CANON_leto2024 CANON_leto2024 CANON_leto2024

Editorial: Čas na zmenu

0

Ešte doteraz si živo pamätám, keď sme pred X rokmi riešili dilemu, ako nazvať vtedy práve vznikajúci prvý slovenský počítačový magazín. Bola to éra osobných počítačov, keď sme sa všetci ako malé deti tešili na nové megavýkonné Pentium od ­Intelu, každý nový grafický štandard s vyšším rozlíšením ako 640 × 480 px a paletou viac ako 256 farieb. Na stoloch nám trónili tučné 14" monitory CRT a každý, kto mal viac ako 17", bol už frajer. Takže logicky sme do názvu dali skratku éry, v ktorej sme žili.

Odvtedy sa však toho veľmi veľa zmenilo, zažili sme viacero významných technologických medzníkov, ktoré zásadným spôsobom ovplyvnili náš život. Osobné počítače sa vytratili, nahradili ich tenulinké ultrabooky, tablety a smartfóny, ktoré sú napriek podstatne menším rozmerom výkonovo niekde úplne inde. Svet počítačov už nie je vyhradený len pre „kockatých“ geekov a ítečkárov, ale vďaka internetu a webu k nemu má prístup už naozaj každý, kto vie klikať a rolovať. Digitálne technológie sa dostávajú do všetkých oblastí života vrátane zdravia, športu, upratovania, parkovania či dokonca varenia. A k tomu ešte prichádzajú technologické megatrendy, ako je umelá inteligencia, internet vecí, robotika, elektromobilita, nové materiály s prevratnými vlastnosťami, úpravy DNA či nanotechnológie, ktoré úplne zásadným spôsobom ovplyvnia každý aspekt nášho života. Jednoducho doba sa zmenila a tomu sme prispôsobili aj my náš výber tém, ktorým sa venujeme.

Samozrejme, tieto zmeny prebiehajú už niekoľko rokov a my sme prispôsobeniu názvu magazínu novým technologickým trendom dlho vzdorovali. Predsa len PC REVUE, to je tradícia, značka, pod ktorou nás pozná veľká časť populácie Slovenska. Mnoho ľudí vyrástlo na PC REVUE a dnes sú to špičkoví odborníci alebo manažéri, či majitelia úspešných firiem. Skoro všade, kam zavítame, ľudia PC REVUE poznajú buď priamo, alebo ho číta niekto z rodiny, kamaráti, kolegovia atď.

Takže rozhodnutie o zmene názvu zavedeného titulu sa nerodilo ľahko, navyše je to tak trochu aj o pocitoch, predsa len sme s týmto názvom spojili kus života. Doba však dospela tak ďaleko, že zmena je nevyhnutná. Mladej generácii, ktorá éru PC nezažila, toto označenie už veľa nehovorí. Obsah magazínu nekorešponduje s názvom, keďže svetu komponentov, zdrojov, skriniek atď. sa venujeme len v malom rozsahu. A inzerenti mimo sféry IT nie sú ešte stále nastavení na to, aby svoje technologické produkty či služby promovali v magazíne, ktorý evidujú ako počítačový, hoci to už dávno nie je pravda. Nastal teda čas na zmenu.

Od budúceho vydania sa PC REVUE zmení na NEXTECH. Je to názov, ktorý má evokovať zameranie na prichádzajúce technológie. Samozrejme, tak ako doteraz sa budeme venovať aj produktom a technológiám, ktoré sú dostupné bežne už teraz, takže obsahovo sa nič zásadné nezmení. Zachová sa aj systém predplatného, rozsah či grafické spracovanie. Všetko zostáva tak ako doteraz, ibaže pod novým názvom. A pod týmto názvom budeme fungovať aj na internete. To ste si asi už aj všimli, keďže tento názov už vyše roka na našom webe promujeme.

Tak nám držte palce, aby sa nový názov ujal, aby ho prijala aj mladá generácia, aj inzerenti a dodalo nám to viac energie, aby sme vám mohli prinášať ešte viac zaujímavého čítania.

Ďakujeme za priazeň a prajem vám všetko dobré v novom roku 2020!

 

Martin Drobný

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať