SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement

Herné šialenstvo / jún 2020

0

Príchod Mafia: Trilogy teší všetkých hráčov

Herným svetom v našich končinách pozitívne zatriasla informácia, že náznaky o celkovom oživení značky sú pravdivé. Špekulovalo sa aj o možnom príchode Mafie 4, ale tento variant sa nepotvrdil. Čaká nás nielen remaster trojky s prívlastkom Definitive Edition, ale aj remake prvej a druhej Mafie s rovnakým prívlastkom. Všetky tri hry si budete môcť zakúpiť ako Mafia: Trilogy. Najviac publicity pritom získava prvý diel, a to aj preto, že nejde iba o remaster, ale remake. To znamená, že dostane nový moderný grafický kabát a zrejme sa dočká aj nejakých zmien v príbehu, herných mechanizmoch a ďalších aspektoch. Obrázky, ktoré tvorcovia s touto správou zverejnili, vzbudili obrovskú nádej v očiach starších hráčov, ktorí sa na ne pozerajú s nostalgickou radosťou.

Zdá sa, že rozdiel takmer dvoch desaťročí (prvá Mafia vyšla v roku 2002) spôsobí, že sa remake môže stať opäť hitom aj pre mladú generáciu hráčov. Otázka, ktorá sa mohla stať prekážkou v úspechu, bola zodpovedaná v priebehu niekoľkých dní. Spolu s radosťou totiž vyjadrovala herná komunita veľkú obavu, že hra nebude obsahovať český dabing. Treba objektívne uznať, že práve veľmi kvalitný profesionálny český dabing zohral kľúčovú rolu v tom, ako sa Mafia zapísala do histórie. Veľkú zásluhu má aj výborne napísaný scenár, ktorého autorom je trochu svojrázny Dan Vávra. Dej, ktorý vytvoril, dával hráčovi pocit, že sa nachádza vo filme, ktorého priebeh je na ňom. Hlavný hrdina Tommy Angelo bol vyprofilovaný tak, aby sme s ním cítili a záležalo nám na jeho osude. To všetko sa však teraz môže zmeniť. Nová Mafia bude prerábka, na ktorej už nebude pracovať pôvodný tím a Vávru štúdio 2K Games ani len nekontaktovalo na konzultáciu. Český dabing nám tvorcovia pri prvej Mafii prisľúbili, no je zatiaľ otázne, ako presne ho chcú riešiť, keďže dať dokopy pôvodný tím je nemožné. Keby sa aj podarilo zohnať hlavných dabérov na čele s Marekom Vašutom, Antonín Molčík, ktorý zapožičal svoj príjemný hlboký hlas Donovi Salierimu, už, žiaľ, niekoľko rokov nie je medzi nami. Azda nás čaká kombinácia starého dabingu s novým, to zatiaľ nevieme. Vieme však, že druhá aj tretia Mafia budú v zberateľskej trilógii obsahovať všetky DLC. Tieto dva diely by už v čase, keď držíte v ruke aktuálne číslo Nextech, mali byť k dispozícii. Na definitívnu edíciu prvej Mafie si máme počkať do konca prázdnin, pravdepodobne vyjde 28. augusta. Celá Mafia: Trilogy by sa mala dať kúpiť približne za 60 eur, čo je príjemná cena.

Platformy: PC, PS4, Xbox One

Epic Games si získava priazeň významnými hrami zadarmo

Spoločnosť na vývoj softvéru a hier Epic Games, ktorá vznikla takmer pred tridsiatimi rokmi, sa pridáva k digitálnym distribučným systémom, ako je Steam, Origin či Uplay. Komunita však jej spúšťací softvér neprijala s nadšením. Výhrady sa týkajú faktu, že Epic Games Launcher vlastne neprináša nič nové a hráči by chceli mať všetky hry na jednom mieste. Kto má svoju zbierku v Steame, ťažko sa zmieroval s exkluzivitami v iných spúšťačoch. A teraz by mal prijať ďalší? Koniec koncov ide o peniaze investované v hrách a vložiť svoju dôveru do ďalšej spoločnosti nie je práve príjemné. Časť firmy patrí čínskej spoločnosti Tencent, čo vyvoláva otázky z oblasti spracovania osobných údajov. Číňania všeobecne nie sú povestní práve rešpektovaním akýchkoľvek osobných práv, skôr naopak, a tak musel Epic Games Store prísť s niečím, čo zlomí aj tých najvytrvalejších odporcov. Prišiel preto s myšlienkou, že bude každý týždeň rozdávať jednu významnú hru za druhou. Navyše pod rúškom tajomstva. Vopred sa nevie, aká hra bude ponúknutá na ďalší týždeň, aj keď klebety zvyknú čosi naznačovať. Keď sa začalo hovoriť o tom, že Epic ponúkne zadarmo GTA V, mnohí tomu neverili.

V titule sú totiž dosť veľké peniaze. GTA V sa aj sedem rokov po príchode na konzoly a päť rokov po príchode na platformu PC stále dobre predáva. Ide o mimoriadne obľúbený titul s prepracovanou grafikou a hernými systémami. Jeho úspech tkvie aj v zabudovanom multiplayeri. Preto sa predstava, že by sme sa mohli zadarmo zmocniť titulu, ktorý sa bežne predáva za 50 eur, zdala neuveriteľná. Bola to však pravda a v máji bolo tajomnou hrou na Epic Games práve GTA V. Ďalší týždeň sa hovorilo o tom, že by sme mohli zadarmo dostať titul Zaklínač 3: Divoký hon, ktorý približne v tom čase oslavoval piaty rok od vydania, to sa však nepotvrdilo. V skutočnosti sme dostali Civilization VI, čo je takisto legendárna hra, ktorou určite nepohrdne žiadny stratég. Pochopiteľne, to ešte viac priživilo obavy z toho, že ak nám ktosi dáva takéto hry zadarmo, nemá čisté úmysly. Ako sa vraví, nič nie je zadarmo. A hráči to tiež vedia... Epic bol už v minulosti opakovane hacknutý, a tak sú obavy zrejme na mieste. Pri rozdávaní GTA V im navyše na niekoľko hodín spadli servery a nič nefungovalo. Aspoňže od 21. mája už vyžadujú dvojstupňovú autentifikáciu. Firma sa teda neveľmi úspešne snaží získať dôveru rozdávaním vzácnych hier, a kto chce, využije situáciu.

Najnovší Assassin's Creed nás privedie až do Valhally

Máloktorá herná séria sa môže pochváliť toľkými pokračovaniami ako Assassin's Creed. Aj keď slovo pochváliť možno nie je celkom na mieste. Mnohí hráči už dávnejšie prestali o nové pokračovania javiť záujem. Nevyznačujú sa zásadnými novinkami a vždy ide v podstate o starý známy koncept v novom prostredí. Stále však platí klasické športové úslovie „nemeň víťaznú zostavu“ a v Ubisofte sa toho zjavne držia aj po viac ako dvadsiatom pokračovaní série (ak počítame aj diely z mobilných platforiem). Po rôznych exotických lokalitách, v ktorých sme sa pohybovali na začiatku, sme sa už dostali aj do Londýna. Teraz nás tvorcovia zavedú do čias a miest, kde meč či sekera a štít boli najlepšími priateľmi muža a hustou bradou sa nevyznačovali hipsteri, ale praví drsniaci.

Príbeh sa totiž odohráva v roku 873, v čase, keď sa Vikingovia snažili dobyť Veľkú Britániu. Fanúšikom televízneho seriálu Vikingovia budú teda niektoré historické fakty povedomé. No podobne ako seriál aj herná séria o cechu nájomných vrahov večne súperiacom s rádom templárov sa nedrží skutočných historických faktov veľmi prísne. Pohlavie protagonistu bude voliteľné, no v oboch prípadoch sa bude volať Eivor. Aby ste sa s hrdinom či hrdinkou lepšie zžili, budete si môcť zvoliť účes, výzbroj, ale aj bojové pomaľovanie či tetovania. Zbrane sa prispôsobia prostrediu, a tak môžeme očakávať okrem mečov aj rôzne sekery a cepy. Takmer všetky bude možné nosiť duálne, dokonca sa to má týkať aj štítov. Eivor bude môcť na ramene nosiť svojho verného havrana, ktorý by mal slúžiť podobne ako v minulých častiach série na mapovanie situácie aj identifikáciu či rozptyľovanie nepriateľov. Okrem toho, že sa táto technika premenuje na Ódinov pohľad, teda nič nové. Novinky nás údajne nečakajú ani v oblasti štruktúry, kde zostáva zachovaná možnosť venovať sa vedľajším úlohám popri tej hlavnej. Po dlhom čase sa vracia systém osád, ktoré tentoraz majú prinášať bonusy. Na ich výstavbu bude potrebné plieniť zásoby iných ako pravý Viking. Podľa tvorcov nás čaká rybárčenie, lov, bitky s ostatnými, opilecké súťaže a dokonca čosi ako vikinské „rapperské battle“. Hra má vyjsť na konci roka, takže už bude hrateľná aj na novej generácii herných konzol.

Platformy: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X, Stadia

System Shock 3 by napriek problémom mohol prísť 

Toto pokračovanie hernej klasiky je zo strany fanúšikov očakávané už od roku 2006, nie však veľmi intenzívne. Už pred mnohými rokmi sa hovorilo o pokračovaní série System Shock, ale od začiatku s ním boli problémy. Pôvodne malo hru vyvíjať švédske štúdio Starbreeze, no po tom, ako sa dostalo do finančných problémov, OtherSide Entertainment začali hľadať iných vývojárov, ktorí by sa chopili žezla. Dosť výrazne stúpli nádeje, keď sa do tímu v roku 2016 pridal Warren Spector. Muž známy hernej komunite, ktorý stál aj za úspechmi legiend RPG ako Deus Ex či Ultima Underworld, sa dávnejšie vyjadril, že na tretí System Shock je dostatok financií, a keby nestačili, prichádza do úvahy aj samopublikovanie bez zastrešenia väčšou spoločnosťou. V roku 2015 vznikla webová stránka, ktorá mala titul propagovať, no okrem loga neukázala v podstate nič. Následné veľké prepúšťanie zamestnancov, ktorí na hre pracovali a mohli pracovať, však opäť vyvolalo obavy.

No vývoj zrejme pokračuje aj skrytý pred zrakom verejnosti. Verzia alfa bola prezentovaná na Game Developers Conference 2019 a od septembra toho istého roka si už môžete na YouTube pozrieť aj trailer, ktorý ukazuje priamo hranie System Shock 3. Aby sme však neprepadli prehnanému nadšeniu, je označený ako pre-alfa, čo značí veľmi ranú verziu. Podľa Spectora sa má dej začať odvíjať tam, kde sa skončil dej dvojky, keď SHODAN (ktorú má opäť nadabovať Terri Brosius) prevezme telo Rebeccy. Po viac ako dvadsiatich rokoch to asi bude chcieť viac ako menšie pripomenutie, no kontinuita príbehu je pozitívna správa. Hra má pracovať na engine Unity, čo dokazuje aj spomínaný trailer. Aj keď sa na začiatku tohto roka šírili klebety o tom, že celý tím, ktorý na hre pracoval, je už nezamestnaný, zrejme opak bude pravda. Nedávno prenikla na svetlo sveta informácia, že v máji 2020 prešlo niekoľko webov v súvislosti so System Shock 3 do vlastníctva firmy Tencent. Pozorný čitateľ isto postrehne, že ide o rovnakú čínsku spoločnosť, ktorá už investovala do nemalých hráčov na hernom trhu, ako je Ubisoft či Epic Games. Zostáva veriť, že aj pod čínskou taktovkou hra splní očakávania fanúšikov dávnej série a nebude to znamenať, že na nej bude odteraz pracovať ktosi celkom iný. Viaceré zdroje naznačujú, že by sme sa vydania mohli dočkať ešte tento rok.

Zobrazit Galériu

Peťo Vnuk

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať