Free antivírus od Avastu zbiera údaje z prehliadania používateľov a predáva ich

Bezpečnosť
7

Česká firma stojaca za antivírusovým programom Avast, ktorý používajú stovky miliónov ľudí na celom svete, predáva vysoko citlivé údaje z webového prehliadania mnohým z najväčších svetových spoločností. Spoločným vyšetrovaním to zistili weby Motherboard a PCMag. Interné dokumenty dcérskej spoločnosti antivírusového gigantu Avast s názvom Jumpshot objasňujú tajný predaj histórie internetového prehliadania ľudí, ako aj dodávateľský reťazec. Ukazujú, že antivírusový program Avast nainštalovaný v PC zbiera údaje, ktoré potom Jumpshot pribaľuje do rôznych produktov, predávaných mnohým z najväčších spoločností na svete.

Medzi súčasných klientov patria Google, Yelp, Microsoft, McKinsey, Pepsi a ďalší. Niektorí klienti zaplatili už milióny dolárov za produkty, ktoré obsahujú tzv. informačný kanál všetkých kliknutí, ktorý dokáže veľmi podrobne sledovať správanie používateľov, ich kliknutia a pohyb na webových stránkach. Avast tvrdí, že má viac ako 435 miliónov mesačne aktívnych používateľov, pričom Jumpshot má údaje zo 100 miliónov zariadení. Údajne zhromažďuje dáta od používateľov, ktorí s tým súhlasili, a poskytuje ich Jumpshotu, ale viacerí používatelia Avastu hovoria, že si nie sú vedomí toho, že Avast predáva ich údaje z prehliadania.

Možno teda pochybovať o tom, že ide o informovaný súhlas. Dáta, ktoré sa podarilo získať redaktorom Motherboardu a PCMag, zahŕňajú vyhľadávania Google, vyhľadávanie miest a súradníc GPS v Mapách Google, návštevy stránok spoločností na LinkedIn, sledovanie konkrétnych videí na YouTube a návštevy pornografických stránok. Aj keď dáta neobsahujú osobné informácie, napr. mená používateľov či e-mailové adresy, stále je v nich množstvo konkrétnych údajov o prehliadaní a odborníci tvrdia, že určitých používateľov možno deanonymizovať. Donedávna zhromažďoval Avast údaje o prehliadaní svojich zákazníkov, ktorí si nainštalovali do prehliadača jeho doplnok určený na varovanie používateľov pred podozrivými webovými stránkami.

Keď o tom bezpečnostný výskumník a autor AdBlock Plus Wladimir Palant v októbri uverejnil blogový príspevok, tvorcovia prehliadačov Mozilla, Opera a Google odstránili doplnok Avastu a jeho dcérskej spoločnosti AVG zo svojich obchodov s doplnkami pre prehliadač. Namiesto získavania informácií pomocou softvéru pripojeného k prehliadaču to teraz robí Avast prostredníctvom samotného antivírusového softvéru. Avast v súčasnosti žiada používateľov pomocou vyskakovacieho okna v antivírusovom softvéri, aby sa prihlásili na zber údajov, no viacerí z nich uviedli, že nevedeli, že spoločnosť potom údaje z prehliadania predáva.

Zdroj: vice.com.

Redakcia

Všetky autorove články
Digital dáta virus ochrana bezpečnosť internet web online pocitac softver Google

7 komentárov

Avast antivirus free je teď v cloudové verzi? Odkdy to je? Co ten cloud Avastu umožňuje? reakcia na: Free antivírus od Avastu zbiera údaje z prehliadania používateľov a predáva ich

3.2.2020 20:02
Na stránkách ke stažení se v popisu vyskytuje slovo "cloud". Tímto jeho krokem tedy pro mě Avast končí definitivně. Nemám důvěru v cokoliv spojeného s cloudem. Kam tím cloudem směřuje?
Reagovať

Avast u mna tymto v doverihodnosti padol reakcia na: Free antivírus od Avastu zbiera údaje z prehliadania používateľov a predáva ich

29.1.2020 17:01
Avast sa znizil k takymto praktikam a myslim si, ze uz by mali mnohi uzivatelia prehodnotit svoj pristup k tejto spolocnosti. Smirakov rozhodne nepodporujem!!!
Reagovať

akože "Internetová ochrana " reakcia na: Free antivírus od Avastu zbiera údaje z prehliadania používateľov a predáva ich

29.1.2020 07:01
A ESET robí to isté aj ďalšie spoločnosti a Eset to zneužíva aj politicky.
Reagovať

RE: akože "Internetová ochrana " reakcia na: akože "Internetová ochrana "

29.1.2020 11:01
Tak to nejak podlož, keď to tvrdíš. Ako si na to prišiel?

Žijeme v dobe, kedy tvrdenia bez dôkazov nie sú zaujímavé. Ak si teda myslíš, že ESET zbiera údaje o kliknutiach a pohybe vo webovom prehliadači, mal by si ukázať, prečo si to myslíš. Popíš metodiku, ktorou si k tomu dospel alebo pošli link na technologický výskum, ktorý to preukázal. Ak také nemáš, tak ten svoj koment zmaž a už také nehovor, OK?

Vďaka a pekný deň.
Reagovať

RE: RE: akože "Internetová ochrana " reakcia na: RE: akože "Internetová ochrana "

29.1.2020 14:01
preco by to mal mazat ked je to jeho nazor?? mas snad ty nejaky dokaz ze to nerobia?
Reagovať

RE: RE: RE: akože "Internetová ochrana " reakcia na: RE: RE: akože "Internetová ochrana "

31.1.2020 11:01
No, najjednoduchsie je povedat, ze ON kradne. A potom , ked niekto napise, ze dokaz to, ze kradne, napisat "obrancovi", ze dokaz Ty, ze nekradne... boze moj... ubohe, ale svedci to o argumentacnej gramotnosti..

RE: RE: RE: akože "Internetová ochrana " reakcia na: RE: RE: akože "Internetová ochrana "

31.1.2020 11:01
Pretoze je to trollovanie. Nicim nepodlozene. Je lahke povedat, ze vo vnutri Mesiaca ziju jastery ovladajuci Zem. Teraz co? Ked je moj nazor , ze je to tam hore prorusky troll a k tomu hermafrodit s hlavami ako Hydra, to mam teraz pisat, kedze je to moj nazor? Moj nazor nikoho nezaujima, iba otravuje a sposobi len hlupe zacyklenie. Ano, cakam, cakam, ze budete suhlasit... hlavne , ze vas nazor zaujima vsetkych...

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať