SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Editorial: Total control

0

To, že náš život s technológiami zanecháva elektronickú stopu, prostredníctvom ktorej sa dajú o nás zistiť aj veľmi osobné fakty, je všeobecne známe. Ale to, ako sa stále viac zväčšuje hĺbka a šírka tejto stopy, ma prekvapuje a trošku aj desí.

Nad personalizovanou reklamou sa už nikto nepozastavuje. Ak si vo vyhľadávači zisťujem niečo o Helsinkách alebo si kúpim nové outdoorové tenisky, je jasné, že sa na weboch s googlovskými banermi a Facebooku na mňa budú istý čas valiť ponuky na výhodné ubytovanie a novú doplnkovú výbavu do terénu. Už párkrát sa mi však stalo, že sa mi začala zobrazovať takáto cielená personalizovaná reklama na veci, o ktorých som si bol istý, že som ich ani cez Google nevyhľadával, ani nič súvisiace nekupoval, ani neklikal na weby s podobným obsahom. To vo mne vyvolávalo paranoidný pocit, ako keby mi Facebook aj Google videli rovno až do hlavy. Raz som sa o tom bavil s kolegom a spomenul mi prípad, keď jedna tehotná žena zažalovala Google, pretože jej za obdobných okolností začal zrazu posielať ponuky na detskú výbavu. Jej sa to z rovnakých dôvodov nezdalo, podala sťažnosť a pri vyšetrovaní sa zistilo, že jej tehotnosť identifikoval algoritmus podľa zmenenej motoriky prstov počas písania na klávesnici smartfónu...

Už viackrát sme písali o čínskom systéme Skynet na monitorovanie správania sa ľudí na verejnosti (chodenie cez priechod na červenú) aj v súkromí (vyhľadávanie politicky nevhodného obsahu na internete), jeho vyhodnocovanie a vypočítavanie sociálneho kreditu, teda skóre, podľa výšky ktorého môžu alebo nemusia dostať občania úver v banke. Alebo im úrady môžu zablokovať rezerváciu letenky či zakázať jazdu vysokorýchlostnými vlakmi. A to sa v Číne reálne deje už teraz.

Ak ste si doteraz mysleli, že takýto režim totálnej kontroly, ktorý pomaly, ale isto vedie k dystopickej spoločnosti, je od nás vzdialený na míle, tak len FYI technológiu rozpoznávania tvárí nedávno testovali už aj v centre Londýna. Cieľom podľa úradníkov bola identifikácia ľudí, ktorých hľadá polícia alebo súdy. To by samo osebe mohlo byť prospešné pre verejnú bezpečnosť, problémom však bolo vysoké percento falošných poplachov...

Obdobná totálna kontrola môže časom zasiahnuť ktorúkoľvek oblasť nášho života, či už prostredníctvom štátu, alebo korporácií. Napríklad jazdu autom, kde sa informácia o polohe vozidla bude v rámci konceptu Connected Cars zdieľať a môže sa vyhodnocovať aj z hľadiska porušovania dopravných predpisov. Policajné hliadky teda už nebudú musieť číhať s radarom za kríkmi a naháňať previnilcov po cestách. Stačí, ak sa napoja na takýto zdroj dát, a automaticky už budú len generovať mesačné faktúry s pokutami.

Nedávno mi kamarát kolega predstavoval ich softvérové riešenie, ktoré začínajú predávať už aj na Slovensku. Umožňuje odsledovať celý potravinový reťazec, napríklad kuracie mäso od momentu, ako sa kuriatko vyliahne na farme, cez zloženie jeho krmiva, antibiotiká, výživové doplnky či lieky, ktorými bolo dopované, veterinárne kontroly, spôsob jeho porážky, spracovania, balenia, uskladnenia, prepravy cez jednotlivé logistické body vrátane časov a skladovacích teplôt až po miesto jeho predaja. Stačí, keď si zákazník pri kúpe naskenuje QR kód a na mobile sa mu zobrazia všetky uvedené informácie vrátane certifikátov potvrdzujúcich zdravotnú bezchybnosť, čerstvosť či pravosť. Vie sa tak rozhodnúť, či si kúpi o pár centov lacnejšie mäso z neovereného zdroja alebo zo zdroja, ktorý bol kontrolovaný a splnil všetky potrebné normy, čo je super vec.

Takýchto riešení, samozrejme, existuje viacero a už dnes máme aj doplnkové technológie, ktoré umožňujú ísť ešte ďalej. Napríklad skontrolovať polohu rybárskej lode, ktorá deklaruje odchyt tuniakov na otvorenom mori, ale podľa satelitných snímok dokáže informačný systém skontrolovať polohu a prípadne odhaliť, že v čase výlovu sa loď v skutočnosti motala pri pobreží.

Alebo skontrolovať farmára, ktorý deklaruje biozeleninu a bioovocie, ale v skutočnosti podľa dokladov má bežný objem odberu chemických postrekov v prepočte na plochu ako ktorákoľvek iná farma. Alebo sa jeho pozemky nachádzajú v spádovej oblasti továrenského komína či v zóne, v ktorej bol nameraný zvýšený objem dusičnanov v pôde. 

Takže aby som to zhrnul. Technológie definitívne budú o nás prezrádzať stále viac a viac. V rámci vyššieho záujmu sa asi nepodarí zabrániť určitej strate súkromia a voľnosti. Na druhej strane získame väčšiu bezpečnosť a menší výskyt podvodov a napríklad ohrozenia zdravia. Dôležité je však nájsť tú správnu mieru...

Zaujímavé čítanie aprílového vydania vám praje

 

 

Martin Drobný

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať