SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Hranie hier na lifestylovom notebooku

0

Špeciálny projekt

Čo si predstavíte pod slovným spojením herný notebook? Zvyčajná predstava zahŕňa masívnejší dizajn, výkonný procesor, drahú dedikovanú grafickú kartu, výkonné chladenie, prípadne pestrofarebné podsvietenie klávesnice so zameraním na pohybové tlačidlá W, A, S, D. Takýto hráčsky notebook vám prináša nekonečnú paletu hier, ktoré si môžete pustiť v plnom rozlíšení a kvalite. No nikto vám nepovie, že v skutočnosti nepotrebujete toto všetko na to, aby ste si mohli zahrať vašu obľúbenú hru.

 Jediné, čo potrebujete, je kvalitný notebook zo strednej triedy s primeraným hardvérom, ktorý vám môže poslúžiť rovnako dobre pri vašich bežných činnostiach aj pri hraní hier. Pravdepodobne budete musieť obetovať niektoré nastavenia, napr. plné rozlíšenie či hodnotu FPS, ale treba myslieť na to, že pri určitých hodnotách ide len o detaily, ktoré nezlepšia váš zážitok z hry.

To, čo dodáva hráčskym notebookom extra pohon, ktorý slúži na renderovanie grafiky a poskytuje vysoké rozlíšenie a rýchle FPS, je spomínaná dedikovaná grafická karta. Práve preto je pri výbere lifestylového notebooku, ktorý má slúžiť na hranie videohier, dôležité myslieť na kvalitný procesor so schopným integrovaným grafickým čipom. Novšie rady procesorov poskytujú už skutočne dobrú grafickú podporu, ktorú budete pri vašich herných dobrodružstvách potrebovať. Pokiaľ sa teda nechystáte investovať do herného notebooku veľký objem peňazí, ale máte chuť si občas zahrať nejakú videohru, je pre vás práve táto stredná cesta ideálna.

V dnešnom modernom svete sa dostali do popredia hráčskej scény online hry a práve na hranie známych online multiplayerových hier, ako sú napríklad Fortnite, PUBG, Dota alebo League of Legends, vám takéto notebooky dodajú nadpriemernú silu a budete pripravení vyraziť do boja. No s typickými manažérskymi notebookmi zo strednej triedy sa vám otvoria dvere nielen k online hrám, ale aj ku klasickým počítačovým legendám, ako napríklad Witcher, Destiny či Resident Evil. Takže ak sa chcete nechať vtiahnuť do sveta videohier a zároveň využívať všetky výhody dizajnového a štýlového lifestylového notebooku, nechajte sa zlákať stredným radom, ktorý splní vaše očakávania.

Tip: ASUS ZenBook 14

Pri uvažovaní, kam by mohli inžinieri umiestniť displej s dotykovým ovládaním, sa ako ergonomicky najvýhodnejšie miesto ponúka plocha touchpadu. ASUS takýto integrovaný displej s uhlopriečkou 5,5" označuje ScreenPad a nový ultrabook z produktovej rodiny ZenBook 14 UX434 prináša už druhú generáciu tejto zaujímavej, užitočnej a atraktívnej technológie. Podľa toho, čo práve robíte, si na pomocnom dotykovom displeji môžete zobraziť numerickú klávesnicu, kalkulačku, aplikáciu na písanie rukou a podobne. Atraktívny je nielen displej, ale aj elegantná farebná kombinácia tela notebooku –kráľovská modrá + zlatá. Prečnievajúce veko po otvorení zdvihne zadnú časť spodnej steny, takže klávesnica sa dostane do ergonomickejšej polohy a vytvorí sa priestor, ktorým prúdi vzduch pri chladení.

Displej má veľmi tenký rámik, takže napriek osadeniu 14-palcového má tento ultrabook rozmery bežných 13-palcových zariadení. Dotykový displej ScreenPad môžete nastaviť na rozlíšenie 1080 × 500 alebo dokonca 2160 × 1080 pixelov, takže má vyššie rozlíšenie ako hlavný displej. Model s typovým označením ASUS Zenbook 14 UX434FLC má výkonný procesor Intel Core i7-10510U (1,8 – 4,9 GHz) so 16 GB DDR4, taktovanou na 2133 MHz, a dedikovanú grafiku NVIDIA GeForce MX250 2 GB DDR5, takže aj napriek tomu, že ide skôr o imidžový ultrabook než typický herný notebook, zahráte si na ňom v dostatočnom rozlíšení aj najnovšie hry, ktoré majú vysoké nároky na výpočtový a grafický výkon. Grafická karta síce nie je najvýkonnejšia, aká sa do notebooku dá nainštalovať, ale dôležitý je poskytovaný, a nie inštalovaný výkon. No a v prípade notebooku je tento výkon závislý od toho, koľko tepla dokáže chladiaci systém zvnútra prístroja odviesť. Zenbook 14 má vďaka komu, že spodná stena je v zadnej časti nadvihnutá, chladenie veľmi účinné. Dizajnéri herných notebookov sa snažia o atraktívny vzhľad farebne blikajúcimi logami a podsvietením klávesnice. Črta, ktorá pri Zenbooku určite upúta pozornosť, je 14" ScreenPad, ktorý má na rozdiel od podsvietenia aj mnoho užitočných funkcií.

Používateľ má k dispozícii aj dostatok úložného priestoru na polovodičovom disku SSD s kapacitou 1 TB a takisto bohatú výbavu portov – jeden moderný konektor USB-C a dva porty s konektormi USB-A, port HDMI, konektor na audio a slot na karty microSD. Reproduktory Harman Kardon sú zárukou dobrého zvuku.

 

Zobrazit Galériu

Romana Jamrichová, Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
games hry notebook Asus

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať