Medzikontinentálny hybridný VTOL ako zo Starwars

Technológie
0

Spoločnosť Aura Aerospace navrhla nevšedný nový pohľad na pokročilú vzdušnú mobilitu. Jej päťmiestny Ranger je pomerne jednoduché lietadlo VTOL (vertical takeoff and landing), ktoré vertikálny vzlet a pristátie dosahuje pomocou koaxiálneho systému oktakoptéry s ôsmimi 70-palcovými (178 cm) dvojlistovými podperami visiacimi v prednej a zadnej časti veľkého hlavného krídla.

Tento systém vás dostane do výšky, a keď budete vo vzduchu a krídlo sa rozloží na celú šírku 23 metrov, spustí sa dvojica prúdových motorov s turbodúchadlom, ktoré zabezpečia ťah vpred. Keď je lietadlo v cestovnom lete a plne podopreté krídlami, vrtule sa spomalia, zastavia, vyrovnajú sa so svojou nosnou vzperou a vysunú sa malé zaťahovacie pontóny, ktoré ich zakryjú na dosiahnutie minimálneho odporu vzduchu.

S takto uloženými podperami môže Ranger zrýchliť na rýchlosť až 820 km/h (Mach 0,66). Je teda o niečo pomalší ako väčšina dopravných lietadiel, pretože sa na rozdiel od nich pohybuje v hustejšom vzduchu vo výške 10 000 stôp (3050 m), zatiaľ čo dopravné lietadlá letia vo výške 30 000 stôp (9150 m). Aura hovorí, že s plnými nádržami udržateľného leteckého paliva Ranger zvládne 18 000 km alebo 22 hodín letu bez medzipristátia.

Na porovnanie, typický Airbus A380 plný cestujúcich preletí maximálne 14 800 km. Ranger vás údajne odvezie z vrcholu budovy v New Yorku až do stredu Adelaide v Austrálii, pričom mu zostane palivo nazvyš. A keď mu predsa dôjde „šťava“, bude stále kĺzať, tvrdí Aura, a môže šťastne pristáť na dráhe. Päťmiestna kabína bude mať malú kuchyňu a toaletu, ktoré sú pri takom dlhom lete potrebné.

Ranger využíva technológiu eVTOL, ale inak má svojou koncepciou oveľa bližšie k obchodnému lietadlu s veľmi dlhým doletom než k leteckému taxíku. A v tomto kontexte to možno dáva zmysel. Päť miest je pravdepodobne dosť na veľa obchodných ciest a ultrabohatí by možno radi zaplatili za súkromný „medzikontinentálny skok“ zo strechy na strechu.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať