ACER_082021 ACER_082021 ACER_082021 Advertisement

Futuristický vodný filter umožní použiť na pitie aj morskú vodu

2

Väčšina ľudí na Zemi získava sladkú vodu z jazier a riek. Lenže tie tvoria iba 0,007 percenta svetovej vody. S rastom ľudskej populácie sa zvyšuje aj dopyt po sladkej vode. V súčasnosti dvaja z troch ľudí na svete čelia vážnemu nedostatku vody najmenej jeden mesiac v roku. Na uspokojenie rastúcich potrieb by sa mohli použiť ďalšie zdroje vody, napríklad morská a odpadová voda. No tieto zdroje obsahujú soľ a často aj iné kontaminanty, ako sú toxické kovy. Preto vedci vyvinuli metódy na odstránenie solí a toxínov z vody.  

Existujúce možnosti sú síce drahé a energeticky náročné, ale nedávno bola vytvorená nová metóda čistenia vody, ktorá môže zefektívniť odsoľovanie, uľahčiť nakladanie s odpadom a zmenšiť rozmery úpravní vody. Táto technológia obsahuje nový typ filtra, ktorý dokáže zamerať a zachytiť toxické kovy a súčasne odstraňovať soľ z vody. Na vytvorenie jediného filtra, ktorý by dokázal aj zachytávať kovy, aj odstraňovať soľ, bol potrebný materiál, ktorý by dokázal z vody odstrániť veľa rôznych kontaminantov, väčšinou ťažkých kovov.

Predplatné NEXTECH 2021

Výskumníci použili drobné absorpčné častice, ktoré sa nazývajú porézne aromatické rámce. Tie sú navrhnuté tak, aby selektívne zachytávali jednotlivé kontaminanty. Jeden typ absorpčných častíc môže zachytávať napríklad iba ortuť, iný iba meď, železo alebo bór. Potom tieto štyri rôzne typy častíc vložili do tenkých plastových membrán, čím vznikli filtre, ktoré zachytávali kontaminanty podľa typu častíc vložených do membrány. Následne membránové filtre umiestnili do elektrodialyzačného čističa vody.

Elektrodialýza je metóda, ktorá využíva elektrinu na vytiahnutie solí a toxínov z vody cez membránu v samostatnom prúde odpadu, ktorý sa nazýva soľanka. V upravenom procese, nazývanom elektrodialýza na zachytávanie iónov, membrány naplnené drobnými časticami absorbujúcimi kovy zachytia toxické kovy namiesto toho, aby im umožnili presun do soľanky. 

Pri testoch sa najprv použili membránové filtre so zabudovanými absorbentmi zachytávajúcimi ortuť na čistenie vody z troch zdrojov, ktoré obsahovali ortuť aj soli: išlo o podzemnú vodu, brakickú vodu (zmes sladkej a slanej vody z prímorského ústia rieky) a priemyselnú odpadovú vodu. Membrány zachytili všetku ortuť v každom teste.

Vynikajúce boli aj pri odsoľovaní – odstránili viac ako 97 % soli. Napokon boli otestované tri membránové filtre, ktoré obsahovali absorbenty na meď, železo a bór. Všetky filtre boli úspešné, zachytili kontaminanty bez toho, aby detegovateľné množstvo prešlo do soľanky, a súčasne odstránil z vody viac ako 96 percent solí, takže vodu vyčistili do použiteľnej podoby.

Zdroj: inverse.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

zase sirite klamstva reakcia na: Futuristický vodný filter umožní použiť na pitie aj morskú vodu

18.6.2021 17:06
Napiste zdroj, kde ste prisli k tomu cislu ze voda z riek a potokov tvori iba 0,007 percenta vody ... nie je to totiz pravda
Reagovať

RE: zase sirite klamstva reakcia na: zase sirite klamstva

18.6.2021 18:06
Taketo dennodenne sirenie dezinformacii by malo byt tresne. Ten Lacko, co to tu pise je nejaka atrapa cloveka. Je uplne chronicky chory klamar ako fico. Btw. ta prva veta v clanku je uplne odveci, ukazuja na IQ ziadne autora. Prepocitava hrusky so zemiakmi. Podzemnu vodu nerata, ale rata vodu v ladovcoch ku ktorym sa nikto nedostane.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať