PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Elektrické hyperauto s výkonom 1180 koní

Technológie
0

Výrobca hyperáut Ariel ponúkol pohľad na svoj nový model. Malá britská firma v roku 2017 ohlásila plány týkajúce sa vysokovýkonného elektrického auta s kódovým názvom Hipercar, ktoré bude vybavené predlžovačom dojazdu s plynovou turbínou. Hipercar (High Performance Carbon Reduction) je vhodný kódový názov, pretože auto by malo poskytovať výkon podobný hyperautu. Zatiaľ je vo fáze prototypu, ale Ariel už uzavrel niektoré špecifikácie.

K dispozícii bude viacero variantov Hipercar, pričom najvyšší model bude obsahovať štvormotorovú hnaciu sústavu s pohonom všetkých kolies, pozostávajúcu z dvoch elektromotorov na každej náprave. Každý motor poháňa koleso prostredníctvom jednostupňovej prevodovky a kombinovaný výkon systému je 1180 koní pričom krútiaci moment je 1820 Nm. Je to vcelku pôsobivé, keď zvážite, že cieľová hmotnosť je 1555 kg. Elektromotory poháňa lítiovo-iónová batéria s využiteľnou kapacitou 56 kwh. Dojazd na batériu sa odhaduje na 240 km.

Ariel ponúkne možnosť predlžovača dojazdu s plynovou turbínou, ktorý môže používať palivo na dobíjanie alebo udržiavanie nabitia batérie. Zrýchlenie z 0 na 100 km/h sa podľa vyjadrenia spoločnosti dosiahne približne za dve sekundy, z 0 na 160 km/h zhruba za 4,4 sekundy a maximálna rýchlosť je 250 km/h. Uvádzané údaje platia pre výkonnejšiu štvormotorovú verziu. Podvozok tvorí monokoková konštrukcia z lepeného hliníka s odnímateľným hliníkovým predným a zadným pomocným rámom.

Odpruženie obsahuje dvojité priečne ramená vo všetkých štyroch rohoch s tlmičmi dodávanými spoločnosťou Bilstein. K dispozícii budú kované alebo kompozitné kolesá z uhlíkových vlákien, obuté do mohutných pneumatík s rozmerom 265/35 vpredu a 325/30 vzadu. Ariel vyvíja aj nový systém posilňovača riadenia, ktorý vodičovi poskytne vynikajúcu spätnú väzbu. Začiatok výroby je naplánovaný na rok 2024, informácie o cenách budú oznámené neskôr.

Zdroj: motorauthority.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať