S_WatchUltra Advertisement S_WatchUltra Advertisement S_WatchUltra Advertisement

Fotovoltika vs. solárne kolektory. Aký je v nich rozdiel?

Technológie
0

Špeciálny projekt

Solárna energia je nevyčerpateľným druhom energie. Stáva sa čoraz populárnejšou nielen v boji proti zmene klímy, ale aj v hľadaní lacnejších alternatív zdrojov energie. Dve hlavné technológie, ktoré sa používajú na zber solárnej energie sú fotovoltika a solárne kolektory. Aký je medzi nimi rozdiel a aké výhody ponúkajú?

Samsung Flip6 Advertisement

Fotovoltika

Pri fotovoltike sa slnečná energia premieňa priamo na elektrickú. Fotovoltické panely sú zložené z článkov, ktoré zachytávajú slnečné žiarenie a transformujú ho na elektrický prúd.

Na takúto elektrickú energiu môžete zapojiť rôzne elektrospotrebiče alebo systémy v dome. Fotovoltika môže poháňať vašu práčku, umývačku riadu alebo dokonca osvetlenie. To, ktoré spotrebiče budú na ňu napojené, však musíte vedieť dopredu. Ak ste už pevne rozhodnutí, čo bude vaša fotovoltika poháňať, technik pre ňu vyberie najvhodnejšie miesto na vašej streche.

Výkon fotovoltiky, totiž závisí od jej správneho umiestnenia. Dôležité je, aby na ňu v čo najdlhších intervaloch dopadali slnečné lúče. V niektorých regiónoch je najlepšie namontovať ju na strechu domu, no v iných prípadoch môže byť pre ňu ideálne umiestnenie na bočnej fasáde.

Fotovoltické panely si môžete vybrať, aj podľa spôsobu, akým sú pripojené k elektrickej sieti.

1.On-grid

Pri tomto type fotovoltiky je váš solárny systém pripojený k elektrickej sieti. Môžete tak striedavo používať elektrinu z fotovoltiky a tú zo siete.

Počas slnečných dní budete pravdepodobne produkovať energie viac ako spotrebujete. Elektrinu, ktorú nespotrebujete vy, môžete bez problémov poslať do siete a dostať za ňu finančnú odmenu alebo kredity od poskytovateľa energie. Cez sychravejšie dni budete čerpať elektrický prúd priamo zo siete.

2.Off-grid

Ak pripojenie k sieti vaša fotovoltika nemá, ide o off-grid systém. V tomto prípade je jediným zdrojom elektrickej energie pre vaše spotrebiče. Pri takejto fotovoltike budete pravdepodobne potrebovať aj systém batérií. Tie budú počas slnečných dní energiu uchovávať, aby ste ju mohli použiť neskôr.

Tento typ fotovoltiky je skvelý pre oblasti, v ktorých prístup k sieti nie je. Mohol by sa hodiť napríklad na chatu, pri ktorej nie je vybudovaná infraštruktúra.

3.Hybridný

Hybridný systém je spojením fotovoltiky, ktorá je pripojená k sieti, no zároveň má aj systém batérií alebo virtuálnu batériu.


Zdroj: freepik.com

Solárne kolektory

Solárne kolektory sa používajú na získavanie tepelnej energie zo slnečného žiarenia a využitie tejto energie na ohrev vody alebo vzduchu.

Sú vyrobené z materiálov, ktoré majú vysokú schopnosť absorbovať slnečné žiarenie. Na jeho pohltenie sa používajú čierne alebo tmavé povrchy.

Typy solárnych kolektorov

  • Kolektory na ohrev vody.

Používajú sa častejšie. Môžu byť ploché alebo vakuové a väčšinou sa inštalujú na strechy domov alebo budov.

Ploché majú obvykle povrch pokrytý čiernym materiálom, ktorý pohltí slnečné žiarenie a premení ho na teplo. Teplo sa teplonosným médiom prenáša do vody alebo temostatu a následne používa na ohrev.

Vákuové kolektory majú dutiny alebo trubice, ktoré sú obklopené izolačnou vrstvou. Ich dizajn zabezpečuje udržiavanie vyšších teplôt a zvyšuje účinnosť v porovnaní s plochými kolektormi. Vákuové kolektory sú často používané na ohrev vody v regiónoch s chladnejšími podmienkami alebo tam, kde je potrebné zabezpečiť vyššiu teplotu ohrevu.

  • Kolektory na ohrev vzduchu

Tepelnú energiu zo slnečného žiarenia používajú na ohrev vzduchu v kolektore. Takto ohriaty vzduch sa potom môže použiť na vykurovanie domu alebo iných priestorov.

Solárny vzdušný kolektor má povrch, ktorý je schopný absorbovať slnečné žiarenie. Jeho plocha je zväčša čierna alebo tmavá, aby bol čo najúčinnejší pri pohlcovaní tepla zo slnečného žiarenia.

Vzduch je rozháňaný ventilátorom, ktorý ho prenáša cez panel do priestoru, kde sa má použiť na vykurovanie alebo iné účely. Tento proces môžete ovládať pomocou termostatu alebo iných riadiacich systémov na udržanie požadovanej teploty domácnosti.

Funkčnosť solárnych kolektorov je však obmedzená na ohrev a nemôžu vyrábať elektrickú energiu ako fotovoltické panely.

Úvodné foto zdroj: freepik.com

Zobrazit Galériu

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať