PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Plne elektrická ponorka Super Sub dokáže plávať rýchlejšie ako delfín

Technológie
0

Holandský výrobca U-Boat Worx, ktorý je jedným z lídrov v oblasti dizajnu ponoriek, najmä ich elektrických verzií, oznámil zásadné zlepšenia výkonu svojej plne elektrickej trojmiestnej ponorky Super Sub. Vďaka týmto zlepšeniam dynamiky prúdenia je teraz elektrická ponorka o 3-4 uzly (5,5 – 7,4 km/h) rýchlejšia ako delfín skákavý. Spoločnosť U-Boat Worx v súčasnosti ponúka šesť rôznych sérií ponoriek, pričom všetky sú elektrické.

Patrí medzi ne rad NEXUS pre deväť pasažierov, ako aj Super Sub s tromi pasažiermi, ktorý debutoval v roku 2021. Hoci firma zatiaľ neposkytla video ako dôkaz, tvrdí, že nadchádzajúca verzia jej Super Sub dokáže plávať rýchlosťou až 10 uzlov (18,5 km/h). Okrem zjednodušeného dizajnu rýchlosť zabezpečuje pohonný systém so štyrmi prúdovými motormi s výkonom 60 kW. Táto optimalizácia dynamiky prúdenia je vítaným zlepšením oproti rýchlosti osem uzlov (14,8 km/h), ktorú pôvodne odhadoval vývojár ponorky.

Predplatné NEXTECH 2021

Pri maximálnej rýchlosti môže elektrická ponorka Super Sub plávať približne o sedem uzlov (13 km/h) rýchlejšie ako priemerná ponorka a teraz má rovnakú dynamiku prúdenia ako elektrické auto. U-Boat Worx pôvodne predstavil Super Sub ako svoju doteraz najrýchlejšiu a najlepšie manévrovateľnú konštrukciu. Keď sa v roku 2023 začnú dodávať modernizované verzie, ich pasažierov čakajú ešte rýchlejšie cesty v hĺbke až 300 metrov pod hladinou. Spoločnosť uvádza, že prvá nová ponorka Super Sub už bola predaná a na jar sa má začať testovanie v mori.

Zdroj: electrek.co.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať