SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Huawei Mate Xs 2 – zaujímavá konštrukcia s ohybným displejom

2

Nový vlajkový smartfón Huawei Mate Xs 2 má ohybný displej ktorý sa neohýba po vnútornej, ale po vonkajšej strane, takže priemer ohybu je približne 10 mm. V praxi to znamená, že zadnú stenu zloženého smartfónu tvorí plocha displeja. Ohybný displej s princípu nemôže byť chránený odolným sklom. Ťažko posúdiť odolnosť displeja proti poškriabaniu, pri dvojtýždňovom testovaní a nosení smartfónu v ochrannom puzdre sa na displeji neobjavil ani náznak poškriabania. Mate Xs 2 nie je odolný proti vode. Dosiahnuť túto vlastnosť u skladacieho smartfónu je pomerne ťažké, avšak konkurencia ukázala, že sa to dá. Snímač odtlačkov prstov je integrovaný v tlačidle zapnutia/uspatia na pravej strane. Je rýchly, presný a spoľahlivý a navyše dá sa ľahko nahmatať.

Po roztvorení má Mate Xs 2 hrúbku 5,4 mm s výnimkou hrubšej asi dva centimetre širokej časti s hrúbkou 1,11 mm, čo je zároveň hrúbka smartfónu v zloženom stave. V tejto časti sú umiestnené objektívy zadného fotoaparátu, USB-C konektor, mechanické tlačidlo ovládajúce západku, ktorá drží smartfón v zloženom stave a pravdepodobne aj väčšina elektroniky. Zadná strana rozloženého smartfónu má povrch s príjemnou textúrou. Pri postupnom roztváraní je približne do uhla 120˚ aktívna len predná časť displeja. Pokiaľ smartfón roztvoríte len čiastočne – približne do pravého uhla môžete ho používať v polohe „stan“, čo je praktické napríklad pri videohovoroch.  Pribalený kryt umožňuje aj konfiguráciu stan s rozloženým displejom

Smartfón na bežné veci môžete používať aj v zloženom stave, napríklad ak potrebujete prijať hovor, či zistiť nejakú informáciu, avšak možnosti jeho 7,8 palcového displeja s rozlíšením 2200 × 2480 pixelov naplno využijete až v roztvorenom stave. Vtedy máte de facto k dispozícii ekvivalent 8 palcového tabletu a môžete mať otvorených viac aplikácií v oknách. Displej dokáže zobraziť 1,07 miliardy farebných odtieňov. Zobrazovanie farieb je brilantné a displej sa dá dobre čítať aj na priamom slnečnom svetle.  Obnovovacia frekvencia 120 Hz je u displejov vlajkových smartfónov samozrejmosťou. Z dôvodu úspory energie môžete nastaviť 60 Hz, alebo automatický režim, ktorý nastavuje obnovovaciu frekvenciu displeja v závislosti od zobrazovaného obsahu. Na rozdiel od skladačiek s vnútorným ohybom u tohto smartfónu je rovina ohybu neviditeľná a dokonca takmer nehmatateľná. V zloženom stave má displej uhlopriečku 6,5 palcov a rozlíšenie 1176 x 2480 pixelov.

Srdcom smartfónu je výkonný procesor Snapdragon 888, rovnaký ako napríklad v Huawei P50 Pro avšak kvôli sankciám len vo verzii pre 4G siete. K dispozícii má 8 GB pamäti RAM.  Veľmi dobre je vyriešené aj chladenie. Pokiaľ sa chcete hrať výpočtovo a graficky náročné hry, odporúčam hrať na roztvorenom displeji, jednak pre maximálny vizuálny zážitok, jednak pre lepší odvod tepla.  Úložný priestor s kapacitou 512 GB je viac než dostatočný aj na nakrúcanie videí v 4K rozlíšení. Navyše ho môžete rozšíriť pomocou propertiárnej pamäťovej karty NM. Je rovnako veľká ako SIM karta a má aj podobne rozmiestnené kontakty, takže do rovnakého slotu môžete založiť buď SIM 2, alebo kartu NM. U Huawei je štandardom aj infračervený port na ovládanie rôznych zariadení. Reprodukcia zvuku je samozrejme stereofónna, avšak vzhľadom k malej hrúbke častí, ktoré sa rozkladajú zrejme nezostalo dosť miesta na objem ozvučnice, takže basy sú menej výrazné

Mate Xs 2 je prezentovaný ako vlajkový model s ohybným displejom, inak povedané nie je to vlajkový fotomobil. Tým je momentálne Huawei P50 Pro. Napriek tomu má aj táto skladačka veľmi dobrú fotografickú výbavu. Zadný Vzadu sú tri plnohodnotné fotoaparáty. Objektív hlavného fotoaparátu s ohniskovou vzdialenosťou 23 mm má zorný uhol približne ako ľudské oko, svetelnosť f/1.8, a snímač s rozlíšením 50 Mpx. Tento fotoaparát poskytuje vynikajúce zábery nielen cez deň, ale aj večer a v noci, či pri zložitých svetelných podmienkach, napríklad v protisvetle. Pri večernom fotení odporúčam urobiť záber v normálnom aj nočnom režime a vybrať lepší. Hlavný hotoaparát bohužiaľ nemá optickú stabilizáciu, ktorá by potešila hlavne pri dynamickom nakrúcaní videí „z ruky“. Elektronická stabilizácia však funguje veľmi dobre a vo väčšine prípadov s ňou vystačíte.

Na zábery architektúry, alebo krajiny využijete aj ultraširokouhlý objektív so svetelnosťou f/2.2 a zorným uhlom 120˚ ktorý má aj automatické zaostrovanie, takže sa využíva aj na makro zábery zblízka. Pri dobrom svetle poskytne výborné zábery. Teleobjektív s ohniskovou vzdialenosťou 80 mm (po prepočítaní na full frame) a svetelnosťou f/2.4 poskytuje 3,5 násobné priblíženie. Zábery teleobjektívom ma veľmi príjemne prekvapili ostrosťou aj dynamikou farieb. Niekedy sa podarí, že zábery zo všetkých troch zadných fotoaparátov majú rovnaké, alebo veľmi podobné farebné podanie, niekedy sa farebné podanie trochu líši.

 

Zábery ultraširokouhlým objektívom, hlavným širokouhlým objektívom a teleobjektívom

Predný selfie fotoaparát s rozlíšením 10,7 MPx sa v dobrých svetelných podmienkach taktiež nedá zahanbiť. Obidva fotoaparáty dokážu nahrávať video v maximálnom rozlíšení 4K pri 30 fps.  

Po pripojení zatvoreného smartfónu k nabíjačke sa zobrazí upozornenie, aby ste ho roztvorili. Dôvodom je lepší odvod tepla vzniknutého počas rýchleho nabíjania.  V balení je 66 W nabíjačka Huawei SuperCharge. Batéria má kapacitu 4 600 mAh a nabije sa približne za 45 minút. Bezdrôtové nabíjanie nie je podporované. Batéria vydrží jeden deň bežného používania.  V balení je aj zaujímavo konštrukčne riešený kryt, ktorý v zloženom stave chráni zadnú stranu displeja, avšak umožňuje telefón roztvoriť. 

Huawei Mate Xs 2 má implementovaný operačný systém EMUI 12, čo je Android 11 s používateľskou nadstavbou EMUI 12.0.1, ktorá má rovnaké grafické prostredia ako HarmonyOS. Nemá však nemá implementované služby Google vrátane aplikačného obchodu Google Play. Suplujú ich Huawei Mobile Service (HMS) a aplikačný obchod Huawei App Gallery. Napriek tomu, že ponuka aplikácií v App Gallery sa neustále rozširuje, môže sa stať, že niektoré aplikácie, ktoré ste zvyknutí používať v tomto aplikačnom obchode nenájdete. Väčšina aplikácií sa dá nainštalovať alternatívnym postupom, čiže migráciou z dosiaľ používaného smartfónu, prípadne stiahnutím zo stránok firmy, ktorá aplikáciu vytvorila. Takto si nainštalujete napríklad Facebook, či Messenger. Kde získať a ako nainštalovať aplikáciu o ktorú máte záujem zistíte napríklad cez Petal Search. Aplikácie od Google je možné nainštalovať cez aplikáciu Gspace, ktorú nájdete v Huawei App Gallery. Tá vytvorí softvérovú vrstvu, ktorá bude smerom k vonkajšiemu svetu predstierať, že smartfón Huawei na ktorom je nainštalovaná je model P30, čiže smartfón ktorý ešte služby Google podporoval. Aj tu však platí „niečo za niečo“ a pri spúšťaní takto nainštalovaných aplikácií sa musíte zmieriť s relatívne dotieravou 5 sekundovou reklamou. Prípadne k niektorým Google aplikáciám a službám môžete pristupovať cez webové rozhranie. Platby mobilom vám zas umožní aplikácia Curve.

Verdikt: Livestylová skladačka pre náročných používateľov, ktorí si vedia poradiť aj bez služieb Google.

Technické údaje: Procesor: osemjadrový Qualcomm Snapdragon 888 4G (jadrá 1× 2,84 GHz Cortex-X1+ 3 × 2,42 GHz Cortex A78 + 4 × 1,8 GHz Cortex A55), 5 nm technológia; grafika: Adreno 660;  pamäť: 8 GB RAM, úložný priestor 512 GB, rozšíriteľný kartou NM (Nano Memory) do 256 GB; displej skladací 7,8" OLED 120 Hz (2200 × 2480) 425 ppi; fotoaparát: zadný ultraširokouhlý 120˚ f/2.2, 13 Mpx; hlavný širokouhlý: f/1.8, 50 Mpx, teleobjektív  f/2.4, 8 Mpx 3 × optický zoom; predný fotoaparát: 10,7 Mpx, f/2.2; sieť: LTE; konektivita: Wi-Fi 802.11 ax (WiFi 6), bluetooth v 5.2 LE, A2DP, USB Type-C, NFC; lokalizácia: A-GPS, Galileo, Glonass, BDS, QZSS, NavIC; batéria: 4 600 mAh; operačný systém: EMUI 12 bez Google služieb; rozmery rozložený: 156,5 x 139,3 x 5,4 mm, zložený: 156,5 x 75,5 x 11,1 mm; hmotnosť: 255 g; Cena:  1 999 EUR

+ atraktívny a praktický dizajn, ohybný displej, ochranný kryt, veľmi dobré fotoaparáty

- nepodporuje 5G ani služby Google,

Hodnotenie: 8

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Huawei Mate Xs 2 ohybný displej

2 komentáre

Xi Alpha reakcia na: Huawei Mate Xs 2 – zaujímavá konštrukcia s ohybným displejom

18.8.2022 12:08
Nie je ten dizajn totálne obšlahnutý od Xiaomi MIX Alpha (pamätám sa ako boli neg.regakcie na snímky zo 108MPx snímača)?
Reagovať

Xi Alpha reakcia na: Huawei Mate Xs 2 – zaujímavá konštrukcia s ohybným displejom

18.8.2022 12:08
Nie je ten dizajn totálne obšlahnutý od Xiaomi Alpha?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať