Hackeri môžu premeniť bežné reproduktory na akustickú kybernetickú zbraň

Bezpečnosť
1

Okrem prehrávania hudby či konverzácie sú bežné komerčné reproduktory fyzicky schopné vysielať aj frekvencie mimo pásma počuteľného pre ľudí. Na bezpečnostnej konferencii Defcon v Las Vegas jeden z výskumníkov varoval, že táto schopnosť by sa mohla použiť ako zbraň. Niektoré spoločnosti už experimentovali so sledovaním webového prehliadania používateľov prehrávaním nepočuteľných ultrazvukových majákov v reproduktore počítača či telefónu pri návšteve istých webových stránok.

Odborník na kybernetickú bezpečnosť Matt Wixey však hovorí, že je prekvapivo ľahké napísať vlastný malvér, ktorý môže prinútiť všetky druhy vstavaných reproduktorov, aby vysielali nepočuteľné frekvencie s vysokou intenzitou alebo vydávať počuteľné zvuky s vysokou hlasitosťou, ktoré by mohli poškodiť ľudský sluch alebo dokonca mať psychologické účinky.

V rámci výskumu analyzoval potenciálny akustický výstup niektorých zariadení vrátane notebooku, smartfónu, bluetoothových slúchadiel, malého inteligentného reproduktora, náhlavných slúchadiel, vibračného a parametrického reproduktora. Wixey napísal jednoduché skripty, ale aj trochu komplexnejší malvér, ktorý sa dal spustiť na každom zariadení. Útočník by však potreboval na implantovanie škodlivého softvéru fyzický alebo vzdialený prístup k zariadeniu.

Výskumník potom umiestnil tieto zariadenia jedno po druhom do zvukotesnej nádoby s minimálnou ozvenou, nazývanou anechoická komora. Emisie meral zvukomer vnútri krytu, pričom snímač povrchovej teploty odčítaval hodnoty každého zariadenia pred akustickým útokom a po ňom.

Wixey zistil, že inteligentný reproduktor, slúchadlá a parametrický reproduktor sú schopné vysielať vysoké frekvencie, ktoré presahujú odporúčaný priemer. Bluetoothový reproduktor, slúchadlá rušiace okolitý hluk a inteligentný reproduktor zasa dokázali vysielať nízke frekvencie, ktoré presahovali priemerné odporúčania. Navyše takýto útok najmä na inteligentný reproduktor generoval dostatok tepla na to, aby sa po štyroch až piatich minútach začali taviť jeho vnútorné komponenty.

Výskumník toto zistenie oznámil výrobcovi a tvrdí, že ten už vydal opravu. Neuviedol však, ktoré konkrétne zariadenia testoval. Takisto povedal, že nezverejnil ani jeden z akustických škodlivých kódov, ktoré napísal pre projekt. S podobnými zisteniami už prišli aj iní výskumníci, ktorí skúmali zariadenia z oblasti internetu vecí. Wixey navrhol aj množstvo protiopatrení, ktoré by mohli byť začlenené do hardvéru aj softvéru zariadení, aby sa znížilo riziko akustických útokov.

Výrobcovia by mali fyzicky obmedziť frekvenčný rozsah reproduktorov, aby neboli schopné vydávať nepočuteľné zvuky. Desktopové a mobilné operačné systémy by mohli používateľov varovať, keď sa ich reproduktory používajú, prípadne vydať notifikáciu, keď aplikácie požiadajú o povolenie prístupu k ovládaniu hlasitosti reproduktorov.

Reproduktory alebo operačné systémy by tiež mohli mať zabudovanú digitálnu ochranu na filtrovanie digitálnych zvukových vstupov, ktoré by vydávali vysokofrekvenčné a nízkofrekvenčné zvuky. Aj dodávatelia antivírusových programov by mohli do svojich skenerov začleniť monitorovanie podozrivých aktivít v oblasti zvukových vstupov. Aj keď akustické zbrane určite nie sú univerzálnym útočným nástrojom, Wixey poukazuje na ich zákernosť, pretože v mnohých prípadoch obeť vôbec netuší, čo sa deje, pokiaľ nemá k dispozícii zvukomer.

Zdroj: wired.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
reproduktor zvuk audio pocitac hack Hacker hacking Digital dáta bezpečnosť sukromie

1 komentár

Hacker ktory premenil reproduktory na akusticku zbran reakcia na: Hackeri môžu premeniť bežné reproduktory na akustickú kybernetickú zbraň

15.7.2020 14:07
Dobrý deň, našiel som tento článok dost mi pomohol vtom zistiť čo dve osoby v BA robia tuším nie som prvý a keď to nechám tak ani posledný..bohužiaľ, v ba žije hacker ktory tuto metódu pouziva a zneužíva to že obeť nevie odkiaľ ten zvuk ide ak som to správne pochopil pri dlhšom počúvaní to človeku poškodí sluch ,stredné ucho, a následne počuje tieto nepocutelne zvuky s vysokou intenzitou viem to nakoľko som obeť dvoch psychicky narušených osob ktoré nemaju strach sa ešte priznať ze kto su veria tomu ze takyto pripad tu este nebol alebo ze snad tomu policia nebude verit nakolko to znie ako scifi ale je to reálna hrozba .. pretože žijú zo strachu obete ktorá nevie kto a odkiaľ rozpráva psychicky rozladia svoju obed a spravia znej nie prilis dvoveryhodnu osobu som prvy na slovensku mozno vo svete kto ide aktualne podat trestne oznamebie na tieto osoby čo sa týka takéhoto trestného činu ja dúfam že tychto ľudí ktory nemajú problém sa napojiť na rôzne kamery v meste či sledovať môj telefón polícia odhalí ich správanie a ja budem môcť potom povedat čo všetko a aké praktiky používali pri týchto natlakoch aké druh vyhrazania a zastrasovania .. kto sa zaujímal o tento článok a bližšie o tom aké to ma účinky alebo vie poradiť ako sa brániť či postupovať alebo ho zaujíma niečo bližšie napíšte.. mená osôb viem ..Ďakujem môj mail branojankovic777.bj@gmail.com
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať