Samsung_03 Samsung_03 Samsung_03 Advertisement

Elektrický Mercedes EQA prichádza na Slovensko

Technológie
4

Mercedes-Benz EQA je vstupný model elektromobilu v rade Mercedes-EQ. Bude ponúkať širokú paletu variantov s výkonmi od 140 až po 200 kW, s náhonom na predné alebo na všetky kolesá. V budúcnosti príde mimoriadna verzia EQA s dojazdom viac ako 500 kilometrov (podľa WLTP). 

Dizajn vychádza z obľúbeného SUV radu GLA. Na základe jeho robustnej konštrukcie bola karoséria EQA upravená tak, aby vyhovovala osobitným požiadavkám na elektromobily. Batéria je umiestnená v špeciálne vyvinutom ráme, vyrobenom z extrudovaných častí, aby bola zaručená štrukturálna pevnosť. Ochranný kryt batérie v prednej časti je schopný ju chrániť pred prerazením cudzími predmetmi a zabrániť tak následným škodám.

Úvodný model je EQA 250 vybavený batériou s využiteľnou kapacitou až 66,5 kWh, s pohonom predných kolies s výkonom 140 kW. Táto kombinácia poskytne dojazd na úrovni 399 – 426 km podľa WLTP. Vďaka krútiacemu momentu 375 Nm zvládne zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 8,9 sekundy a maximálna rýchlosť je obmedzená na 160 km/h. Batériu možno nabíjať DC rýchlym nabíjaním s výkonom až 100 kW, takže na nabitie do 80 % postačí 30 minút. Vstavaná AC nabíjačka s výkonom 11 kW je trojfázová a batériu s ňou nabijete za 5 hodín 45 minút.

Plánované sú aj ďalšie varianty, na jednej strane s pohonom všetkých kolies s prídavným elektrickým motorom (eATS) a výkonom 200 kW a na druhej strane verzia s dojazdom viac ako 500 kilometrov (WLTP). Dojazd modelu Mercedes-EQ sa pritom má zvyšovať nielen zvyšovaním kapacity batérie, ale aj systematickým zlepšovaním účinnosti všetkých komponentov vozidla. Efektivitu napomáha aj sériovo dodávané tepelné čerpadlo, ktoré využíva odpadové teplo z elektrického pohonu. Pred štartom možno okrem toho predklimatizovať interiér priamo ovládaním prostredníctvom infotainmentu MBUX alebo cez aplikáciu Mercedes me.

EQA je prvé čisto elektrické kompaktné vozidlo od spoločnosti Mercedes-Benz. Novinka prichádza s modernizovaným systémom MBUX, ktorý zahŕňa aj inteligentný systém plánovania trasy, zohľadňujúci doby nabíjania a na základe nepretržitých simulácií dosahu s prihliadnutím na topografiu, počasie, hustotu premávky a jazdný štýl priebežne vypočítava prestávky na nabíjanie vrátane potrebného času nabíjania.

V kritických situáciách pomôže systém autonómneho brzdenia predísť kolízii alebo zmierniť jej následky. Systém je takisto schopný zabrzdiť pred stojacimi vozidlami a prechádzajúcimi chodcami pri typických mestských rýchlostiach. Balík Driving Assistance Package zabezpečuje funkcie odbočovacieho manévru, núdzového koridoru, varovania pri cúvaní a varovanie, keď sú v blízkosti priechodov pre chodcov detegovaní chodci.

Vďaka službe Mercedes me Charge získa zákazník pohodlný prístup k nabíjacím staniciam rôznych poskytovateľov. Mercedes me Charge umožňuje aj prístup k rýchlonabíjacím staniciam paneurópskej rýchlonabíjacej siete IONITY. Krátke časy nabíjania sa najmä pri dlhých trasách starajú o pohodlné cestovanie naprieč hlavnými dopravnými tepnami Európy. Zákazníci používajúci nabíjačky IONITY tak preukazujú záväzok k trvalej udržateľnosti, nabíjajú energiou pochádzajúcou iba z obnoviteľných zdrojov a zabezpečujú tak nulové emisie a uhlíkovo neutrálny motorizmus.

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

4 komentáre

Štyristo kilometrový dojazd je dosť málo reakcia na: Elektrický Mercedes EQA prichádza na Slovensko

7.4.2021 17:04
Slabý dojazd a kde sa potom budeš drbkať tu na východe dobíjať auto? Nikde nedobiješ tu na východe auto. Tu nieže nie sú obnoviteľné zdroje, tu nejest ionic nabíjačiek, môžeš zostať visieť hocikde.
Reagovať

RE: Štyristo kilometrový dojazd je dosť málo reakcia na: Štyristo kilometrový dojazd je dosť málo

7.4.2021 20:04
to preto, ze na vychode nic nie je :D
Reagovať

RE: RE: ahá, jasné, preto si tam všetci prajú "zdochni" reakcia na: RE: Štyristo kilometrový dojazd je dosť málo

8.4.2021 15:04
ahá, jasné, preto si tam všetci prajú jeden druhému "zdochni"
Reagovať

RE: RE: RE: To sú len drbnutí východniari, nič si z nich nerobte. reakcia na: RE: RE: ahá, jasné, preto si tam všetci prajú "zdochni"

8.4.2021 16:04
To sú len drbnutí východniari, nič si z nich nerobte :D Kovbojka ako všade na vychodze...

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať