SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

GoodRAM Card IRDM (64 GB) IR-S3A0-0640R12 / SD karta do bežných zariadení

0

Občas je dobré otestovať aj úplne obyčajné príslušenstvo, ktoré sa nezriedka kupuje bez väčších príprav, skrátka spontánne podľa momentálnej situácie v obchode. Tentoraz to bude lacná pamäťová karta do kompaktného fotoaparátu alebo digitálnej kamery nižšej triedy.

GoodRAM vydal nové pamäťovky pod hlavičkou svojej firemnej značky IRDM. V zmenšenom (microSDXC) i nezmenšenom formáte (SDXC) v kapacitách 32 – 128 GB. Všetky podliehajú štandardu UHS-I v triede U3/V30. To znamená, že zápis musí dosahovať aspoň 30 MB/s. Pri testovanom variante SDXC so 64 GB sa uvádza zápis 40 MB/s. V praxi takúto rýchlosť karta nedosahuje ani špičkovo, no nejde o nič nezvyčajné, takéto prikrášľovanie praktizujú aj iní výrobcovia. Najvyššia dosahovaná prenosová rýchlosť zápisu v prierezovom teste ATTO zodpovedá 35,7 MB/s (pri 32-megabajtovom súbore).

Súvislý sekvenčný zápis sa reálne pohybuje tesne nad spodnou hranicou 31 MB/s. S menšími súbormi výkon prirodzene klesá, no pri zápise fotiek s typickou veľkosťou 5 – 10 MB (t. j. komprimovaný JPEG vo vysokom rozlíšení) dosahuje stále slušných 29 MB/s. A hoci foťáky i kamery v prvom slede zapisujú posledné dáta do vlastnej rýchlej pamäte, ani následný zápis už priamo na kartu nebude zdržovať. Výkon je spôsobilý aj na natáčanie videa v rozlíšení 4K s dátovým tokom do 200 Mb/s, čo je vysoko nad rámec záznamovej techniky, pre ktorú je táto pamäťovka určená. Rýchle je i sekvenčné čítanie, tak ako pri každej lepšej karte UHS-I zodpovedá 90 MB/s a dobré tempo si zachováva aj pri čítaní menších súborov.  

Pozoruhodný je i nadštandardne krátky čas náhodného prístupu k najmenším 512 B dátovým blokom. Pri čítaní 0,35 ms (2900 IOPS) a pri zápise 1,6 ms (620 IOPS). Svižné je tak i zavádzanie aplikácií, ktoré môžu byť na karte uložené. Výsledky sú teda komplexne veľmi pôsobivé, najmä s ohľadom na cenu okolo desiatich eur, za ktorú konkurencia zvyčajne ponúka podstatne pomalšie karty UHS-I U1.

„Atraktívna ponuka s dôrazom na čo najvyšší výkon za čo najnižšiu cenu.“

PLUSY, MÍNUSY:

+ Mimoriadne výhodná cena, rýchle čítanie i zápis (vzhľadom na cenu),  nízka prístupová doba
- Rýchlosť zápisu nižšia, než je uvádzaná

Cena: 10 EUR

Hodnotenie:

Cena/hodnota:  100 %
Výkon: 80 %
Prev. vlastnosti: 100 %
Vyváženosť: 90 %
Celkovo: 93 %

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
GOODRAM

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať