Elektronický nos nájde v moči stopy rakoviny prostaty

0

Výskumný tím z Talianska úspešne otestoval systém elektronického nosa, určeného na vyčuchanie biomarkerov rakoviny prostaty v moči. Táto technológia nadväzuje na predchádzajúci výskum, ktorý zistil, že trénovaní psi dokážu presne odhaliť rakovinu prostaty. Štúdia publikovaná v roku 2015 potvrdila, že nádory prostaty produkujú špecifické prchavé organické látky, technicky známe ako VOC (volatile organic compounds), ktoré je pes schopný odhaliť s veľkou presnosťou.

„Rozhodli sme sa stavať na tejto schopnosti, aby sme vyvinuli high-tech diagnostické zariadenie, ktoré by sa mohlo stať súčasťou každodennej klinickej praxe,“ vysvetlil Gianluigi Taverna, vedúci nedávneho výskumu. V projekte s názvom Diag-Nose vedci vytvorili prototyp elektronického nosového systému určeného na detekciu špecifických prchavých organických zlúčenín v moči, ktoré boli spojené s pacientmi s rakovinou prostaty.

Nová štúdia publikovaná v International Journal of Urology oznámila výsledky prvých predbežných testov tejto novej technológie. Tím zozbieral takmer 200 vzoriek moču, pričom polovica bola od pacientov s potvrdenou rakovinou prostaty a polovica zo zdravej kontrolnej skupiny. Systém e-nosa preukázal 85 % presnosť pri detekcii vzoriek rakoviny prostaty. Takisto vykázal 79 % špecifickosť, čo znamená, že jeden z piatich zdravých pacientov dostal pozitívny výsledok na rakovinu prostaty.

Aj keď ide o relatívne vysoký počet falošne pozitívnych výsledkov, vedci naznačujú, že v kombinácii s inými nástrojmi, ako sú krvné testy a biopsie, by systém e-nosa mohol pomôcť niektorým pacientom vyhnúť sa zbytočným invazívnym zákrokom. Tento výskum nie je zďaleka prvý, ktorý sa pokúšal vyvinúť systém elektronického nosa na vyčuchanie rakoviny prostaty zo vzoriek moču. Viaceré štúdie v posledných rokoch preukázali správnosť myšlienky, ale žiadna z nich zatiaľ neprešla od prototypu k širokému klinickému použitiu.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať