CANON_leto2024 CANON_leto2024 CANON_leto2024

Elektrina “zo vzduchu“ môže byť nekonečným zdrojom čistej energie

0

Nová štúdia ukazuje, že vlhkosť by mohla byť významným zdrojom čistej energie. „Vlhkosť vzduchu je obrovský, udržateľný zásobník energie, ktorý je na rozdiel od slnečnej a veternej energie k dispozícii nepretržite,“ uvádza sa v štúdii, ktorá bola nedávno uverejnená v časopise Advanced Materials. Výskumníci z University of Massachusetts-Amherst tvrdia, že takmer každý materiál sa dá premeniť na zariadenie, ktoré nepretržite získava elektrickú energiu z vlhkosti vzduchu.

Oblak v podstate nie je nič iné ako masa vodných kvapiek. Každá z týchto kvapiek obsahuje náboj, a keď sú vhodné podmienky, oblak môže vyprodukovať blesk. Ibaže nevieme, ako spoľahlivo zachytiť elektrinu z blesku. Tím preto vytvoril mrak v malej mierke, ktorý vyrába elektrinu predvídateľne a nepretržite, aby ju mohli zbierať. Srdce umelo vytvoreného oblaku závisí od toho, čo hlavný autor štúdie Jun Yao a jeho kolegovia označujú ako vzduchom poháňaný generátor alebo v skratke „air-gen“ efekt.

SAMSUNG_07M Advertisement

Nová štúdia nadväzuje na výskum uverejnený v roku 2020. Vo vtedajšej štúdii sa uvádzalo, že energiu možno získať z vlhkosti pomocou materiálu, ktorý pochádza z baktérií. Nová štúdia zistila, že by sa mohol použiť aj takmer akýkoľvek materiál, napríklad kremík alebo drevo. Zariadenie, ktoré sa v štúdii spomína, je veľké ako necht a tenšie ako vlas a je posiate malými otvormi označovanými ako nanopóry.

Keďže vlhkosť je všadeprítomná, zberač by mal podľa vyhlásenia univerzity fungovať 24 hodín denne, 7 dní v týždni, za každého počasia a bez ohľadu na to, či fúka vietor a svieti slnko. Rieši tak jeden z hlavných problémov veterných a solárnych technológií, ktoré fungujú len za určitých podmienok. Yao uviedol, že zhruba 1 miliarda vzduchových generátorov, ktoré sú poskladané tak, aby mali približne veľkosť chladničky, by mohla v ideálnych podmienkach vyrobiť kilowatt elektriny a čiastočne napájať jednu celú domácnosť.

Zdroj: eu.usatoday.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať