NICEBOY_112021 NICEBOY_112021 NICEBOY_112021

Fotoelektrochemické články umožnia omnoho efektívnejšie využitie energie slnka

Technológie
0

Výskum spoločnosti Technion, Univerzity Ben Guriona a Helmholtzovho centra v Berlíne priniesol prielom v oblasti polovodičov používaných v solárnych paneloch. Vedci pod vedením profesora Avnera Rothschilda skúmali účinnosť fotoelektrochemických článkov pri výrobe energie. Slnečné svetlo možno zbierať prostredníctvom fotovoltických článkov, ktoré ho premieňajú priamo na energiu, a fotoelektrochemické články, ktoré menia slnečné svetlo na vodíkové palivo.

Fotovoltické články sú problematické v tom, že môžu vyrábať energiu iba počas denného svetla a používajú nabíjateľné batérie na ukladanie energie v noci. Táto metóda je nákladovo neefektívna a predstavuje iba krátkodobé riešenie. Fotoelektrochemické články však môžu akumulovať energiu bez externých batérií; pomocou špeciálnych polovodičov môže svetelná energia deliť molekuly vody na kyslík a vodík, ktorý sa potom dá skladovať ako palivo na neskoršiu výrobu energie.

SWAN_042021

Hoci táto metóda by mohla byť efektívna, často používaný polovodič hematit nefunguje tak dobre, ako predpovedali vedci, no dôvod bol donedávna neznámy. Vedecký tím preto skúmal, ako funguje hematit (oxid železitý) v procese štiepenia vody. Predpokladali, že niektoré z elektrónov, ktoré boli excitované prichádzajúcimi fotónmi slnečného žiarenia, dosiahli energetický stav, v akom sa v materiáli nemohli pohybovať.

Tieto fotóny boli v procese premrhané a stratené, čo viedlo k zníženiu produktivity. Vedci vyvinuli novú metódu na testovanie tohto obmedzenia na hematite, ktorú možno aplikovať aj na iné materiály. Tento objav umožňuje lepšie pochopiť polovodiče a nájsť najefektívnejší spôsob výroby fotoelektrochemických článkov, aby sa zbieranie slnečnej energie a jej ukladanie dali vykonávať omnoho účinnejšie.

Zdroj: jpost.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať