SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

Elektrická puška môže pomôcť armáde a polícii pri potláčaní nepokojov

Bezpečnosť
3

Pušku GR-1 Anvil Gauss vyrába spoločnosť Arcflash Labs, LLC, ktorej spoluzakladatelia David Wirth a Jason Murray sú „leteckí inžinieri, bývalí dôstojníci amerického letectva a experti na vývoj impulzového napájania s 20-ročnou skúsenosťou,“ uvádza sa na jej webovej stránke. Spoločnosť tvrdí, že zbraň je „schopná zrýchliť akýkoľvek feromagnetický projektil (s priemerom pod 1/2") na viac ako 200 stôp za sekundu“ a môže produkovať silu až 100 joulov alebo 102 Nm, čo z nej robí „najvýkonnejšiu cievkovú zbraň, aká sa kedy predávala verejnosti“.

Gaussove pušky alebo cievkové pušky využívajú elektrifikované cievky na generovanie magnetického poľa, ktoré urýchľuje feromagnetické projektily na vysoké rýchlosti. Ide o podobný, ale predsa odlišný koncept ako koľajové delá, ktoré, ako už názov napovedá, vystreľujú projektily pomocou poľa generovaného medzi koľajami vedúcimi prúd. Hoci bolo predstavených už veľa návrhov ručných cievkových zbraní, žiadna nedokázala poskytnúť dostatočnú silu na to, aby bola užitočná vo vojenskom alebo bezpečnostnom prostredí.

Puška spoločnosti Arcflash meria 96,5 cm na dĺžku, jej hlaveň je dlhá 66 cm, má hmotnosť 9 kg a je napájaná 25,2-voltovou lítiovo-iónovou polymérovou batériou. Z obrázkov na webovej stránke spoločnosti sa zdá, že pažba pušky je zhotovená na 3D tlačiarni. Puška môže vystreliť až 20 rán za minútu pri maximálnom výkone alebo až 100 rán za minútu pri prevádzke na polovičný výkon. Jej nový spúšťací systém umožňuje používateľovi prednabiť zbraň ľahkým stlačením spúšte pred úplným vystrelením.

SOFTECON 2022

Čo sa týka munície, z tejto ručnej zbrane by bolo možné aspoň v princípe vystreliť akýkoľvek kovový náboj bohatý na železo s priemerom medzi 11 mm a 12,6 mm a dĺžkou medzi 30 a 52 mm. Podľa webu New Scientist generuje Anvil úsťovú energiu (čo je energia projektilu, keď opúšťa hlaveň) okolo 85 joulov, čo je porovnateľné so vzduchovými puškami vyššej kategórie „alebo asi polovičný výkon pušky kalibru .22“. 

Spoluzakladateľ spoločnosti Arcflash David Wirth hovorí, že väčšina doterajších otázok sa týkala použitia ich technológie na vystreľovanie nesmrtiacich nábojov, ako sú gumené projektily alebo guľky s paprikovým sprejom. No keďže cievkové zbrane používajú na poháňanie projektilov elektromagnetickú energiu, na vystrelenie by táto munícia vyžadovala feromagnetické saboty alebo vložené železné hobliny.

Dôvod záujmu o cievkové zbrane je ten, že na takejto puške môžete okamžite zmeniť výkon. Môžete ho znížiť, ak je cieľ blízko, aby ste niekoho nezranili, alebo zvýšiť, ak ste ďalej a potrebujete dosiahnuť požadovaný účinok. Predajný argument je teda jej nesmrtiaci charakter. Cena pušky je 3375 dolárov. 

Zdroj: thebrighterside.news.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

To je reakcia na: Elektrická puška môže pomôcť armáde a polícii pri potláčaní nepokojov

21.1.2022 20:01
Prosím vás, prečo by armáda alebo polícia strieľala do vlastných občanov? Prečo by sa ľudia proti vláde búrili a prečo by "robili" nepokoje, aby proti nim vlastná vláda poslala vlastných policajtov?
Či?
Reagovať

RE: To je reakcia na: To je

26.1.2022 16:01
Paci sa mi Vas pohlad, a rad by som s Vami suhlasil, ale nie kazdy je natolko vyspely aby dokazal pouzivat svoju hlavu.
Bohuzial realita je taka, ze vacsina ludi to nedokaze a najde sa kopec ludi, ktori budu strielat do dalsich zivych ludi...
Reagovať

RE: Stačí sa pozrieť na Kazachstan a nedávne nepokoje, ľudia nemali čo žrať, tak išli a vyrabovali všetko čo videli a rozbíjali reakcia na: To je

22.1.2022 11:01
Stačí sa pozrieť na nedávne správy z Kazachstanu, zdvihli im ceny o sto percent a ľudia prišli do hlavného mesta a rozbíjali a rabovali, čo sa dalo. Armáda dostala povel strieľať do ľudí bez povelu. Mnohí tam zahynuli. Nemáš čo žrať, tak vyplieniš, čo vidíš a zješ to vo vyrabovaných potravinách...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať