Či už to je správny výber školy, doplnenie si zručností a schopností po škole, hľadanie nového zamestnania, ktoré odolá nástupu AI a robotizácie, alebo rozbeh vlastného projektu, ktorý bude úspešný aj v novej ére AI. 

Sme tu pre vás okrem iného aj preto, aby sme upozorňovali na nové hrozby, ktorým budeme čeliť už čoskoro, informovali o nových príležitostiach a prinášali riešenia a návody, ako sa uplatniť v novom prostredí. Radi preto budeme vaším sprievodcom na tejto ceste aj v ďalšom období.

Veľmi pekne ďakujeme za doterajšiu dôveru a budeme sa tešiť, ak nám ju zachováte aj naďalej. Všetko dobré a užite si krásne leto smiley 

9 komentárov

Pán Macko vďaka, že ste ma publikovali na CD Revue s mojim výtvorom Autoškola FREE, prikladám taktiež úplnú históriu 12GB: reakcia na: Editorial: 30 rokov

11.8.2023 17:08
sourceforge.net/projects/autoskola-free/files/ Ste super, vždy si vás rád čítam. Bol som cca 15 rokov aj predplatiteľ pc revue. Ďakujem, vždy ste boli super ;)
Reagovať

RE: To kto programoval. Ty? reakcia na: Pán Macko vďaka, že ste ma publikovali na CD Revue s mojim výtvorom Autoškola FREE, prikladám taktiež úplnú históriu 12GB:

12.8.2023 17:08
Ty si skutočný Linuxák. Všetko otvorený zdroják. Vrátane náučného videjka. Si najlepšia autoškola na Slovensku aj v Angličtine. Btw čítal som, že na všetko si použil stack a gúgl. Fakt super suita programov. Najviac sa mi páčilo iso LM, mám ho už nainštalované. Inak, prečo si to nepredával? Ešte kedysi som videl tú v6 jre na tahaj.sk, ale už tam nie je. Malo to vtedy 19 tisíc stiahnutí a teraz pozerám stahuj masina, že 5 tisíc stiahnutí. Inak videl som aj tvoje stats na snapcrafte aj ms store, cez tisícku stiahnutí ročne. Nech sa ti darí, dal si svetu super suitu. Nikto iný toto na Slovensku nespravil: 12 giga bajtov pre autoškoly. Inak pán Macko spomínal, že si dostal ako pozornosť ročné predplatné zdarma, tak aspoň niekto ťa podporil pý sý revý. Držte sa chalani, Majka ;-)
Reagovať

RE: RE: Díky Majka :) reakcia na: RE: To kto programoval. Ty?

12.8.2023 17:08
Díky Majka. Héj, to všetko dnes vygúgliš na stacku pomocou engine gúgl. Pomáhal mi trochu aj Popey so snapom pre electron. On je evanjelizátor Ubuntu. Veď si možno videla snap fórum, kde sme to riešili s Popey. Je to jeden projekt nadšenca. Héj všetko zadara, ja som to nechcel predávať, lebo som sa chcel stať najsťahovanejším otvoreným programom a aj sa to podarilo, mal som cca zaokrúhlene 30 tisíc stiahnutí od roku 2006 do 2023. Kľudne si uprav program podľa seba Majka, je otvorený a náučné videjko ukazuje ako to spraviť :)
Reagovať

RE: RE: RE: Vydám sa za teba. Chcem malých programátorov :D reakcia na: RE: RE: Díky Majka :)

12.8.2023 17:08
Vydám sa za teba. Chcem malých programátorov :D

Crashtesty reakcia na: Editorial: 30 rokov

11.8.2023 10:08
Super, ale občas zachýbajú preslávené video crash testy od pána Macka. Dodnes si spomínam na lisovanie mobilu terénnym vozidlom alebo testovanie výdrže šasi úderom kladiva.
Reagovať

RE: Pani zlatá a viete vy, čo sa tu deje? reakcia na: Crashtesty

14.8.2023 12:08
Pani zlatá, kdeže chce programátor s vami deti. Iste by boli úspešné, ale zodrali ho, je na liekoch: Quentiapine, Haloperidol, Nebitrix, Noplaza, Asketon, Esenciále, Lagosa, Trittico, Ursosan a iné. A navyše ho hypnotizovali, aby už nezarábal na programovaní, lebo mu závideli. Zarába teraz $480/m z čoho rodinu neuživí. Len som vám chcela otvoriť očičká pani zlatá. Programátor je prvý na rane a zničia ho.

Gratulácie reakcia na: Editorial: 30 rokov

4.8.2023 13:08
Už 30 rokov sledujem vývoj vášho časopisu, a tento článok je nádherným ohliadnutím na úžasnú históriu. Pripomína mi časy, keď som si každý mesiac s nadšením otváral nové voňavé vydanie PC REVUE, a vzrušenie pri objavovaní nových technológií bolo niečo úplne neopakovateľné.
Prechod na NEXTECH a zameranie sa na budúcnosť a aktuálne trendy je rovnako vzrušujúci. Táto zmena smerovania svedčí o vašej schopnosti neustále sa prispôsobovať a inovovať. Myslím si, že tento časopis má naozaj zmysel aj v dnešnej dobe digitálneho obsahu, a teším sa na to, čo prinesie ďalších 30 rokov.

Srdečná gratulácia k tomuto milému výročiu a ďakujem za všetky roky výnimočného čítania. Máte môj úprimný obdiv a neochvejnú dôveru. Teším sa na ďalšie vydanie a želám vám všetko dobré do budúcnosti!
Reagovať

RE: ty mas halucinacie a zijes v klamstvach reakcia na: Gratulácie

16.8.2023 08:08
Kdeže. Prečo by som žil v klamstvách?

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať