SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Expert Huawei: Nástup éry 5G zmení cestovanie autami

Tlačové správy
0

Superrýchle 5G sa presúva z vízie budúcnosti do reality.  Potenciál novej generácie sietí ďaleko presahuje doterajšie možnosti technológií. Aj revolúciu v automobilovom priemysle podnieti práve nová generácia mobilných sietí.

Spoločnosť Huawei predstavila zaujímavé spôsoby využitia 5G v praxi uplatniteľné aj na Slovensku. Udialo sa tak na technologickej konferencii driving.digital, ktorá sa uskutočnila v areáli x-bionic v Šamoríne pri Bratislave.

Prioritou spoločnosti Huawei na Slovensku sa čoraz viac stáva expertná diskusia o 5G sieťach a konkrétnych spôsoboch ich využitia v prospech spoločnosti a ekonomického rastu. V období rokov 2019 až 2022 by podľa súčasných odhadov mal počet používateľov sietí novej generácie dosiahnuť pol miliardy. Pre porovnanie, sieťam 4G sa to podarilo po 4 rokoch, „predchodca“ (štandard 3G) na to potreboval až 10 rokov.

Diskusia v súvislosti s 5G sieťami sa čoraz viac uberá aj k oblasti autonómnych vozidiel. Práve tu má 5G zohrávať kľúčovú úlohu. Úradníci EÚ ich už „uprednostnili“, keď ich deklarovali ako najvhodnejšie riešenie pre autonómnu mobilitu.

V rámci komunikácie inteligentných vozidiel s okolitým prostredím (tzv. V2X alebo „vehicle-to-everything“) sa aktuálne ešte počíta s LTE technológiou, ktorá je dnes bežne nasadená aj u mobilných operátorov na Slovensku. „Technológia pod názvom Cellular-V2X je tu už dnes, a to v kombinácii s aktuálne majoritnou technológiou LTE zabezpečujúcou prenos dát. Budúcnosť následne jednoznačne smeruje k 5G,“ okomentoval Jakub Borkowski, Business Development Director zodpovedný za región CEE & Nordic v spoločnosti Huawei Technologies.

Jedným zo zaujímavých príkladov budúcnosti automobilizmu je podľa Borkowskeho napríklad rozsiahly predkomerčný pilotný projekt inteligentnej diaľnice. Spustili ho v Číne ešte minulý rok.

5G pre zdravotníctvo i domácnosti

Kľúčovým pojmom viažucim sa k 5G sa stáva takzvaný „real-time computing“. Ide o princíp enormného množstva výpočtov, ktoré sú hotové v priebehu milisekúnd. Spoločnosť Huawei predpokladá, že práve cloudová technológia kompletne zmení IT do roku 2030. Vytvorí sa tak trh s objemom viac ako 400 miliárd dolárov.

Technológia Cloud X umožní aplikáciám fungovať na virtuálnych serveroch s obrovským výkonom a kapacitou. Tým sa zníži zaťaženie samotných koncových elektronických zariadení. Vysokorýchlostná 5G sieť sa postará o prenos dát medzi servermi a hardvérom s minimálnou odozvou, čím sa otvoria nové nevídané možnosti napríklad v zdravotníctve, hernom priemysle alebo doprave.

Po konkrétne príklady nemusíme chodiť ďaleko: Ide napríklad o inteligentného asistenta pre ľudí so zdravotným postihnutím. Osobám s obmedzeným pohybom pomôže bez komplikácií prechádzať z jedného miesta na druhé. Hluchonemým zase uľahčí komunikáciu, a to okamžitým prekladom hovorenej reči do písaného textu. Výhody pocítime aj v prípade núdze, či už pri nehodách alebo zdravotných problémoch, kedy napríklad auto samostatne zavolá sanitku alebo zdravotníckeho drona.

„Pomocná sila“ by však mala pribudnúť aj iných oblastiach života a v tomto prípade sa dá povedať, že 5G doslova klope na dvere. Predpokladá sa totiž, že v roku 2025 budú inteligentné asistenčné roboty prítomné až v 12 percentách domácností.

Virtuálna a rozšírená realita budú zase veľkou „hybnou silou“ v oblasti zábavy. „Takto rýchly prenos dát v rámci 5G siete umožní používateľom zúčastniť sa koncertu hoci aj v opačnej časti sveta, spraviť si autentickú prechádzku po múzeu alebo preniesť sa z pohodlia domova niekam k moru,“ ilustruje J. Borkowski zo spoločnosti Huawei.

Lídrom Ázia, Európa nezaostáva

Spoločnosť Huawei aktívne pracuje na budovaní pozície globálneho trhového lídra v 5G sieťach. Doposiaľ podpísala s mobilnými operátormi 60 kontraktov na 5G, pričom v súčasnosti už zhruba 40 sietí piatej generácie beží na infraštruktúre dodanej od Huawei.

Celkovo výrobca dodal viac než 400 miliónov základňových staníc pre tieto nové siete. Sieťovú infraštruktúru tak Huawei buduje po celom svete. Podľa spoločnosti má dosahovať rýchlosť 5G v jednotlivých krajinách od 500 do 2500 Mbit/s.

Za zmienku stojí nedávny rýchlostný rekord, ktorý dosiahla sieť operátora Sunrise vo Švajčiarsku. Rýchlosť prenosu tam v istom momente prekonala až neuveriteľných 3,67 Gbit/s.

Rapídne zvýšenie rýchlosti spustilo trend neobmedzených internetových balíčkov u mobilných operátorov. V roku 2019 už 150 operátorov naprieč celým svetom takúto službu bežne poskytuje. S tým je spojený nástup 5G smartfónov, čo bude vytvárať prirodzený priestor pre zavádzanie 5G sietí aj na Slovensku.

Huawei

Všetky autorove články
Huawei 5G siet technológie automobil

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať