SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Exoskelet pre vojakov a policajtov dokáže odolať aj výstrelom z pušky AK-47

Technológie
0

Kombinácia pancieru a exoskeletu s názvom ExoM Exoskeleton je určená na ochranu armády a polície vo vysoko rizikových situáciách. ExoM Exoskeleton ponúka a výhody, ktoré ho robia neoceniteľným pre vojakov a policajtov. Jednou z hlavných výziev, ktorým čelia vojaci a policajti, je ťažké vybavenie a výstroj, ktorý musia nosiť dlhší čas. To môže spôsobovať fyzickú záťaž, únavu, zranenia a zníženú výkonnosť.

Exoskelet ExoM rieši tento problém tým, že prerozdeľuje až 70 % záťaže z pliec na zem pomocou titánového rámu, ktorý nesie hmotnosť panciera a ďalšieho vybavenia. Táto technológia zmierňuje záťaž svalov a kĺbov používateľa a umožňuje mu sústrediť sa na povinnosti bez toho, aby ohrozil svoje zdravie a bezpečnosť. 

Ďalšou výzvou, ktorej čelí vojenský personál a pracovníci orgánov činných v trestnom konaní, je potreba balistickej ochrany vysokej úrovne, najmä v nepriateľskom a nepredvídateľnom prostredí. ExoM poskytuje túto ochranu tým, že pokrýva celé telo pancierovými panelmi, ktoré dokážu odolať mnohonásobným nárazom veľkokalibrových striel a črepín.

Panely panciera sú vyrobené z pokročilých materiálov, ktoré poskytujú vynikajúcu odolnosť a trvanlivosť, pričom sú ľahké a pružné. Exoskelet ponúka pokrytie celého tela, ktoré dokáže ochrániť nositeľa pred zásahom tromi nábojmi kalibru 7,62 × 39 mm (ktoré používajú pušky AK-47) vystrelenými zo vzdialenosti približne 10 metrov.

Treťou výzvou, ktorej čelia vojaci a policajti, je potreba ergonómie a mobility, najmä pri prechádzaní náročným terénom a stiesnenými priestormi. Exoskelet ExonM to zabezpečuje tým, že poskytuje flexibilnú chrbticu, posuvný bedrový pás a kĺbové bedrové, kolenné a členkové kĺby, ktoré napodobňujú prirodzené pohyby ľudského tela. Tieto funkcie umožňujú používateľovi zachovať až 99 % bežnej ľahkosti a rozsahu pohybu počas nosenia exoskeletu.

Táto flexibilita sa ukazuje ako nevyhnutná pri vykonávaní úloh, ako je lezenie, plazenie, beh, skákanie a kľačanie, bez toho, aby sa narušila stabilita a rovnováha exoskeletu. Pracovníci armády a polície potrebujú sebestačnosť v odľahlých oblastiach, kde môže byť prístup k zdrojom energie a nabíjacím zariadeniam obmedzený. ExoM to rieši tým, že funguje ako pasívny exoskelet, čo znamená, že nepotrebuje externé zdroje energie alebo batérie. Preto je ideálny na dlhšie misie na vzdialené miesta, kde sa používateľ nemusí obávať vyčerpania energie alebo nosenia dodatočnej hmotnosti. 

Exoskelet ExoM je výsledkom spolupráce troch popredných spoločností v oblasti balistickej ochrany, biomechaniky a taktických operácií – nemeckej spoločnosti Mehler Protection, ktorá sa špecializuje na vývoj a výrobu vysokokvalitných pancierov a ochranných prostriedkov pre vojenský sektor, kanadskej spoločnosti Mawashi Science & Technology, ktorá sa zameriava na inžinierstvo a navrhovanie inovatívnych biomechanických riešení na zvýšenie ľudskej výkonnosti, a francúzskej elitnej policajnej taktickej jednotky GIGN, určenej na boj proti terorizmu, záchranu rukojemníkov a ďalšie vysoko rizikové misie.  

Zdroj: foxnews.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať