SAMSUNG_072024 Advertisement SAMSUNG_072024 Advertisement SAMSUNG_072024 Advertisement

Sony WF-1000XM5 / Lepší zvuk a viac ticha

0

Model Sony WF-1000XM5 je cielený na používateľov, ktorí sú ochotní zaplatiť vyššiu cenu za slúchadlá do uší s vynikajúcim potlačením hluku a slušnou kvalitou zvuku. Aktívni používatelia, ktorí športujú či navštevujú fitnescentrá, ocenia ich odolnosť proti vlhkosti s certifikáciou IPX4. Vďaka najnovšiemu štandardu bluetooth 5.3 môžu byť súčasne pripojené k dvom zariadeniam. Slúchadlá podporujú High-Res Audio Wireless vďaka technológii na kódovanie zvuku LDAC, ktorá prenáša približne trikrát viac údajov ako bežný bluetooth. Pomocou umelej inteligencie Edge-AI DSEE Extreme zvyšuje rozlíšenie komprimovaných digitálnych hudobných súborov v reálnom čase, dynamicky rozpoznáva nástroje, žánre a jednotlivé prvky skladieb a obnovuje vysoké frekvencie stratené pri kompresii. Technológie aptX alebo aptX HD však tento model nepodporuje.

SAMSUNG_07M Advertisement

Slúchadlá sú menšie, ľahšie a pohodlnejšie pri nosení. Telo je z plastu s lesklou povrchovou úpravou na bokoch a matnou povrchovou úpravou na plochách s dotykovým ovládaním. Lesklé plochy sú klzké, a keďže slúchadlá drží v puzdre magnet, ich vyťahovanie je komplikovanejšie a treba si dávať pozor hlavne vonku, aby vám nespadli. Balenie je z recyklovaného papiera a obsahuje slúchadlá, nabíjacie puzdro, nabíjací kábel USB-C, tri ďalšie veľkosti penových polyuretánových koncoviek do uší a dokumentáciu. Na test som mal bielu verziu slúchadiel, dodávajú sa aj v čiernej. Nabíjacie puzdro má matný povrch, ktorý vyzerá a pôsobí podobne ako obal z recyklovaného papiera. Je menšie ako jeho predchodca a vybavené špeciálnym tlačidlom na párovanie na zadnej strane a malou viacfarebnou LED na prednej strane. Nabíjacie puzdro podporuje nabíjanie cez USB-C, bezdrôtové nabíjanie Qi a poskytuje dostatok energie na tri nabíjacie cykly.

K slúchadlám je dobré nainštalovať aplikáciu Sony Headphones Connect, ktorá je potrebná na aktualizáciu firmvéru a nastavenie všetkých funkcií slúchadiel. Umožňuje vytvárať vlastné profily ekvalizéra, nastavovať zvuk okolia a prispôsobovať funkcie dotykového ovládania. Je k dispozícii pre systémy Android aj iOS. Aplikácia je potrebná aj na zapnutie funkcií Sony 360 Reality Audio, Speak-to-Chat a DSEE Extreme.

Pri pripojení dvoch zariadení cez blue­tooth multipoint slúchadlá spoľahlivo prepínajú medzi dvojicou zdrojov. Výdrž batérie je asi 8 hodín, takže vrátane puzdra sa dostanete asi na 24 hodín. Pri využití funkcie rýchleho nabíjania sa slúchadlá za 3 minúty nabijú asi na 55 minút činnosti.

Výkon aktívneho potláčania hluku modelu Sony WF-1000XM5 je ešte o stupeň lepší ako v prípade ich predchodcu. Zdokonalené koncovky do uší poskytujú lepšie uchytenie, väčšie pohodlie a vynikajúcu izoláciu. Slúchadlá sú vybavené dvojicou nových procesorov, integrovaným procesorom V2 a procesorom na potlačenie hluku HD QN2e, ktoré zlepšujú výkon ANC. Ich kombinácia umožňuje slúchadlám spracovať signály zo šiestich mikrofónov (tri na každom slúchadle). Nové mikrofóny s dvojitou spätnou väzbou slúžia na lepšie monitorovanie hluku v nízkych frekvenciách. Práca potláčania hluku je excelentná, vďaka čomu sú slúchadlá skvelou voľbou pre ľudí, ktorí denne dochádzajú do práce MHD, často lietajú alebo pracujú na rušnom pracovisku. Keď potrebujete počuť okolie, môžete raz ťuknúť na ľavý náušník a prepnúť funkciu ANC do režimu okolitého zvuku, čím prepustíte niektoré zvuky z okolia. Automatické prepínanie však prepne na okolitý hluk pri každom vašom zakašlaní, čo môže byť veľmi otravné. Všetky funkcie možno podrobne nastaviť v aplikácii. Výborne si slúchadlá poradili s kompenzáciou hluku vetra.

Zvuk slúchadiel je výborný a vďaka novým 8,4 mm dynamickým meničom si veľmi dobre poradia s nižšími frekvenciami. Zachovaná je čistota vokálov a nástrojov, aj keď sú basové nástroje hlasné. V tichom prostredí však výrazné basy môžu pôsobiť trochu rušivo. Samozrejme, frekvenčný priebeh si môžete prispôsobiť úpravou ekvalizéra, prípadne môžete zapnúť funkciu Adaptive Sound Control, ktorá umožňuje nastaviť vlastné profily potlačenia hluku a EQ v závislosti od miesta alebo činnosti.

Pre majiteľov staršieho modelu WF-1000XM4 je otázkou, či je nevyhnutný prechod na nový model. Pravda, rozdiely a zlepšenia tu sú, ide iba o vašu ochotu zainvestovať.

   

René Hubinský

PLUSY, MÍNUSY:

+ Potlačenie hluku, kvalita zvuku, výdrž, výbava, bezdrôtové nabíjanie, eko balenie, pripojenie multipoint
- Hladký povrch slúchadiel sťažuje vyberanie z puzdra

PARAMETRE:

Model: Sony WF-1000XM5, verzia bluetooth: 5.3, profil A2DP, AVRCP, HSP, HFP, TMAP, CSIP, MCP, VCP, CCP, kodeky: SBC, AAC, LDAC, LC3, menič: 8,4 mm, čas prehrávania 24 h, frekvenčná charakteristika: 20 – 40 000 Hz, LDAC 96 kHz, ochrana: IPX4, hmotnosť: 5,9 g/39 g

Cena: 319 EUR

HODNOTENIE:  10/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať