ANTIK_2024 ANTIK_2024 ANTIK_2024

Homatics Stick HD, Homatics Box HD / Smart TV jednoducho

0

Spoločnosť AB-COM má v ponuke viacero modelov zaujímavých streamovacích prehrávačov a medzi najlacnejšie patrí dvojica testovaných zariadení Homatics Stick HD a Homatics Box HD.

SAMSUNG 07M Advertisement

Napriek tomu, že zo stránky konceptu a výbavy sa obe zariadenia odlišujú, využívajú rovnakú čipovú súpravu a obe pracujú v rozlíšení 1080/60p. Je pravda, že v dnešnom svete pracujúcom v 4K sa to môže zdať málo, zariadenia sú však cielené predovšetkým na používateľov, ktorí majú doma nevyužitý starší televízor, monitor či projektor, ktorý pracuje ešte vo full HD rozlíšení. Samozrejme, aj k takému môžete pripojiť 4K prehrávač, ale jeho potenciál nevyužijete, pretože zariadenia vždy budú pracovať v maximálnom rozlíšení toho slabšieho, teda 1080p. Zbytočne by ste tak priplácali za drahší prehrávač. Keďže obe zariadenia pracujú s čipovou súpravou Amlogic S805X2, pozrieme sa najprv na ich spoločné vlastnosti a potom opíšeme špecifiká oboch modelov.

Čipová súprava S805X2 sa vyrába 12 nm procesom. Využíva štyri jadrá Cortex-A35 doplnené grafickým akcelerátorom Mali-G31 MP2. Hardvérové dekódovanie je podporované v maximálnom rozlíšení full HD pri 60 fps, novinkou je podpora kodeku AV1. To je výhoda, pretože ho postupne zavádzajú služby ako Netflix, YouTube a ďalšie, takže sa jeho podpora určite bude hodiť. Novinkou je okrem podpory HDR10 a HLG aj formát HDR10+. V balení oboch modelov dostanete známy bluetoothový diaľkový ovládač, ktorý poznáme aj z iných prehrávačov výrobcu. Ovládač je malý, dobre sadne do ruky a vďaka malému počtu tlačidiel a ich špe­cifickému rozmiestneniu ho dokážete ovládať aj potme. Zaujímavé je aj používateľsky definovateľné tlačidlo so symbolom rakety, na ktoré si môžete namapovať prístup k nie­ktorej zo svojich obľúbených služieb. Výhoda komunikácie cez bluetooth je hlavne v tom, že prehrávač bude často zapojený zo zadnej strany televízora alebo inde mimo dohľadu, kde by signál IR vysielača nedosiahol. Zariadenia pracujú s oficiálnym OS Android TV vo verzii 11 a už v základe tu nájdete veľa predinštalovaných aplikácií. Ďalšie si možno doinštalovať v obchode Google Play. Tu si tak­isto môžete stiahnuť množstvo hier, ktoré si cez zariadenie Homatics zahráte priamo na vašom televízore. Vybrať si môžete z rôznych žánrov, ako napr. akčné, pretekárske, plošinovky, športové, bojové, hry pre viacerých hráčov a podobne. Vďaka technológii bluetooth môžete na hranie využiť napríklad herný ovládač Homatics Gamepad alebo bezdrôtový ovládač Xbox. Počiatočnú inštaláciu zariadení možno vykonať priamo zo smartfónu a za niekoľko okamihov sledovať svoje obľúbené programy či hrať hry.

To, čím sa obe zariadenia líšia, je ich koncepcia a hard­vérová výbava. Homatics Stick HD využíva jednoduchú konštrukciu, ktorá sa podobá na veľký USB kľúč, ale na jeho konci je osadený konektor HDMI, ktorým ho priamo pripájate do vstupu zobrazovača (TV, monitor, projektor). Výrobca však myslel aj na to, že by sa tam pomerne rozmerný prehrávač nemusel zmestiť, a v balení dostanete krátky predlžovací kábel HDMI, ktorý vám umožní pripojenie. Napájanie zariadenia vyžaduje ešte pripojenie kábla micro USB zboku. Ten môžete napájať z výstupu USB zobrazovača, ak ho má, z priloženého adaptéra, prípadne v teréne z akéhokoľvek powerbanku. Okrem portov HDMI a micro USB však na tele prehrávača už nič ďalšie nenájdete. Komunikáciu zabezpečuje vstavaná Wi-Fi a bluetooth. Jeho najväčším benefitom tak je jednoduchosť konštrukcie aj pripojenia pri zachovaní plnej funkčnosti. Vďaka spôsobu napájania sa hodí aj na používanie na cestách, v karavanoch, na chate a podobne. Jednoducho sa prenáša aj inštaluje.

Homatics Box HD je koncipovaný viac ako stabilný prehrávač, ktorý bude nastálo pripojený k zobrazovaču. Je tvarovaný ako štvorcová krabička so zaoblenými rohmi a nízkym profilom. Na rozdiel od Stick HD je vo výbave bohatá konektivita, ktorá zabezpečuje oveľa širšie spektrum využitia. Na zadnej strane tak nájdete porty HDMI, eternet, S/PDIF, A/V výstup na 3,5 mm jacku, dedikovaný napájací konektor a USB-C. Na pravej strane sa ešte pridáva dvojica konektorov USB-A a slot na kartu microSD. Prehrávač tak možno pripojiť k internetu káblom, karta microSD sa dá využiť ako vnútorné úložisko, cez USB môžete pripojiť hoci externé ložisko alebo čítačku kariet, vďaka čomu si môžete prehliadať foto či video z vašej kamery. Homatics Box HD je tak určený viac pre používateľov, ktorí využijú bohaté možnosti konektivity a vyššiu variabilitu použitia.  K zariadeniu navyše možno cez USB-C pripojiť aj externý tuner DVB-T2 a prijímať na ňom programy digitálneho pozemného vysielania.

PLUSY, MÍNUSY (Homatics Stick HD):

+ Výbava, oficiálny Android TV 11, bluetooth DO, jednoduchá inštalácia
- Starší konektor micro USB

PARAMETRE:

Operačný systém: Android TV (verzia 11), čipová súprava: Amlogic S805X2, 1 GB DDR RAM, 32 GB flash eMMC, Wi-Fi 5 2,4G/5G, bluetooth 5.0, HDMI 2.0b, video rozlíšenie: 1080i/p, 720p, 576i/p, 480i/p, podpora kodeku AV1, napájací konektor micro USB, rozmery (š × v × h): 35 × 84 × 16,2 mm

Cena: 39,90 EUR

Zapožičal: www.abcom.tv

HODNOTENIE: 8/10

PLUSY, MÍNUSY (Homatics Box HD):

+ Konektivita, výbava, oficiálny Android TV 11, bluetooth DO, jednoduchá inštalácia
- Nič podstatné

PARAMETRE:

Operačný systém: Android TV (verzia 11), čipová súprava: Amlogic S805X2, 1,5 GB DDR RAM, 32 GB flash eMMC, Wi-Fi 5 2,4G/5G, bluetooth 5.0, HDMI 2.0b, video rozlíšenie: 1080i/p, 720p, 576i/p, 480i/p, podpora kodeku AV1, 2× USB 2.0, 1× USB-C, čítačka microSD, S/PDIF, HDMI, eternet, A/V out, rozmery (š × v × h): 96 × 96 × 23 mm

Cena: 44,90 EUR

Zapožičal: www.abcom.tv

HODNOTENIE: 9/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať