PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Elektronika na báze húb sa pri likvidácii biologicky rozloží

Technológie
0

Podľa novej štúdie by huby mohli nájsť využitie v biologicky odbúrateľných elektronických zariadeniach. K objavu tohto nového využitia húb došlo viac-menej náhodou. Keď vedci z Univerzity Johannesa Keplera v Linzi skúmali možnosti použitia húb v aplikáciách, ako je izolácia budov, zistili, že huba reishi (Ganoderma lucidum – lesklokôrka lesklá) má obzvlášť pevnú vonkajšiu pokožku, ktorá chráni spodné dužinaté tkanivo pred patogénmi a inými typmi húb.

Takisto zistili, že koža sa dá ľahko odstrániť a potom vysušiť, čím sa vytvorí „robustný, flexibilný a tepelne odolný“ materiál, ktorý vydrží teploty až 250 °C. Keď sa tento materiál ponechá v správnom prostredí, úplne sa biologicky rozloží. Materiál nazvaný MycelioTronic by jedného dňa mohol slúžiť ako substrát pre dosky plošných spojov vo flexibilných elektronických zariadeniach.

V súčasnosti sú substráty v takýchto doskách konštruované z polymérov, ktoré je ťažké oddeliť od ostatných zložiek, čo sťažuje recykláciu. No keď sa substrát na báze húb biologicky rozloží, zostávajúce nerozložiteľné položky sa dajú jednoducho vybrať a recyklovať. Materiál by sa mohol použiť aj v lekárskych implantátoch navrhnutých tak, aby sa neškodne rozpustili v tele, keď už nie sú potrebné.

Predplatné NEXTECH 2021

V rámci overovania koncepcie výskumníci už vytvorili funkčné senzory priblíženia a vlhkosti, v ktorých boli bežné elektronické čipy prispájkované na substrát MycelioTronic. Zvažujú aj použitie tohto materiálu v iných komponentoch s cieľom vytvoriť úplne biologicky odbúrateľnú dosku plošných spojov. Štúdia bola nedávno publikovaná v časopise Science Advances.

Zdroj: newatlas.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať