SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Homatics Box R / Inteligentné domáce centrum

3

Klasické televízne vysielanie dnes mladej generácii veľa nehovorí, a tak sa čoraz viac presadzujú online služby. Vidieť to aj na výbave televízorov, ktoré dnes už bez takzvaných smart funkcií ani nekúpite. Je však pravda, že každý výrobca to má nastavené trochu ináč, a hlavne ak máte trocha starší model televízora, môžu vám niektoré služby a funkcie chýbať. Streamovacie služby ako Netflix, Prime Video, YouTube, HBO Go, Spotify a veľa ďalších fungujú iba na oficiálne podporovaných zariadeniach, a ak také nemáte, služba nebude fungovať vôbec, prípadne iba s problémami.

SAMSUNG_032023_M Advertisement

Riešením môže byť použitie externého streamovacieho prehrávača. Na trhu nájdete množstvo rôznych modelov, veľmi často pracujúcich pod systémom Android. No ak chcete sledovať prioritne spomínané platené služby, neznamená to, že máte vyhraté. Pri nákupe treba byť veľmi pozorný, pretože veľa takýchto prehrávačov nemá oficiálnu certifikáciu a rovnako ako na TV ani tu vám nemusia tieto služby pracovať. Stávkou na istotu tak môže byť práve nový Homatics Box R, pokračovateľ obľúbeného Homatics Box Q. Novinka prichádza s mierne pozmeneným dizajnom, ale základ zostáva rovnaký. Nakoniec načo meniť to, čo dobre funguje. Pochopiteľne, mierna zmena vzhľadu by bola na novú generáciu prehrávača trocha málo, väčšina zmien sa však skrýva vnútri. Tá najpodstatnejšia je nový procesor Amlogic S905X4 a takisto úplne nový operačný systém Android TV s Androidom vo verzii 11. Systém má oficiálnu certifikáciu od Googlu, takže všetky aplikácie a služby pre túto platformu na ňom fungujú bez problémov.

Procesor Amlogic S905X4 je nová generácia 4-jadrového procesora SoC (System on Chip) s jadrami ARM Cortex A55 s integrovanou grafikou Mali G31 MP2. Vyrába sa 12 nm procesom a vďaka optimalizácii poskytuje vyšší aplikačný výkon. Procesor vďaka integrovaným koprocesorom Cortex M4 s akceleráciou pomocou neurónových sietí umožňuje natívne hardvérové dekódovanie kodekov H.265 a VP9 až do rozlíšenia 4K 75p 10 bitov s podporou rozšíreného HDR. Úplná novinka je podpora videokodeku AV1 až do rozlíšenia 4K 120p 10 bitov. Ten je dôležitý zatiaľ hlavne pre hráčov. Obsahuje aj integrované rozhranie HDMI 2.1 a USB 3.0. Po novom pribudla podpora ochrany HDCP2.3 a dvojica digitálnych signálových procesorov (DSP), ktoré sa starajú o spracovanie zvuku a zvukových efektov. Grafické jadro pracuje teraz s novou verziou Vulkan 1.1 a v dekódovacom module pribudlo šifrovanie RSA. O výkone grafiky svedčí aj možnosť pripojiť k prehrávaču bezdrôtový ovládač od konzoly Xbox a z obchodu Google Play si môžete stiahnuť množstvo hier, ktoré si cez prehrávač zahráte priamo na vašom televízore. Vybrať si možno z rôznych žánrov, ako sú akčné, pretekárske, plošinovky, športové, bojové, hry pre viacerých hráčov atď. Hardvérová výbava obsahuje aj 2 GB DDR RAM a po novom až 16 GB eMMC 5.0 Flash.  

Okrem hlasového asistenta Googlu v prehrávači nájdete predinštalovaný YouTube, Netflix, obchod Google Play, Prime Video, zabudovaný Chromecast a podporu najpoužívanejších aplikácií, ako napríklad KODI, HBO Go a pod. Pre sledovanie živého vysielania môžete využiť aplikácie, ako sú SledovanieTV, Antik TV, Magio Go, Skylink. Diaľkový ovládač slúži aj ako mikrofón pre hlasového asistenta Googlu, takže ním môžete ovládať svoju inteligentnú domácnosť. Ovládač má po novom navyše tlačidlo prepínania vstupov a v sekcii priamych volieb jednotlivých služieb pribudlo nové tlačidlo označené raketou. Po jeho stlačení sa vám zobrazí menu s výberom aplikácií, ktoré možno k tlačidlu priradiť. Môžete si tu tak navoliť svoju obľúbenú aplikáciu alebo službu, ktorú budete potom spúšťať jedným tlačidlom. Ovládač používa bezdrôtový prenos cez bluetooth, takže nezáleží príliš na tom, kde je umiestnený. Už tradične je ponuka portov veľmi bohatá a prehrávač umožňuje pripojenie k sieti pomocou eternetu aj Wi-Fi.

Čo prehrávaču zostalo, je jednoduchá obsluha, vysoká kvalita obrazu, svižné pro­stredie a zvýšila sa podpora formátov. Pri testovaní som vyskúšal hlavne Netflix, YouTube a Spotify a všetky už tradične fungovali bez akýchkoľvek problémov, samozrejme, vrátane najvyššieho rozlíšenia 4K 60p. Už predchádzajúca generácia Homatics pracovala rýchlejšie ako najnovšie televízory. Keďže prehrávač používa procesor najnovšej generácie, pracuje rýchlejšie ako väčšina smart televízorov. Nemal problém s prehrávaním všetkých testovacích videí a zvuku z akýchkoľvek formátov vrátane videí s kompresiou H.265 a VP9 až v rozlíšení 4K 120p. Prehrávanie hladko fungovalo z pripojeného pevného disku, sieťového úložiska NAS, z PC pripojeného v sieti, ako aj z pevného disku prijímača Vu+ Solo 4K v sieti. Vďaka podpore Chromecast sa môžete veľmi jednoducho k prehrávaču pripojiť z vášho mobilného telefónu a zdieľať obsah displeja na obrazovke televízora.

Nová generácia prehrávača Homatics Box R je evolúciou pôvodného modelu. Ak máte starší model, nie je zásadný dôvod na jeho výmenu, ibaže by sa vám viac páčil biely box aj s ovládačom. Ak ešte prehrávač nemáte, určite siahnite po tom novšom. Zaujímavá je aj možnosť dokúpenia nového diaľkového ovládača, ktorý má aj alfanumerické klávesy na písanie. Ten sa hodí predovšetkým používateľom, ktorí častejšie potrebujú písať.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výkon, výbava, podpora 4K až do 120p, možnosti prehrávania z USB aj siete, konektivita, rádiový diaľkový ovládač, jednoduché ovládanie
- Nič podstatné

PARAMETRE:

Procesor: Amlogic S905X4 / Quad-Core Cortex-A55, Flash eMMC 16 GB, pamäť 2 GB RAM, čítačka kariet microSD, konektivita 1× USB Type-C (servisný), 1× USB 3.0, 1× USB 2.0, HDMI 2.1, eternet 10/100 Mb/s, S/PDIF optický digitálny audiovýstup, Dolby Audio, Android TV 11, Wi-Fi 6, bluetooth 5.0, max. rozlíšenie 4K 75p pri kodekoch VP9, H.265, AVS2-P2, H.264 AVC, podpora AV1 až do rozlíšenia 4K 120p 10 bitov, rozmery ­(š × v × h): 110 × 108 × 21 mm

Cena: 89,90 EUR

HODNOTENIE: 10/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

3 komentáre

zwift reakcia na: Homatics Box R / Inteligentné domáce centrum

21.12.2022 22:12
Dobrý den uvazuji o tomto zarizeni pro provoz aplikace zwift, nevite zda je kompatibilni? Vlastnim Homatics Box Q a tam bohuzel apk zwift nejde naistalovat pise ze je to jina plafforma prestoze je to platforma Arm64-v8a. (kupoval sem ho za timto ucelem z duvodu vykonu a jsem zklamany ze nemuzu zwift naistalovat) Nebo je tato aplikace nabizena pro Homatics Box R primo v google play store?

dekuji
Reagovať

Zvuk reakcia na: Homatics Box R / Inteligentné domáce centrum

28.9.2022 14:09
Zajímá mě, jestli lze z tohoto přístroje dostat zvuk Dolby digital , dts na starší AV receiver optickým kabelem , TAK ABY SAMOZŘEJMĚ NEPŘEHRÁVAL JEN STEREO, ALE I 5.1 ??
Reagovať

RE: Zvuk reakcia na: Zvuk

3.10.2022 11:10
Toto bude mozne, pokial bude Homatics pripojeny k TV, ktory Dolby digital podporuje, pretoze CPU bol navrhnuty tak, ze opticky vystup vzdy sleduje HDMI.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať