
Editorial: Jeden trikordér, prosím!
Technologické zázemie znamená, že jedlo sa objednáva výhradne cez apku, ktorá vám podľa vášho profilu, aktuálneho módu (tréning, práca, veľký hlad atď.) ponúkne jedlá, ktoré sú práve k dispozícii. Všetko sa vyrába z čerstvých surovín od lokálnych farmárov a pripravuje bezodpadovo s ohľadom na životné prostredie tak, aby sa nič zbytočne nevyhadzovalo, takže sa jedlá nerobia do zásoby, ale operatívne podľa potreby. A ak sa nejaká surovina minie, dané jedlo automaticky vypadne v tom čase z ponuky.
Informácie pre tých, ktorí chcú vedieť, čo jedia, sú naozaj komplexné, obsahujú až 22 nutričných údajov vrátane rôznych druhov tukov, cukrov, minerálov a vitamínov. Za projektom stoja dvaja Slováci a ich ambíciou je vytvoriť sieť takýchto reštaurácií aj po svete, v čom im držím palce.
Dôvod, prečo spomínam tento projekt, je ten, že to, ako kvalitne sa stravujeme, má veľmi silný vplyv na náš črevný mikrobióm, ktorý ovplyvňuje nielen imunitný systém, kognitívne schopnosti, ale aj proces starnutia. Nedávny výskum odhalil, že staršie myši, ktoré dostali transplantáty zdravej črevnej mikroflóry od mladých myší, doslova omladli.
My ľudia väčšinou riešime kvalitu stravovania až potom, keď sa objavia nejaké problémy, ako sú napríklad intolerancie. Alebo keď sme neustále unavení, bez energie, opakovane máme problémy s imunitou, zápalmi, nadváhou atď. Na náš celkový zdravotný stav má, samozrejme, vplyv aj spánok, pohybové aktivity, vedomé dýchanie, stres atď., ale tie máme, resp. môžeme mať do určitej miery pod kontrolou. Pri stravovaní však nie celkom presne vieme, čo a koľko toho naše telo aktuálne potrebuje. Iste, vieme sa sebapozorovaním dopracovať k zisteniam, aké potraviny alebo jedlá nám celkom nesadnú, a tým sa vyhýbať, ale to je málo. Rovnako to, že nám chýbajú nejaké vitamíny, minerály, enzýmy a ďalšie výživové doplnky, zistíme až vtedy, keď sa výrazne prejaví ich nedostatok, napr. pri lámavosti nechtov. V lepšom prípade si to všimneme, naštudujeme si, čo nám chýba, a snažíme sa to do tela doplniť, pričom dávkovanie si určujeme odhadom sami. A v horšom si to nevšimneme alebo tomu nevenujeme potrebnú pozornosť, čo nám telo neskôr pripomenie aj s úrokmi.
Preto by bolo veľmi fajn, keby sa do bežného používania dostali diagnostické smart zariadenia, ktoré by vedeli potreby nášho tela monitorovať priebežne na dennej báze, a nie len raz za čas pri preventívnej prehliadke. Teda napríklad umývadlo, ktoré môže získať množstvo informácií zo slín, alebo toaleta z našich exkrementov. Smart hodinky alebo prstene typu Oura zase dokážu z tepovej frekvencie, variability srdcového rytmu, teploty, saturácie krvi kyslíkom atď. upozorniť na blížiace sa problémy. Rovnako tak analyzátor dychu Breathonix vie identifikáciou prchavých organických zlúčenín upozorniť na rôzne začínajúce sa choroby vrátane covidu. Alebo Vocalis, ktorý dokáže blížiace sa problémy vrátane covidu zistiť neinvazívnou analýzou hlasu.
Stačilo by tieto zariadenia mať nainštalované v domácnosti alebo na pracovisku a človek by im v rámci svojich denných aktivít priebežne odovzdával svoje vzorky. Zariadenia by boli spárované s telefónom, kde by sa ich údaje neustále vyhodnocovali pomocou AI, a poskytovali by následné odporúčania, čo treba zmeniť, vylúčiť alebo, naopak, doplniť do stravy a aké výživové doplnky a v akých množstvách si treba objednať. Teda niečo ako diagnostický trikordér zo seriálu Star Trek. Toto však nie je sci-fi, takéto zariadenia už existujú, len sa ešte nedostali do bežného používania. Je to už len otázka času a ceny. Tá by však nemala byť hlavnou prekážkou, pokiaľ aj zdravotné poisťovne využijú svoju príležitosť a pomôžu s ich preplácaním. Prevencia je predsa x-krát lacnejšia ako liečba.
Takže osobne sa na to veľmi teším. Možno sa celý proces zautomatizuje až tak, že smartfón mi sám objedná jedlo podľa toho, čo a koľko toho moje telo aktuálne potrebuje, ale azda ešte zostane možnosť osobnej voľby, aby sme si z času na čas mohli dovoliť nejaký ten sladký prehrešok. Veď sme predsa rebeli...
Zaujímavé čítanie septembrového vydania vám praje