SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Editovanie génov metódou CRISPR ponúka potenciál predĺženia života

1

Vedci z Ústavu zoológie Čínskej akadémie vied úspešne predĺžili život myší použitím metódy CRISPR/Cas 9. CRISPR sa stal pomerne jednoduchým a populárnym spôsobom úpravy vlákien DNA. Štúdia CRISPR/Cas 9 našla gén, ktorý je viazaný na bunkové starnutie (ktorý hovorí bunkám, aby prestali rásť). Zistila aj to, že liečba pomocou CRISPR/Cas9 môže proces starnutia čiastočne pozastaviť. Liečba umožnila myšiam žiť o 25 % dlhšie a byť fyzicky silnejšie.

Biológovia sa nazdávajú, že tieto výsledky sú v klinickom prostredí relatívne ľahko reprodukovateľné aj na ľuďoch. Takáto liečba môže znížiť potrebu lekárskej starostlivosti potenciálnym znížením počtu úrazov, srdcových infarktov a zlyhaní orgánov. Predpokladá sa, že v dôsledku technologických prielomov sa bude priemerná dĺžka života v 21. storočí neustále zvyšovať. Štúdia publikovaná v časopise Lancet očakáva, že priemerná dĺžka života sa do roku 2030 zvýši v 35 priemyselných krajinách o 4,4 roka u mužov aj žien.

 Zdroj: entrepreneur.com.

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

vraj crispr9 je nebezpečný reakcia na: Editovanie génov metódou CRISPR ponúka potenciál predĺženia života

16.2.2021 12:02
Renomovaní vedci predsa Číňanom povedali, že editovať metódou crispr9 je ako strieľať a nevedieť kde strieľaš? Nepoznáme možné dôsledky editovania v širšom kontexte.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať