ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement

Xiaomi 12T Pro - 120 W nabíjačka bezpečne nabije batériu za 19 minút

2

Xiaomi 12T Pro vďaka batérii s kapacitou 5 000 mAh poskytuje najlepšiu výdrž batérie medzi vlajkovými smartfónmi Xiaomi. No nielen to, pomocou HyperCharge nabíjačky schopnej dodať príkon až 120 W a podľa tvrdenia výrobcu dokážete túto batériu nabiť na plnú kapacitu za 19 minút. No a najlepšie nakoniec – 120 W HyperChange nabíjačka je pribalená. Výrobca sa nemôže spoliehať na to, že nabíjačku s takýmto príkonom už doma máte a ku cti mu slúži, že ju nepredáva ako osobitné príslušenstvo.

Extrémne rýchle nabíjanie vám umožní zmeniť každodennú rutinu nabíjania smartfónu. Tento smartfón stačí na nabíjačku pripojiť ráno keď sa zobudíte a kým si urobíte rannú hygienu a hoc aj v rýchlosti vypijete rannú kávu, budete mať batériu nabitú na plnú kapacitu.

Určite si položíte otázku, či je takéto extrémne rýchle nabíjanie pre batériu bezpečné. Môžeme vás uistiť, že vaše obavy, či takéto nabíjanie skracuje životnosť batérie sú úplne neopodstatnené.  

Príkon 120 W je deklarované maximum a týmto príkonom sa batéria nabíja na začiatku až kým nedosiahne určitú hodnotu kapacity, potom príkon a tým aj rýchlosť nabíjania klesá. Rovnako údaj o 100% nabití, kedy sa nabíjanie preruší je používateľský a nie technický.  Výrobcovia pre dodržiavanie ideálnej úrovne nabitia zobrazia 100 %, avšak fyzicky kapacita batérie nie je naplnená na doraz.

Pri nabíjaní lítium - polymérových sa používa metóda CCCV (Constant Current followed by Constant Voltage). Ako vyplýva z názvu, je to nabíjanie konštantným prúdom až kým akumulátor nedosiahne vopred stanovené napätie a potom nabíjanie pokračuje konštantným napätím.  Konštantné napätie v druhej fáze zabezpečí, že nedôjde k prebíjaniu, navyše elektronika nabíjanie preruší. Životnosť bežných Li-pol akumulátorov používaných v smartfónoch je 500-1200 nabíjacích cyklov.

Smartfón Xiaomi 12 T Pro využíva duálne nabíjanie. Princíp spočíva v rozdelení batérie na dve samostatné bunky. Takže v praxi sa nenabíja jedna 5 000 mAh batéria príkonom 120W, ale dve 2 500 mAh batérie, každá príkonom 60W.

Rýchle, bezpečné a pre batériu šetrné nabíjanie zabezpečuje aj technológia Multiple Tab Winding. Batéria má niekoľko anód a katód v batérii, čím sa znižuje odpor prúdenia elektrónov a lepšie udržiava správna teplota.

Kľúčové ja taktiež presné priebežné meranie napätia a prúdu počas nabíjania a taktiež meranie teploty batérie. Potom je možné rýchlejšie nabíjanie aj v záverečnej fáze nabíjania. Samozrejmosťou je automatické prerušenie nabíjania pri prehriatí, spoľahlivá komunikácia s nabíjačkou ohľadne napätia a prúdu prechádzajúceho cez USB-C rozhranie. Elektronické ochrany proti prepätiu a prehriatiu sú zabudované aj do nabíjacieho adaptéra.

Veľmi nepriaznivý vplyv na životnosť batérie má vysoká teplota tak počas nabíjania, ako aj počas používania. Xiaomi v nových modeloch používa okrem takzvaných výparných komôr aj vrstvu grafénu a konštrukciu dovoľujúcu čo najefektívnejší odsun prebytočného tepla mimo mobilu. Vďaka technológii AdaptiveCharge sa smartfón učí zvyklosti používateľov, aby optimalizovali životnosť batérie.

Redakčný test ukázal že pri implicitnom nastavení sa batéria Xiaomi 12T Pro nabije zo 4 % na 100 % za 27 minút. Na prvý pohľad je to v rozpore s výrobcom udávaným časom 19 minút. V nastavení totiž môžete zvýšiť rýchlosť nabíjania Xiaomi 12T tak, že aktivujete režim Boost Charge, ktorý je implicitne vypnutý. V tomto režime sa nabíja vyšším príkonom aj v záverečnej fáze nabíjania. V tomto režime, ktorý je na displeji indikovaný žltým textom 120 W MAX sme nabili smartfón zo 4 % na 100 % za 18 minút,

takže môžeme potvrdiť údaj od výrobcu.

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Xiaomi 12T Pro 120 W nabíjanie

2 komentáre

šiaomi veľmi zdraželo, už sa neoplatí - to preto, lebo robia podfuky, že je vojna na ukrajine, ale čínu predsa nezasiahla reakcia na: Xiaomi 12T Pro - 120 W nabíjačka bezpečne nabije batériu za 19 minút

19.11.2022 16:11
ukrajinská vojna predsa nijako nezasiahla čínu, tak prečo zdraželi mobily? to podvodníci nás chcú cicnúť?
Reagovať

RE: tak ja som si kúpil ten najlacnejší tlačítkový mobil pre seniorov za 14.99€ a kašlem na nich reakcia na: šiaomi veľmi zdraželo, už sa neoplatí - to preto, lebo robia podfuky, že je vojna na ukrajine, ale čínu predsa nezasiahla

19.11.2022 16:11
nech si to nechajú, keď to predražili, kúpili sme si so ženou tie najlacnejšie tlačítkové mobily pre seniorov, už tak sú dosť predražené, veď to stačí tým zavolať a sms poslať, na zvyšok mám počítač notebook
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať