Samsung_04 Samsung_04 Samsung_04 Advertisement

Epson EcoTank L7180 / Nekonečná tlač fotografií

1

Technológia atramentových tlačiarní ponúka dnes veľmi slušnú kvalitu tlače aj v domácich podmienkach. Problém však spôsobuje tlač veľkého množstva fotografií, nehovoriac už o väčších formátoch ako A4 či A3. Konkurenčný tlak núti výrobcov znižovať ceny zariadení, takže sa snažia doháňať zisk na spotrebnom materiáli. Keď sa však aktivity chopili iní výrobcovia a začali ponúkať alternatívne náplne alebo celé systémy CISS (conti­nuous ink supply system – systém nepretržitej dodávky atramentu), vstúpil do toho Epson a ponúkol používateľom tlačiarne radu L s veľkoobjemovými zásobníkmi farby, ktoré sa dopĺňajú z fľaštičiek. Zatiaľ čo prvé modely využívali iba štvorfarebný systém CMYK, ktorý sa na tlač fotiek veľmi nehodí, neskôr prišli na trh fototlačiarne so šesťfarebným systémom, kde výrobca doplnil svetlú purpurovú a svetlú azúrovú. Testovaný model však ponúka päťfarebný systém s doplnenou fotografickou čiernou.

Epson EcoTank L7180 je zaujímavý tým, že ide o multifunkčné zariadenie formátu A3. Vy­užíva päťfarebný systém InkJet tlače s piezoelektrickými dýzami a s dodávkou atramentu systémom CISS. Ten zabezpečuje nepretržitú dodávku atramentu až na 5000 strán, respektíve 1500 fotografií (10 × 15). Atrament sa dodáva vo fľaštičkách s obsahom 70 ml, z ktorých sa dopĺňa do nádržiek v tlačiarni. Cena jednej farby je okolo 13 eur, takže tlač fotografií je podstatne lacnejšia ako pri konvenčnej konštrukcii tlačiarne s kazetami. Tlačiareň pritom podporuje bezokrajovú tlač až do formátu A3, automatickú duplexnú tlač A4, skenovanie aj kopírovanie a tlač na CD/DVD/Blu-ray médiá. Okrem toho umožňuje tlač obálok. Na podávanie papiera sa používa zadný podávač s kapacitou 50 listov a spodný podávač na 100 listov štandardného papiera alebo 20 listov fotopapiera. CD sa podávajú z prednej strany manuálne pomocou špeciálneho šuplíka. Na pripojenie k PC môžete využiť USB, eternet alebo Wi-Fi. Pri testoch som používal špeciálne fotopapiere Canon Photo Paper Plus Glossy II, HP Everyday photopaper Glossy, vynikajúci Canon Fine Art Paper Museum Etching a kancelársky papier s technológiou Color lok. Tlač na špeciálne fotopapiere sa vykonala bez problémov a výsledky prekonali moje očakávania. Tlačiareň pracuje s rozlíšením 5780 × 1440 DPI, k základným farbám CMYK má k dispozícii ešte fotografickú čiernu, ktorá zabezpečuje aj vynikajúcu tlač čiernobielych fotiek. Tlač je nádherne ostrá, s verným podaním farieb. Prechody medzi jednotlivými odtieňmi sú veľmi jemné, bez náznakov schodovitosti. Aj najmenšie farebné detaily sú presne vykreslené. Tlačiareň si výborne poradila so všetkými druhmi tlačových materiálov.

Pri tlači nastavenej na štandardnú kvalitu dosiahnete veľmi dobrú kvalitu textu aj obrázkov. Toto nastavenie vyhovie na väčšinu bežných kancelárskych dokumentov. Tlačiareň sa najviac hodí na veľkoobjemovú tlač fotografií pre fotografov, malé fotoštúdiá alebo marketingové oddelenia firiem. Výhodná je v tomto prípade možnosť bezokrajovej tlače A3 aj možnosť potlače CD médií. Na domáce použitie je jej kapacita predimenzovaná. Skôr než by ste minuli prvú dávku atramentov (ktorá je, mimochodom, rovnaká ako náhradné náplne), by asi pravdepodobnejšie došlo k zaschnutiu dýz. Ťažko si predstaviť domácnosť, ktorá by ju dokázala vyťažiť. Pred prvým spustením tlačiarne musíte z dodaných fľaštičiek preliať atrament do nádržiek tlačiarne. Potom nasleduje inštalácia a inicializácia, počas ktorej sa odvzdušňujú dýzy a atrament sa čerpá do systému rozvodov. Z tohto dôvodu je z prvých náplní spo­treba atramentu vyššia, ale pri jeho množstve to neprekáža. Výhradu mám ku konštrukcii zadného podávača, ktorý pri použití papierov s väčšou gramážou pracoval problematicky a nakoniec bolo treba dávať papiere po jednom.

No ináč ide o výborné zariadenie, vďaka nízkym tlačovým nákladom a výbornej kvalite výstupov ho ocenia všetci, ktorí potrebujú tlačiť často a veľa fotiek. 

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kvalita tlače až A3, nízke prevádzkové náklady, jednoduchá obsluha, tlač CD, bezokrajová tlač A4, skenovanie, kopírovanie
- Horšia manipulácia so zadným podávačom

PARAMETRE:

• Technológia tlače: InkJet (piezoelektrické dýzy), počet dýz: 360 čierna, 180 farba, premenlivá veľkosť kvapiek, min. 1,5 pl, rozlíšenie: 5760 × 1440 DPI, kapacita zásobníka 50 listov, spodného 100 listov alebo 20 listov fotopapiera, tlačové formáty: A3, A4, A5, A6, B5, C6 (obálka), DL (obálka), No. 10 (obálka), Letter, 9 × 13 cm, 10 × 15 cm, 13 × 18 cm, 16:9, Legal, spotreba 0,2 W vypnuté, 13 W tlač, pripojenie: USB, eternet, Wi-Fi, hmotnosť 10,5 kg

HODNOTENIE:  8/10


                                         

 

 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

1 komentár

perfektná tlačiareň reakcia na: Epson EcoTank L7180 / Nekonečná tlač fotografií

26.12.2020 17:12
naozaj skvelá tlačiareň, uvažujem o jej zakúpení, pričom tie fľaštičky s atramentom som videl už od 5.50€ na internete
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať