Samsung_04 Samsung_04 Samsung_04 Advertisement

Herné šialenstvo / december 2020

0

Expanzia Fallout 76 vyšla skôr, než mala

Herný svet je plný odkladov. Rok 2020 je v tomto smere azda ešte horší než tie predošlé. O to väčšie prekvapenie zavládlo, keď Bethesda rozšírila svoj Fallout 76 o expanziu, ktorá mala prísť 1. decembra, už o týždeň skôr. Firma vyhlasuje, že príčina predčasnosti tkvie v chybe, vďaka ktorej si mohli majitelia Xboxu stiahnuť rozšírenie Steel Dawn predčasne, no zahrať si ho aj tak nebolo možné. Následne po preskúmaní situácie a diskusii vývojári uviedli, že veria v kompletnosť expanzie, a aby hráčov „udržali v hre“, namiesto toho, aby rozšírenie stiahli, rozhodli sa ho aktivovať už 24. novembra. Herná komunita toto rozhodnutie, pochopiteľne, privítala. Nečudo, keďže nemusela čakať o týždeň dlhšie na čosi, čo už ležalo pripravené a nedočkavé na pevných diskoch. Do regiónu Appalachia tak opäť zavítala frakcia Brotherhood of Steel, a to v prvej kapitole príbehovej línie, ktorá má mať dve časti. Stane sa tak po troch mesiacoch pešieho pochodu po krajine pod vedením Paladinky Leily Rahmani. Vojaci vyslaní zakladateľom Rogerom Maxsonom majú nielen obnoviť prítomnosť svojho bratstva v oblasti, ale aj pomáhať miestnemu obyvateľstvu.

To, ako bude frakcia spolupracovať s obyvateľmi Vaultu, záleží aj na tom, či budú ich ciele podporené alebo, naopak, marené. Tento príbeh vznikol ešte v roku 2019 a odvtedy prekonal niekoľko zmien. Prináša nielen nové questy, možnosti a zlepšenia, ale aj opravy chýb v klientskej aplikácii hry. Ak budete chcieť navštíviť časť Appalachie zvanú Savage Divide, budete potrebovať level postavy 20 a vyšší a svoje budovateľské schopnosti si môžete overiť budovaním vlastného podzemného obydlia pomocou funkcie C.A.M.P. Zmenili sa aj pravidlá v otázke prežitia. Tvorcovia pripúšťajú, že hlad a smäd boli pre hráčov až príliš kruté, takže ich negatívne následky v novej expanzii zrušili. Namiesto toho dostanete bonusy k akčným bodom, zdraviu a odolnosti proti chorobám, ak budete sýti a dobre hydratovaní. Nikoho neprekvapí, že pribudli nové zbrane aj brnenia, na ktoré si budete môcť siahnuť po ukončení príbehovej línie Steel Down a Daily Ops. Týkajú sa arzenálu od bratstva, takže pripravte svoje prstíky na plazmový rezák či križiacku pištoľ, ale aj raketomet Hellstorm. V Atomic Shope pribudli od 1. decembra nové balíčky, na ktorých možno ušetriť zopár atómov, ak už niektorú z položiek vlastníte. Lunchboxy si budete môcť po novom zaobstarať takisto za atómy.

Platformy: PC, PS4, Xbox One

Red Dead online dostáva formu samostatnej hry

Prvého decembra 2020 sa toho stalo veľa, napríklad sa spustila online časť Red Dead Redemption 2 ako samostatná hra. Ide o živý svet, ktorý sa neustále vyvíja a v ktorom sa možno vžiť do mnohých unikátnych úloh a stať sa odpadlíkom v prostredí v štýle divokého amerického západu. To znamená, že hráči, ktorí nevlastnia RDR 2, si budú môcť prvý raz vyskúšať, čo im tento online svet ponúkne, a to vrátane prístupu ku všetkým budúcim aktualizáciám. Ako sme už naznačili, budete si môcť vybrať z niekoľkých rolí špecialistov. Každá ponúka obyvateľovi Red Dead Online iné možnosti, rozhodnutia, ale aj unikátne predmety a schopnosti, ku ktorým sa dostane počas postupu v hre. Týka sa to všetkého od spôsobu predvádzania pohybov so zbraňou až po zlepšené videnie. Ak si zvolíte rolu Naturalist, budete sa zameriavať na stopovanie, lov a štúdium sveta zvierat. Stretnete legendárne zvieratá a zvolíte si vlastný spôsob postupu, či už sa rozhodnete pre využitie nadobudnutých skúseností na nové schopnosti, alebo na zhromažďovanie materiálov.

Ako Moonshiner sa budete zameriavať na obchodovanie na čiernom trhu a je to ideálna rola pre tých, ktorí túžia po bohatstve a vlastníctve. Ako Bounty hunter budete vyhľadávať ponuky na lov odmien od miestnych strážcov zákona, poštových služieb a vlakových staníc. Váš pocit zadosťučinenia má zabezpečiť nekonečné množstvo hľadaných kriminálnikov s rôznou obťažnosťou. Na pomoc vám môžu prísť najatí pomocníci, ktorí si však budú nárokovať časť odmeny. Mimochodom, ak dokážete hľadanú osobu priviesť živú, znamená to vyššiu odmenu. Môžete sa stať aj Traderom, ktorý učiní zo svojho kempu prosperujúci biznis premenou materiálov na tovar, ktorý možno predať. Napokon v kariére Collectora budete vďaka pomoci Madam Nazar objavovať vzácne poklady ukryté po celom svete, či už pôjde o objavenie opustených balíčkov tarotových kariet, alebo o vykopávanie pokladov vašou vernou lopatou. Rozhodnutie urobiť z multiplayerového doplnku (ktorý pobeží aj na next-gen konzolách vďaka spätnej kompatibilite) samostatnú hru nie je veľmi prekvapivé, keď uvážime, že Rockstar už dávnejšie prisľúbil, že urobí to isté v prípade GTA V. Svet GTA Online sa teší úspechu, a tak už v budúcom roku bude možné zaobstarať si ho samostatne aj bez pôvodnej hry.

Platformy: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X

Far Cry 6 vyjde až v máji

Neradi to robíme, no musíme vám povedať o ďalšom posune dátumu vydania pokračovania významnej hernej značky. Treba dodať, že pri Far Cry 5 sme čakali viac originality a nejaké nové myšlienky. Tvorcovia nás však milo prekvapili, že napriek – dovolíme si tvrdiť – otrepanosti konceptu hry nám ponúkli množstvo zábavy a veľmi dobrú hrateľnosť. Azda to bude možné povedať aj o šiestom pokračovaní, ktoré nás po fiktívnej verzii americkej Montany vezme do fiktívnej karibskej krajiny s názvom Yara, kde sa práve miestne obyvateľstvo pokúša zvrhnúť diktátora, ktorý vládne už 50 rokov a zrejme toho bolo dosť. Jeho meno je Antón Castillo a cieľom zvrhnutia má byť spoločne so svojím synom. Antón sa snaží potláčať gerilovú revolúciu za každú cenu a jeho synátor Diego pritom kráča v jeho stopách. Ubisoft tvrdí, a my mu veríme, že množstvo fanúšikov série si žiada návrat do tropického prostredia. Krajinu Yara pritom vraj vytvorili inšpirovaní Kubou, čo má byť viditeľné napríklad na vozidlách. Zmenu má priniesť hlavné mesto Esperanza, ktoré nás prakticky prvý raz vo Far Cry uvedie do mestského prostredia. Opisy od tvorcov naznačujú, že mesto trochu zaváňa štýlom Assassin's Creed. Hráč bude mať totiž možnosť pobiehania po strechách a využívania nenápadných uličiek na boj s tými najsilnejšími protivníkmi v hre.

Podľa Navida Khavariho, ktorý je zodpovedný za príbeh, ide o unikátny a svieži prístup. V rámci série určite. Na začiatku hry si budeme môcť vybrať, či sa chceme stotožniť so ženskou alebo mužskou postavou, ktorá sa bude v oboch prípadoch volať Dani Rojas a líšiť sa bude iba v dabingu. Znamená to, že hlavný hrdina či hrdinka nebude iba nemý svedok deja ako vo Falloute, tvorcovia chceli uviesť niekoho, s kým sa v príbehu stotožníme na čo najhlbšej úrovni, kto bude mať svoj životný príbeh spätý s krajinou a tak bude aj rozprávať. Na svojej púti si budeme môcť najať pomocníkov a zjavne to nebudú celkom štandardné osôbky. Už teraz vieme, že jedným z nich bude jazvečík Chorizo na psom kolieskovom kresle, ktorý nás má ochraňovať za každú cenu. Zaujímavé je, že tvorcovia nejaký čas strávili priamo na Kube, aby sa inšpirovali domácimi revolucionármi, ktorí týmto spôsobom ovplyvnili príbeh v krajine Yara. Navid k tomu poznamenal, že ak sa dívate na čosi také komplexné ako ostrov, ktorý bol odrezaný od sveta 50 rokov, v ekonomickej recesii a plný oklamaného obyvateľstva, ktoré volilo svojho vodcu v nádeji na budovanie tropického raja, je prirodzené, že do neho mnohí vkladajú nádeje. Pre tvorcov bolo údajne zaujímavé práve to, že protagonista si uvedomuje, že stretne tých, ktorí diktátora volili a verili mu, ale teraz to ľutujú, ale aj tých, ktorí ho stále ešte podporujú. Tento moment má byť v príbehu výrazný. Fanúšikovia po odhalení trailera začali špekulovať, či Diego nemá predstavovať mladého Vaasa Montenegra z Far Cry 3, a či teda nebude šiesta hra nepriamym pokračovaním. Špekulácia vznikla na základe rovnakej jazvy nad pravým okom, no zatiaľ nevieme, či je pravdivá. Ak sa nič nezmení, necháme sa prekvapiť 25. mája 2021. Vo chvíli vzniku článku nebol tento dátum oficiálne potvrdený, no keďže sa naň aktualizoval Microsoft Store, asi bude pravdivý.

Platformy: PC, Stadia, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X

Sériu Mass Effect čaká remasterovanie a nové pokračovanie

Jedna z najzbožňovanejších sérií v hernom svete bude mať pokračovanie. To je dobrá správa. Najskôr sa však dočkáme remasterovania celej trilógie pod názvom Mass Effect Legendary Edition. Súčasťou tohto balíka majú byť hry Mass Effect 1, 2 a 3 aj s DLC, pričom budú optimalizované na rozlíšenie 4K. Podľa generálneho manažéra BioWare Caseyho Hudsona nechceli tvorcovia pôvodné hry prerábať či ukazovať v novom svetle. Ide im skôr o to, aby aj mladší hráči zažili čaro pôvodných verzií v čo najvernejšom podaní. Podľa neho je úžasné vidieť dobrodružstvá Commandera Sheperda znovu ožívať v ostrom rozlíšení, s vyššou obnovovacou frekvenciou a prekrásnymi vizuálnymi zlepšeniami. Mass Effect Legendary Edition máme očakávať niekedy na jar 2021 a okrem klasických platforiem majú byť hry prispôsobené aj na využitie výkonnostného potenciálu Xbox Series X a PlayStation 5. Ak patríte medzi mladších, navnadíme vás skvelo vykreslenými charaktermi postáv, množstvom rozhodnutí, ktoré majú zásadný vplyv na vývoj deja, prvkami RPG, vďaka ktorým si môžete vyberať, ktorým smerom sa majú uberať vaše schopnosti a – buďme k sebe úprimní – mnohých isto zaujímala aj možnosť „randiť“ s hlavnými postavami, ktoré boli málokedy pozemského pôvodu. Ak sériu poznáte, možno ste si všimli, že sme doteraz nespomenuli štvrtý diel. Nie sme jediní a niektoré informačné zdroje sa tvária, akoby hra ani nikdy neexistovala.

Je to tak, Mass Effect Andromeda zrejme nebude súčasťou Legendary Edition. Otázka znie, či je to škoda. Podľa nás veľmi nie a to, že štvrtý diel nebol veľmi podarený, si isto uvedomujú aj v BioWare. Keby si to náhodou neuvedomovali, stálou pripomienkou im môže byť množstvo posmešných obrázkov a vtipov, ktoré Andromedu sprevádzali a dodnes zdobia internet. Síce sa predalo vyše dvoch miliónov kópií, no kritika bola naozaj silná, najmä v oblasti animácie postáv, dabingu a v neposlednom rade technických problémov. Teraz prišla na rad tá zlá správa. Všetci sme sa isto potešili, že nás čaká nové pokračovanie tejto skvelej série, no podľa tvorcov nemáme hru očakávať skôr ako o niekoľko rokov. Pracovať na nej bude zrejme tím, ktorý sa činil aj pri prvých troch hrách (na Andromede pracovalo iné štúdio), keďže sa o ňom hovorí ako o nemenovanom tíme veteránov. Na podrobnosti bol Hudson naozaj skúpy, no fanúšikom „podhodil“ aspoň jeden obrázok. Tí ho analyzovali do najmenších detailov a okrem toho, že je na ňom vesmírna loď Mud Skipper a zopár postáv, v podstate neprišli na nič zaujímavé. Vďaka knihe Bioware: Stories and Secrets from 25 Years of Game Development si však niektorí myslia, že sa opäť pozrieme do galaxie Andromeda. Azda to tentoraz bude zábavnejší výlet.

Platformy: ME Legendary Edition: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X

Peťo Vnuk

Zobrazit Galériu

Peťo Vnuk

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať