NICEBOY_072021 NICEBOY_072021 NICEBOY_072021

Google I/O 2019: 10x rýchlejší Asistent, okamžitý prepis reči v telefóne a nové modely smartfónov Pixel

0

Minulý týždeň uskutočnili svoje podujatia pre vývojárov Facebook a Microsoft, teraz sa k nim pridal aj Google. Internetový gigant tu ohlásil niekoľko vecí, ktoré pripravuje pre vývojárov aj spotrebiteľov. Ponúkame vám stručnú rekapituláciu. Ústrednú úlohu tak ako na väčšine dnešných technologických konferencií hrala umelá inteligencia.

Google chcel demonštrovať najmä jej výhody zamerané na spoločenské dobro – prezentoval tri projekty určené na pomoc ľuďom so zdravotným postihnutím. Projekt Euphonia má pomáhať ľuďom s poruchami reči, Live Relay zasa tým, ktorí majú problémy so sluchom, a cieľom projektu Diva je pomôcť ľuďom zadávať príkazy službe Google Asistent bez použitia hlasu.

Softvérový vývojový balík (SDK) s názvom ML Kit predstavil Google už na minuloročnej konferencii, teraz mu pridal množstvo nových funkcií: preklad, detekciu a sledovanie objektov a funkciu AutoML Vision Edge, ktorá umožňuje vývojárom vytvárať modely prispôsobené na mieru pre architektúry Edge TPU, ARM a NVIDIA. Google takisto prezradil, že služba Google Asistent bude čoskoro 10-krát rýchlejšia vďaka strojovému učeniu inštalovanému priamo na zariadení. Na zariadeniach Google Pixel sa má tento zrýchlený asistent objaviť už koncom tohto roka.

Nástroj Lens na vizuálne vyhľadávanie a počítačové videnie, ktorý dokáže rozpoznať všetky druhy objektov v reálnom svete, čoskoro bude schopný rozpoznať jedlá v reštaurácii, ak namierite fotoaparát smartfónu na jedálny lístok, a ponúkne vám informácie, ako sú online hodnotenia a recenzie. Google Duplex, agent na verbálnu konverzáciu so schopnosťou telefonovať, ktorý sa v minulom roku začal zavádzať do mobilných telefónov, čoskoro zvládne veci, ako je rezervovanie auta na prenájom.

A napokon cloudová divízia Googlu oznámila, že onedlho sprístupní čipy s 1000 TPU (tensor processing units – vlastné čipy Googlu určené na výkon extrémnych úloh v strojovom učení) na verejné betatestovanie. 

V oblasti Androidu Google ohlásil tretiu beta verziu Android Q, desiatej hlavnej verzie tohto operačného systému. Predstavil aj novú funkciu pre systém Android Q s názvom Live Caption, ktorá zabezpečí nepretržitý real-time prepis reči (telefonické hovory, videá, podcasty a pod.) v telefóne.

Google sa takisto pochválil, že v súčasnosti existuje viac ako 2,5 mld. mesačne aktívnych androidových zariadení. Nechýbali ani novinky z oblasti hardvéru – spoločnosť predstavila dva cenovo dostupné smartfóny strednej triedy Pixel 3a a Pixel 3a XL, ktoré majú zlepšiť predaje telefónov značky Pixel. Ďalej ukázala nové zariadenie Nest Hub Max s funkciou Google Asistent. Je vybavené 10-palcovým inteligentným displejom a videokamerou a stojí 229 dolárov.

Google odhalil aj novú funkciu využívajúcu rozšírenú realitu pre Google Mapy na niektorých telefónoch Pixel. Režim heads-up slúži na smerovanie pomocou fotoaparátu telefónu.

Ďalej SDK na vývoj aplikácií s rozšírenou realitou ARCore ponúka API Augmented Images, ktoré umožňuje používateľom nasmerovať fotoaparáty na statické 2D obrazy a oživiť ich. Ďalší nový režim Environment HDR bude využívať AI na napodobňovanie osvetlenia z reálneho sveta v digitálnych objektoch.

Novinkou v oblasti ochrany osobných údajov a bezpečnosti je to, že režim Inkognito, známy z prehliadača Chrome, sa čoskoro dostane do služby Mapy Google a neskôr v priebehu roka aj do YouTube a vyhľadávača Googlu. Pokiaľ ide o prehliadač Chrome, Google oznámil plány na ochranu používateľov pred súbormi cookie typu cross-site a fingerprint.

Zdroj: venturebeat.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
Google Pixel smartfon asistent audio softver hardver Android

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať