SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement

High Tech stena má vstavané solárny panel, tepelné čerpadlo aj ventiláciu

Technológie
0

Nemecká výskumná organizácia Fraunhofer IBP prišla so skutočne zaujímavým riešením pre typické stĺpové a panelové budovy z 50. až 70. rokov. Ide o prefabrikovaný stenový systém, ktorý integruje tepelné čerpadlo, vetranie s rekuperáciou tepla a vysokoúčinné zasklenie, pričom pevné časti steny sú pokryté fotovoltickými panelmi. Netreba renovovať celú budovu, len fasádu. V budúcnosti by mohla byť stará fasáda nahradená novými, priemyselne prefabrikovanými modulmi s integrovanou systémovou technológiou, čo poskytne multifunkčné riešenie spĺňajúce najnovšie energetické štandardy.

Všetky zariadenia na vykurovanie, klimatizáciu a ventiláciu budú integrované do fasády. Technická časť jednotky, ktorá obsahuje tepelné čerpadlá a ventiláciu, je štandardne široká 122 cm a 30 cm hlboká, je izolovaná vákuovými panelmi a môže obsluhovať plochu približne 24 štvorcových metrov. Keďže technológia vykurovania a vetrania je už integrovaná, netreba v budove ukladať žiadne nové potrubia. V tlačovej správe sa neuvádza, koľko elektriny solárny panel vyrobí a koľko percent elektriny potrebnej na prevádzku tepelných čerpadiel a ventilačného systému podľa odhadov pokryje.

SWAN_TITULKA_0722

Predpokladá sa, že celý systém zníži spotrebu elektriny o 75 %. V rokoch 1950 až 1990 bolo približne 25 až 30 % všetkých kancelárskych budov v Nemecku postavených pomocou metód rámovej konštrukcie. Spolu spotrebujú ročne 3200 gigawatthodín (GWh) elektriny. Podľa Michaela Eberla, vedca z Fraunhofer IBP, ktorý na projekte spolupracoval, by sa to použitím novej modulárnej fasády znížilo na 600 GWh. Zdá sa, že systém vetrania je nezávislý od tepelných čerpadiel a je založený na jednokanálovom pulzovom vetracom systéme LTG.

Na rozdiel od bežných fasádnych vetracích jednotiek sa FVPpulse zaobíde bez samostatných vzduchových potrubí na vonkajší a odpadový vzduch. Namiesto toho má jeden ventilátor a iba jeden otvor vo fasáde a používa systém klapiek na cyklické prepínanie medzi funkciami nasávania a odvodu. Výsledkom tohto nestacionárneho vetrania je dôkladné premiešanie vzduchu v miestnosti pri nízkych rýchlostiach a vysokých objemoch vzduchu. Uvádzaná účinnosť rekuperácie tepla je až 90 %.

Zdroj: treehugger.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať