Experimentálny liek môže opraviť poškodenie mozgu

0

Nová štúdia tímu výskumníkov z Kalifornskej univerzity v San Franciscu objasnila, ako môže experimentálny liek zvrátiť niektoré nervové poškodenia spojené s traumatickým poranením mozgu. Vedci skúmali signálnu dráhu nazývanú integrovaná stresová reakcia (ISR). Je to všeobecný bunkový mechanizmus, ktorý sa spúšťa v prítomnosti environmentálnych stresov a často vedie k odstaveniu produkcie proteínov v bunkách.

Vedci sa pôvodne zamerali na nájdenie liekov, ktoré môžu blokovať ISR v mozgu ako spôsob liečby neurodegeneratívnych chorôb, ako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba. Jeden liek s názvom ISRIB (ISR Inhibitor) sa ukázal ako úspešný pri zlepšovaní kognície na niekoľkých zvieracích modeloch mozgových chorôb, takže vedci sa rozhodli preskúmať, či má liek rovnaké priaznivé účinky aj pri liečbe akútnejších typov poranení mozgu.

Na rôznych myšacích modeloch traumatického poškodenia mozgu sa zistilo, že ISRIB zlepšuje správanie a poznávacie procesy. No stále nebolo jasné, ako presne to liek robí. Nová štúdia, publikovaná v časopise PNAS, sa zamerala na časť mozgu nazývanú parietálna kôra. Táto oblasť zohráva úlohu v pracovnej pamäti a na zvýraznenie toho, čo sa tu deje po poškodení mozgu, bola použitá sofistikovaná zobrazovacia technológia.

Po miernom otrase mozgu výskumníci pozorovali, že v parietálnej kôre sa objavilo množstvo nových dendritických tŕňov (spojovacích dráh medzi neurónmi), ale ako vysvetlila spoluautorka Susanna Rosiová, vo všeobecnosti to nie je dobré. Veľa nových tŕňov prirovnala k hlučnej miestnosti – keď hovorí príliš veľa ľudí, nepočujete informácie, ktoré potrebujete.

Predpokladá sa, že akútne poškodenie mozgu môže aktivovať prebiehajúcu integrovanú stresovú reakciu (ISR), ktorá následne vedie k pretrvávajúcej proliferácii dendritických tŕňov poškodzujúcich poznanie človeka. A na skúmaných myšacích modeloch sa po podaní ISRIB vrátila normálna dynamika mozgových tŕňov spolu so zlepšením kognície. Samozrejme, tieto výsledky sú zatiaľ preukázané len na zvieracích modeloch, takže vedcov čaká ešte veľa práce, kým sa dostanú k lieku, ktorý by sa mohol rýchlo podať ľuďom trpiacim otrasom mozgu.

Zdroj: newatlas.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať