SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Eve Outdoor Cam / Kamera s osvetlením a hlasovou komunikáciou

0

Na úvod treba zdôrazniť, že produkty EVE sú určené len na spoluprácu so systémom inteligentnej domácnosti HomeKit a smart­fónmi, tabletmi a cloudovými službami Apple. Kamera EVE Outdoor Cam je kompatibilná so smartfónmi iPhone a tabletmi iPad. Na záznam videí je potrebné spojenie so službou Apple iCloud+ a domácim hubom Apple HomePod, HomePod Mini alebo Apple TV od 4. generácie. Inak povedané, pre androidové aplikácie Eve for HomeKit nie je k dispozícii. Ak chcete uchovávať záznamy, potrebujete v iCloude kapacitu minimálne 50 GB. Lokálny záznam kamera neumožňuje. Samozrejmosť je záznam všetkých zachytených udalostí na časovej osi.

SAMSUNG 4  

Kamera s integrovaným reflektorom, reproduktorom a mikrofónom má odolné kovové puzdro so stupňom odolnosti IP55, čo je odolnosť proti striekajúcej vode, takže by mala byť umiestnená pod prístreškom, ale neprekáža, ak na ňu vietor občas priveje dažďové kvapky. V balení je všetko potrebné na montáž vrátane montážnej základne, trojosového kĺbu, skrutiek a dokonca aj  svoriek Wago na prepojenie vodičov. Výrobca nezabudol ani na nálepky s oznamom, že priestor je monitorovaný. Hnedý, modrý a žltozelený vodič s odizolovaným koncom naznačuje, že kamera sa napevno pripája k rozvodnej krabici 230 V. Takže v mieste, kam budete kameru inštalovať, musíte mať elektrickú sieť a inštaláciu by mal vykonať elektrikár alebo znalá osoba s dostatočnými skúsenosťami. Najčastejší scenár inštalácie bude nahradenie existujúceho vonkajšieho svietidla nad vchodovými dvermi, prípadne garážovou bránou touto kamerou so svietidlom. Montážna platforma nie vždy prekryje rozvodnú krabicu, na ktorej bolo namontované pôvodné svietidlo. Možno budete podobne ako ja potrebovať rozvodnú krabicu niečím prekryť alebo vyplniť vhodným materiálom. Ja som použil pertinax. Keby som kameru montoval natrvalo, zladil by som farbu krytu s omietkou. Držiak umožňuje natočiť kameru do požadovaného smeru. 

Párovanie s aplikáciou Eve for HomeKit je veľmi jednoduché, stačí zosnímať QR kód. Prekvapila ma vysoká kvalita obrazu, takže pri dostatočne rýchlom pripojení nebudete mať problém identifikovať či už z aktuálneho streamu, alebo záznamu, kto sa v zornom poli kamery pohyboval. Rovnako musím pochváliť aj funkciu nočného videnia. Vtedy je obraz čiernobiely, ale primerane kvalitný. Kamera sníma obraz v rozlíšení full HD (1080p/24fps) a objektív má pomerne široký zorný uhol 157°, takže dokáže zabrať veľký priestor. Infračervený senzor má dosah 8 m a zorné pole 100°. Na komunikáciu sa využíva Wi-Fi v pásme 2,4 GHz a v mieste inštalácie musí byť dostatočne silný signál.

Systém HomeKit umožňuje nastaviť rôzne scenáre automatizácie. EVE Outdoor Cam umožňuje zakomponovať do automatizácie zvlášť kameru a zvlášť senzor pohybu, takže okrem monitorovania priestoru môžete zariadenie využiť aj na rozsvietenie ďalších vonkajších svietidiel, otvorenie garážovej brány a podobne. Takisto máte možnosť špecifikovať udalosť, pri ktorej sa spustí záznam obrazu. Algoritmy na rozpoznávanie obrazu dokážu určiť, či je v zábere osoba, auto, domáce zvieratko alebo balík, ktorý tam položil kuriér. Záznam sa ukladá do úložného priestoru cloudovej služby Apple iCloud.  Integrované svetlo kamery EVE Outdoor Cam bude rozsvietené, ak senzor zaznamená nejaký pohyb. Vítanému návštevníkovi tak kamera posvieti na cestu a nevítaný návštevník si môže myslieť, že ide o bežné svietidlo s pohybovým senzorom. V aplikácii možno takisto nastaviť intenzitu jasu svietidla. Ak treba priestor pred prístrojom čo najlepšie osvetliť, môžete na 30 sekúnd použiť vyšší jas než na trvalé svietenie.

Veľmi užitočná funkcia je aj možnosť obojsmernej hlasovej komunikácie. Tú oceníte napríklad pri komunikácii s kuriérom, ktorému dáte pokyny, kam má dať balík – hoci do garáže, ktorú mu na diaľku otvoríte. Príbuzným a priateľom zas poviete, aby na vás pár minút počkali, a odomknete im vchodové dvere.

Zaznamenávanie videa, hoc aj na súkromnom pozemku, je citlivá záležitosť. Technológia HomeKit Secure Video prenáša obrazové dáta zašifrovane, takže si ich či už priamo, alebo zo záznamu môžete pozrieť len vy na svojom zariadení Apple. Všetky automatizačné funkcie vrátane rozpoznávania obrazu sa vykonávajú lokálne. HomeKit Secure Video dokáže rozpoznať aj známe tváre. No ako ovládacie centrum sa vyžaduje HomePod alebo Apple TV. Funguje to tak, že človeka, ktorého tvár kamera už zachytila, identifikujete a pomenujete. Aj toto rozpoznávanie známych tvárí sa vykonáva lokálne. Systém sa priebežne učí. Ak zachytí tvár človeka, ktorú má uloženú, zobrazí sa vám oznam typu: „Možno som spoznal xxx.“ Potom môžete v notifikáciách aplikácie zadať, či bolo rozpoznanie správne, alebo nie.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Veľmi kvalitný obraz aj večer a v noci, robustná konštrukcia, možnosť hlasovej komunikácie
- Len pre ekosystém Apple

PARAMETRE:

Kvalita videa: 1080p/24fps H264; zorný uhol 157°; infračervený pohybový senzor: zorný uhol 100°, dosah 8 m; Wi-Fi 2,4 GHz (802.11 b/g/n); odolnosť: IP55; rozmery: 170 × 65 × 76 mm

Cena: 267 EUR

HODNOTENIE: 8/10

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať