PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Fujitsu Forum 2014: Tablet pre profesionálov, technológia Palmsecure

0

Na konci minulého roka sa v Mníchove konala tradičná konferencia spoločnosti Fujitsu. Na rozdiel od predchádzajúcich ročníkov sme sa tentoraz dočkali predstavenia nového mobilného zariadenia a vyskúšali sme si unikátnu biometrickú technológiu. Tá používateľa identifikuje pomocou krvného riečiska.

Fujitsu Stylistic Q555 - stvorený na prácu

Nie je tablet ako tablet. Toto posolstvo sa nám dnes snaží „predať" viacero firiem a v blízkej budúcnosti ho budeme vnímať ešte výraznejšie. Dôvod je ten, že za tablet sa považuje zariadenie, ktoré pozostáva napohľad iba z obrazovky a funguje na báze dotykového ovládania. Automaticky sa očakáva, že ide o prístroj, ktorý slúži na príjem obsahu, a nie jeho tvorbu.

Lenže v rámci kategórie tabletov nájdeme aj zariadenia, ktorých súčasťou je dokovacia klávesnica. Tieto prístroje možno premeniť na notebook a používať ich ako pracovné nástroje. Zvykneme ich označovať ako konvertibilné alebo hybridné tablety a stretnúť sa môžete aj s pojmom zariadenia 2 v 1.

stylistic_1.jpg

Nový tablet je napohľad stvorený na prácu

Presne na tento segment mobilných zariadení sa špecializuje aj spoločnosť Fujitsu. Tá hovorila v Mníchove najmä o inováciách, ktoré sú zamerané na človeka. Jednou z takýchto inovácií má byť aj nový (konvertibilný) tablet Fujitsu Stylistic Q555. Ide o tretiu generáciu podnikových tabletov, ktoré sa vyznačujú najmä veľmi dobrým výkonom a dokovacou klávesnicou.

Nový model má 10,1-palcový displej IPS s rozlíšením 1920 × 1200. Zariadenie poháňa procesor Intel Atom Z3795, s ktorým sme sa doteraz ešte v praxi nestretli. Očakávame o trochu lepší výkon v porovnaní s dnes už pomerne rozšíreným procesorom Atom Z3745. Oproti prvej generácii poteší, že tablet už nepotrebuje malé ventilátory. Chladí sa pasívne. Nejde však o výraznú novinku, boli by sme prekvapení, keby to bolo naopak. Výbavu dopĺňa operačná pamäť s kapacitou 4 GB a 64 GB alebo 128 GB úložisko.

Hoci má tablet pomerne široký rám okolo displeja a hrúbkou 10,2 mm nepatrí medzi najtenšie, v oblasti konvertibilných zariadení pre profesionálov je pomerne ľahký. Je zrejmé, že hmotnosť 655 gramov nemôžeme porovnávať s novým iPadom Air 2, ale ide o dva úplne odlišné segmenty tabletov.

Súčasťou balenia je dokovacia klávesnica, ktorá však nemá zabudovanú druhú batériu a nevšimli sme si ani žiadne porty. Aj napriek tomu má tablet vydržať fungovať na jedno nabitie počas 10 hodín. Dizajn klávesnice sa trochu zmenil a pár centimetrov plastu nájdete aj za dokovacím pántom. Dôvodom je stabilita - tablet sa teraz nepreklopí ani v prípade, že ho používate pod veľkým uhlom. Prekvapil nás však systém dokovania a najmä výška pántu. Na rozdiel od niektorých iných tabletov Stylistic ku klávesnici pripojíte iba v režime notebooku.

stylistic_2.jpg

Dostupná je aj dokovacia stanica, ktorú oceníte v kancelárii. O pár rokov však budeme „dokovať" bezdrôtovo.

Špecialitou zariadenia je dokovacia stanica, ktorá zjednodušuje používanie tabletu ako hlavného pracovného nástroja. Na cestách ho využívate v kombinácii s klávesnicou, a keď prídete do kancelárie, pripojíte ho k dokovacej stanici. Tá je vybavená DisplayPortom aj výstupom VGA. Nechýbajú porty USB, eternet a bezpečnostný modul. Ten nájdete aj na tablete popri pomerne bohatej výbave portov. Dva porty USB, čítačka kariet microSD, výstup micro HDMI a bezpečnostné moduly nie sú bežnou súčasťou mainstreamových tabletov. Vo výbave nájdete aj stylus a snímač odtlačkov prstov.

Tablet by už mal byť dostupný na vybraných trhoch, pričom cena sa začína na úrovni 899 EUR pri najlacnejšom modeli. Nadštandardná výbava sa premietne aj do ceny.

Palmsecure - krvné riečisko neoklamete

Konferencia Fujitsu Forum 2014 sa niesla v duchu biometrickej technológie Palmsecure. Ak sme chceli ísť do špeciálnej sekcie NDA, kde sme videli notebooky a tablety, o ktorých zatiaľ nemôžeme priniesť detaily, museli sme použiť špeciálnu kartičku. Tá obsahovala obraz nášho krvného riečiska, ktorý sme si na kartu nahrali pri úvodnej registrácii. Zároveň išlo o prezentáciu technológie Palmsecure v praxi.

Túto technológiu si domov nekúpite, ale teoreticky sa s ňou môžete v blízkej budúcnosti stretnúť. Je naozaj unikátna, pretože človeka identifikuje pomocou krvného riečiska. Stačí položiť ruku na terminál a ten overí vašu totožnosť. Na rozdiel od iných foriem biometrickej autentifikácie, ako je rozpoznanie tváre, hlasové vzorky, snímanie odtlačkov prsta, skontrolovanie sietnice oka, je kontrola krvného riečiska rýchla, pohodlná a presná. Systém kontroluje, či v ruke naozaj prúdi krv, takže ho neoklamete podobným spôsobom ako snímanie odtlačkov prstov. Takisto ani nemožno porovnať dva obrazy.

pamsecure.jpg

Biometrická autentifikácia, ktorá kontroluje krvné riečisko, je podľa Fujitsu jeden z najdokonalejších systémov

Fujitsu tvrdí, že ide o jednu z najdokonalejších biometrických metód, ktoré sú dnes dostupné. Nás tento systém zaujal najmä tým, že už existuje v reálnej prevádzke. Funguje na pracoviskách, kde nahrádza identifikáciu pomocou kariet. Využíva sa aj v bankomatoch ako dodatočná forma autorizácie okrem číselného kódu na karte. A stretnúť sa s ním môžete aj na futbalovom štadióne v Budapešti. Tam dokonca Palmsecure pomohol vyhnať chuligánov z futbalových zápasov. Ultras, ktorí vyvolávajú na zápasoch roztržky, majú zakázaný vstup. Biometrický systém ich počas bezpečnostnej kontroly spozná a neumožní im vstup na štadión. Takýto systém by sme ocenili aj na slovenských štadiónoch.

Mníchov
Náklady na cestu a ubytovanie hradila spoločnosť Fujitsu.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať