ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement

Hrozí ruský útok na podmorské káble s cieľom vypnúť Západu internet?

Bezpečnosť
1

Americký prezident Joe Biden varoval, že Rusko zvažuje útoky na kritickú infraštruktúru. Jeden zo scenárov, o ktorých sa hovorilo od začiatku vojny na Ukrajine, je že Moskva zaútočí na podmorské káble, cez ktore je prepojený svetový internet. Realizácia tohto najhoršieho scenára je však náročnejšia, ako sa zdá. Viac ako 430 podmorských internetových káblov predstavuje lákavé ciele pre každého, kto chce narušiť globálne pripojenie. Tieto káble sa často považujú za jeden z najslabších článkov globálnej siete.

Nemajú totiž žiadnu špeciálnu ochranu s výnimkou „integrovaných sledovacích systémov, ktoré môžu vysielať výstrahy vtedy, ak je v blízkosti hrozba“, hovorí Tobias Liebetrau, expert na medzinárodné vzťahy a otázky bezpečnosti IT z Dánskeho inštitútu pre medzinárodné štúdie. Na poškodenie kábla by stačilo, aby obchodná alebo rybárska loď spustila kotvu neďaleko od pobrežia, kde sú tieto infraštruktúry uložené pomerne plytko. Takisto by potápači alebo ponorky mohli umiestniť výbušniny na káble alebo nainštalovať v ich blízkosti míny, ktoré by sa potom dali odpáliť na diaľku.

Tieto operácie sa zdajú jednoduché, ale následky by mohli byť ďalekosiahle a pre západné ekonomiky veľmi nákladné. Len čo sa európsky používateľ internetu prihlási do svojej schránky Gmail, napíše tweet alebo „lajkne“ príspevok kamaráta zo školy na Facebooku, jeho požiadavky prekročia Atlantik cez sieť týchto podmorských káblov. Ak je hypotéza o ruskom útoku proti týmto infraštruktúram taká znepokojujúca, je to preto, že Rusko vykonávalo námorný výskum alebo cvičenia blízko miest, kde sa káble nachádzajú.

Napríklad ruské lode konali cvičenia v blízkosti Írska a Nórska, kde vedie niekoľko podmorských káblov spájajúcich Európu so Spojenými štátmi. Navyše počas každého konfliktu sú komunikačné prostriedky vždy jedným z prioritných cieľov. Ibaže pripraviť svet o internet nie je také jednoduché, ako bolo v roku 1939 prerušiť elektrické vedenie na frontovej línii. Odborníci prirovnávajú útok na jeden internetový kábel k zničeniu jedného pruhu na desaťprúdovej diaľnici. Ak má diaľnica dostatočnú kapacitu, doprava si to skoro ani nevšimne.

Vysoko prepojené krajiny, ako je väčšina európskych štátov, Spojené štáty alebo ázijské krajiny, sa pri spojení so svetom spoliehajú na oveľa viac ako jeden kábel práve preto, že tieto infraštruktúry sú veľmi zraniteľné. „Okrem niekoľkých izolovaných ostrovov existuje len veľmi málo krajín, ktoré by boli ochudobnené o internet, keby boli poškodené len dva alebo tri káble,“ povedal Liebetrau. Rusko by podľa neho muselo uskutočniť rozsiahlu vojenskú operáciu, aby skutočne ohrozilo prístup k internetu pre ciele, ako sú Spojené štáty alebo Európa.

Vyžadovalo by si to množstvo prieskumných operácií, aby sa zistilo, kde presne sa jednotlivé káble nachádzajú, pretože hoci mapy existujú, zámerne nie sú veľmi presné. Rusko by potom muselo zmobilizovať veľký počet lodí a ponoriek, aby naraz zasiahlo všetky cieľové káble. Okrem toho by sa tento druh akcie zameral najmä na civilné obyvateľstvo.

Na každodenné používanie internetu, ako je riadenie finančných tokov, sledovanie filmov, hranie videohier, totiž neexistuje alternatíva k podmorským káblom, ale niektoré menej náročné dátové komunikácie, ako napríklad vojenská komunikácia alebo komunikácia medzi vládami, by sa stále dali zvládnuť pomocou satelitných sietí. Preto, aj keď sa teoreticky podmorské káble javia ako hlavný cieľ, „je veľmi nepravdepodobné, že by sa Rusko vydalo touto cestou“, ubezpečil Liebetrau. Je však možné, že by mohlo podniknúť nejaký útok menšej úrovne, len aby dokázalo svoju silu.

Zdroj: france24.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Jadrová ponorka triedy Typhoon [čítaj: tajfún] reakcia na: Hrozí ruský útok na podmorské káble s cieľom vypnúť Západu internet?

29.3.2022 18:03
Jadrová ponorka triedy Typhoon [čítaj: tajfún] - from Russia with love :D
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať