Samsung_04 Samsung_04 Samsung_04 Advertisement

Recenzia: Epson FF-680 W / Obojstranný rýchly skener fotografií a dokumentov

0

Ale čo potom? Presne túto otázku si zrejme položí každý záujemca o tento skener na rýchle skenovanie fotografií. Bez ohľadu na to, aká rozsiahla je vaša zbierka rodinných či klubových fotografií, tento skener si s ňou rýchlo poradí a ďalšie klasické fotografie vám už zrejme pribúdať nebudú. Výrobca s tým, samozrejme, počítal, preto je skener Epson FF 680-W koncipovaný ako univerzálny, takže ním môžete skenovať nielen fotografie, ale aj akékoľvek dokumenty v domácnosti alebo rodinnej firme. 

Začnem digitalizáciou klasických papierových fotografií, ktorých sa v každej rodine nájde za niekoľko albumov či škatúľ. Pred skenovaním odporúčam fotografie usporiadať do skupín, či už podľa časového obdobia, alebo tém typu „naša prvá dovolenka v Bulharsku“ a podobne, potom každú fotografiu treba poutierať suchou mikrovláknovou utierkou od prachu a skontrolovať, či na zadnej strane nemá zvyšky rohových nálepiek, pomocou ktorých bola prilepená v albume. Až potom môžete jednotlivé skupiny fotografií vložiť do podávača a aktivovať skenovanie. Pri každej skenovanej skupine zadávate k fotografiám metadáta a snímky zo skupiny budú uložené do samostatného priečinka, čiže výsledkom vášho úsilia bude nielen digitalizácia, ale urobíte si vo svojich fotografiách zároveň aj poriadok.
Skener môžete pripojiť cez USB alebo Wi-Fi. Vodiace lišty v automatickom podávači dokumentov možno nastaviť tak, že môžete skenovať predlohy od 9 × 13 cm do 21 × 91 cm. Softvér FastFoto umožňuje nastaviť rozlíšenie 300 alebo 600 dpi, skenovať môžete do formátov JPG a TIFF a takisto môžete aktivovať automatické zlepšenie naskenovaných záberov. Na ilustráciu, pri skenovaní v 300 dpi bude mať fotografia pohľadnicového formátu 13 × 9 cm rozlíšenie 1560 × 1080 pixelov, čo je dostatočná hodnota nielen na pozeranie na obrazovke, ale aj na tlač.

Skenovanie je obojstranné, takže ak máte na starej školskej fotografii podpisy spolužiakov, skener ich nasníma. Ak je zadná strana fotografie či pohľadnice prázdna, zoskenovaná nebude. Pomocou FastFoto môžete obrázky orezávať, otáčať a rôzne zlepšovať. Fotografie môžete odovzdávať aj priamo na webové stránky, ako sú Dropbox a Disk Google. Samozrejme, ak používate softvér na úpravu digitálnych fotografií typu Adobe Lightroom či Zoner Photo Studio, odporúčam finálne úpravy naskenovaných záberov v týchto aplikáciách. 

Skenovanie fotografie v rozlíšení 300 dpi trvá približne 2 sekundy, pri 600 dpi dvojnásobok. Aby som posúdil kvalitu skenovania, nasnímal som niekoľko pohľadníc, teda de facto fotografií v profi kvalite. Skeny boli plné detailov, s vynikajúcim dynamickým rozsahom farieb aj kontrastov. Rýchlosť skenovania jednostranných aj obojstranných dokumentov bola 45 strán za minútu. 
Na záver recenzie jeden tip. Ak máte radi fotografie v papierovej podobe, môžete si ich po naskenovaní a úpravách vytlačiť na farebnej fototlačiarni. Rozdiel v kvalite medzi originálom a takouto repasovanou fotografiou vás veľmi príjemne prekvapí.

Parametre:

• Technológia: kontaktný obrazový snímač (CIS), obojstranné skenovanie, rozlíšenie 300 a 600 dpi, hĺbka farieb 24 bitov, rýchlosť skenovania: 45 str./min; kapacita priehradky na papier 100 listov štandardného alebo 36 listov fotografického papiera, spotreba: 18 W skenovanie, 9,2 W Ready, 1,4 W úsporný režim, 0,1 W vypnuté, rozmery: 96 × 169 × 176 mm, hmotnosť 3,7 kg
• Cena: 580 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Vysoká rýchlosť a kvalita skenovania
- Nič podstatné

Celkovo: 94 %

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať