SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Hackeri zaútočili na nemocnicu v Brne. Zneužívajú paniku z koronavírusu

Bezpečnosť
0

Útok, ktorý zasiahol nemocničné systémy v Brne v piatok nad ránom sa pravdepodobne prejaví aj na preverovaní testov na koronavírus. Vzorky tak budú musieť z Brna voziť do Ostravy. Okrem toho musia v nemocnici odložiť akútne operácie, všetky počítače a zariadenia, ktoré sú napojené na nemocničný systém musia ostať vypnuté. „Problémom je, že podobne ako v nemocnica v Brne, môžu dopadnúť aj naše zdravotnícke zariadenia,” mieni Pavol Draxler, odborník na kyberbezpečnosť z Binary Confidence.

Aj na Slovensku už napríklad nemocnica v Nitre čelila kybernetickým útokom. V roku 2017 v rámci celosvetového útoku hackeri infikovali jej počítače vírusom WannaCry. Začiatkom minulého roka systémy nemocnice opäť podľahli vírusu. Nemocnica vtedy odmietla, žeby išlo o hackerský útok. Faktom však je, že tieto udalosti dokázali, že naše zdravotnícke zariadenia nie sú dostatočne zabezpečené.

Aj nemocnica v Nitre deklarovala iba to, že má nainštalovaný najnovší antivírový program. To však nestačí. Obyčajný antivírusový program nepomôže nemocnici zabrániť veľkým škodám pri hekerskom útoku. Bezpečnosť musí byť komplexná a dozorovaná vysokokvalifikovanými bezpečnostnými technikmi cez takzvaný Security Operations Center (SOC). Nemocnice, zdravotnícke zariadenia ale aj ďalšie strategické firmy a inštitúcie si okrem toho mali v posledných dvoch rokoch postupne zabezpečovať systémy.

Nariadil im to zákon o kybernetickej bezpečnosti, ktorý muselo Slovensko prijať na základe smernice NIS (smernica Európskeho parlamentu a rady o opatreniach na zabezpečenie vysokej spoločnej úrovne bezpečnosti sietí a informačných systémov v Únii). Všetci, ktorých sa zákon týka, by mali do 1. apríla preukázať Národnému bezpečnostnému úradu, ako sa im to podarilo.

Redakcia

Všetky autorove články
Hacker hacking virus pocitac bezpečnosť zdravie program

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať