SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Zamestnanec uveril na videokonferencii deepfake podobe svojich kolegov a previedol im 26 miliónov USD

Technológie
0

Pracovník finančného oddelenia nemenovanej veľkej nadnárodnej korporácie bol pomocou technológie AI deepfake vydávajúcej sa za jeho seniorských kolegov oklamaný, aby previedol podvodníkom 200 miliónov hongkonských dolárov (približne 25,6 milióna USD). Hongkonská polícia tvrdí, že k podvodu došlo prostredníctvom videokonferenčného hovoru. Podvodníci pozvali pracovníka na videokonferenciu, ktorá mala veľa účastníkov.

Keďže ľudia na videokonferencii vyzerali ako jeho skutoční kolegovia, pracovník podľa pokynov vykonal 15 transakcií na piatich miestnych bankových účtoch, ktoré dosiahli celkovú výšku 200 miliónov hongkonských dolárov. Incident sa začal v januári, keď pracovník dostal správu, ktorá údajne pochádzala od finančného riaditeľa spoločnosti so sídlom v Spojenom kráľovstve. Správa ho pozývala na videohovor, kde sa mala prediskutovať dôverná transakcia, ktorú chcela spoločnosť uskutočniť.

Pracovníkovi sa zdala správa podozrivá a myslel si, že celé utajenie transakcie naznačuje, že by mohlo ísť o phishingový útok. Jeho pochybnosti sa však rozptýlili pri videohovore, pretože bol presvedčený, že obrazové a zvukové falzifikáty niekoľkých kolegov sú pravé. Pracovník vykonal požadované transakcie, no keď po konferenčnom hovore kontaktoval ústredie spoločnosti, uvedomil si, že išlo o podvod.

Vedúci oddelenia kybernetickej bezpečnosti hongkonskej polície Baron Chan Shun-ching upozornil verejnosť na nové taktiky podvodníkov. „V minulosti sme predpokladali, že tieto podvody sa budú týkať len dvoch ľudí v situáciách jeden na jedného, ale na tomto prípade vidíme, že podvodníci dokážu využívať technológiu umelej inteligencie pri online stretnutiach, takže ľudia musia byť ostražití aj pri stretnutiach s veľkým počtom účastníkov.“

Zdroj: pcgamer.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať