NICEBOY_112021 NICEBOY_112021 NICEBOY_112021

Huawei nova 9 – atraktívny dizajn, vynikajúci displej a fotoaparáty

3

Model nova 9 s cenovkou tesne pod 500 eur smeruje do vyššej strednej triedy v ktorej je na jednej strane veľká konkurencia a na druhej strane veľký záujem hlavne mladých ľudí, ktorí sú veľmi nároční čo sa týka technologických vychytávok, kvalitných fotoaparátov a dizajnu, avšak nechcú investovať do vlajkových modelov. Produktová rodina nova je tradične orientovaná na inovácie a  „deviatka“ v tejto tradícii pokračuje.

Podobne ako všetky novšie modely smartfónov Huawei, ani nova 9 nemá implementované služby Google vrátane aplikačného obchodu Google Play. Suplujú ich Huawei Mobile Service (HMS) a aplikačný obchod Huawei App Gallery. Napriek tomu, že ponuka aplikácií v App Gallery sa neustále rozširuje, môže sa stať, že niektoré aplikácie, ktoré ste zvyknutí používať v tomto aplikačnom obchode nenájdete. Podľa môjho názoru je to však skôr výzva, než problém. Prakticky všetky aplikácie sa dajú nainštalovať alternatívnym postupom, čiže migráciou z dosiaľ používaného smartfónu, prípadne stiahnutím zo stránok firmy, ktorá aplikáciu vytvorila. Takto si nainštalujete napríklad Facebook, Messenger a mnoho iných aplikácií. Navyše takto nainštalované aplikácie majú väčšinou implementovaný aj mechanizmus aktualizácií. Kde získať a ako nainštalovať aplikáciu o ktorú máte záujem zistíte napríklad cez Petal Search. Je pravda, že vás tento vyhľadávač často prevedie cez niekoľko stránok s reklamami, ale napokon sa spravidla k inštalačnému súboru aplikácie dostanete. A jedno ešte zaujímavejšie riešenie je popísané v závere recenzie

Prvý dojem je veľmi priaznivý, smartfón je tenký, ľahký a k spoľahlivému držaniu prispieva aj jemne matný povrch sklenenej zadnej steny. Na testovanie som mal k dispozícii farebný variant marketingovo nazvaný Starry Blue. Na našom trhu je v ponuke aj variant Black. Dizajnovou dominantou zadnej steny je oválna na výšku situovaná platforma s fotoaparátmi a zaujímavo do štvorca situované logo nova. Orientácia písmen nie je náhodná, dvojice písmen majú tvoriť ikonky chlapca a dievčaťa. Tlačidlá na ľavej strane sú v ergonomickom dosahu palca.

Snímač odtlačkov prstov pod povrchom displeja by mohol byť trochu vyššie. Čítačka funguje rýchlo a je presná, treba však počítať s tým, že vzhľadom k tomu, že je blízko spodného okraja budeme prikladať palec k snímaču v skrčenej polohe. Preto v takejto polohe prikladajte palec aj pri zadávaní odtlačku počas konfigurácie. V záujme dosiahnutia priaznivej ceny bolo potrebné urobiť aj nejaký kompromis, napríklad výrobca neudáva odolnosť proti vode, aj keď slot na dve nano SIM karty tesnenie má. Keď už spomínam slot, pamäťové karty nie sú podporované. Pamäťová karta od Huawei, ktorá je rozmerovo kompatibilná so SIM kartou sa síce vložiť dá, avšak nefunguje.

OLED displej má uhlopriečku 6,57" a efektne zaoblené dlhšie hrany. Niekomu sa tento viac dizajnový, než funkčný prvok páči viac, niekomu menej, každého však poteší brilantné zobrazovanie farieb, vysoký jas podsvietenia, takže displej je dobre čitatľný aj na priamom slnečnom svetle podpora HDR 10 a plynulé zobrazovanie vďaka obnovovacej frekvencii 120 Hz. Pri tejto frekvencii má displej o niečo vyššiu spotrebu, takže si môžete nastaviť aj štandardnú frekvenciu 60 Hz, prípadne automatickú zmenu obnovovacej frekvencie poľa toho, aký obsah sa práve zobrazuje. K dispozícii je aj režim Always-on.  Typ ochranného skla výrobca neuvádza, avšak na displeji je z výroby nalepená ochranná fólia. Je kvalitná, takže sa takmer nedá nahmatať ani na zaoblených hranách a nevadí pri snímaní odtlačkov prstov.

Elektronickým srdcom smartfónu je čipset Qualcomm Snapdragon 778G vyrobený 6nm technológiou. V označení má prívlastok 4G, takže tento smartfón nepodporuje 5G siete. Qualcomm má v ponuke aj variant 778G 5G, avšak ten z dôvodu obchodných obmedzení Huaweiu dodávať nemôže. Tento čip nájdeme napríklad v smartfóne Honor 50, ktorý dizajnovo ako keby nove 9 z „oka vypadol“. Po osamostatnení sa totiž na Honor sankcie nevzťahujú, takže toto dizajnové dvojča má implementované aj služby Google. Výkon procesora, ktorý má k dispozícii 8 GB RAM a grafické jadro Adreno 642L je dostatočný aj pre náročnejšie hry. Ani pri vyššej záťaži sa smartfón neprehrieva, prispieva k tomu chladiaci systém s fóliami VC Liquid Cooling & Graphene, ktoré priebežne snímajú teplotu smartfónu a v prípade potreby prispôsobia výkon.

K smartfónu je pribalená výkonná 66 W rýchlonabíjačka, ktorá dokáže batériu s kapacitou 4300 mAh nabiť na plnú kapacitu za 40 minút. Pre zaujímavosť za 15 minút sa batéria nabije na 53 % a za pol hodinu na 75 % Smartfón vydrží jeden deň veľmi intenzívneho, alebo dva dni bežného používania.  Napriek tomu, že sklenená zadná stena by to technicky umožnila, nova 9 nemá bezdrôtové nabíjanie.  Reprodukcia zvuku je len monofónna, avšak v relatívne dobrej kvalite na príležitostné počúvanie. Nova 9 nemá 3,5 mm jack konektor, takže slúchadlá môžete pripojiť cez bluetooth, alebo USB-C, či už priamo, alebo cez redukciu.

Potenciálny okruh záujemcov budú zaujímať predovšetkým funkcie fotoaparátov. Kvalita nielen večerných a nočných záberov ale záberov v zložitých svetelných podmienkach všeobecne je to, čo odlišuje smartfóny strednej triedy od vlajkových lodí a  kvalita večerných záberov, ktoré som mal možnosť novým smartfónom nafotiť večer, či už v uliciach Viedne, alebo v interiéri reštaurácie inklinuje skôr k vlajkovým modelom.

Kamerový systém na zadnej stene pozostáva z 50-megapixelového hlavného fotoaparátu, 8-megapixelového ultraširokouhlého objektívu, 2-megapixelového snímača vzdialenosti objektov na účely rozmazanie pozadia a makro objektívu, schopného snímať už od vzdialenosti 4 centimetrov. Takáto konfigurácia umožňuje fotografovať všetky žánre, či už portréty, street foto a architektúru, panorámy, či priblížené zábery drobných objektov, alebo zaujímavých detailov.

Zábery ultraširokouhlým a hlavným fotoaparátom

Fotoaparát si veľmi dobre poradí aj so zachytením dynamiky pohybu ruky huslistky

Hlavný fotoaparát využívajúceho snímač Ultra Vision s usporiadaním farebných filtrov jednotlivých pixelov typu RYYB. Na vysvetlenie, snímače fotoaparátov aj smartfónov sú konštruované tak, že každý pixel je primárne monochromatický. Aby mohol snímať farebný obraz, nad každú svetlocitlivú bunku sa umiestni farebný filter, ktorý prepustí len určitú časť farebného spektra. Farebný obraz je možné zložiť z troch základných farieb – červenej, zelenej a modrej v RGB farebnom modeli. Preto je na obrazovom snímači vytvorená mozaika striedavo usporiadaných filtrov práve pre tieto tri farby a z monochromatického obrazového snímača vytvorí farebný. Klasická RGB maska má kvôli vlastnostiam ľudského oka dvojnásobný počet zelených filtrov, než filtrov červených a modrých. Preto sa takéto usporiadanie označuje aj RGBG, prípadne RGGB. Preto aj snímač v Huawei nova 9, kde sú zelené filtre nad príslušnými filtrami nahradené žltými, má dvojnásobný počet žltých filtrov a označuje sa RYYB. Objektív hlavného fotoaparátu so svetelnosťou f/1.9 síce nemá optickú stabilizáciu, avšak softvérová stabilizácia je pomerne účinná.

Pri dobrých svetelných podmienkach sú zábery excelentné vrátane ultraširokouhlého fotoaparátu. Aby som bol presný, sú excelentné pri prehliadaní na displeji smartfónu. Na veľkom monitore uvidíte, že kompresný algoritmus by sa dal ešte vylepšiť, aby boli detaily viac prekreslené. Pravdepodobne je to kompromis, aby súbory fotografií mali primeranú veľkosť a ich zdieľanie vám nespotrebovalo veľa dát. Ak by mali fotky viac detailov veľkosť súborov by sa mohli aj zdvojnásobiť. Dynamika jasu a farieb je naproti tomu vynikajúca.

Makro záber. Vpravo si môžete urobiť predstavu o veľkosti kvietka

Fotoaparát si poradí aj s priamym protisvetlom

 K dispozícii sú špeciálne režimy pre nočné fotografie Extreme Night Shoot a Night Portrait, avšak prax ukázala, že nova 9 fotí večer a v noci veľmi dobre aj v štandardnom režime. Zábery sú prirodzenejšie, než v nočnom režime, kedy sú tmavé plochy presvetlené viac, než by bolo potrebné..

Nočné zábery

Večerný záber v bežnom a nočnom režime

Pri dobrých svetelných podmienkach sú zábery excelentné vrátane ultraširokouhlého fotoaparátu. Aby som bol presný, sú excelentné pri prehliadaní na displeji smartfónu. Na veľkom monitore uvidíte, že kompresný algoritmus by sa dal ešte vylepšiť, aby boli detaily viac prekreslené. Pravdepodobne je to kompromis, aby súbory fotografií mali primeranú veľkosť a ich zdieľanie vám nespotrebovalo veľa dát. Ak by mali fotky viac detailov veľkosť súborov by sa mohli aj zdvojnásobiť. Dynamika jasu a farieb je naproti tomu vynikajúca.

 K dispozícii sú špeciálne režimy pre nočné fotografie Extreme Night Shoot a Night Portrait, avšak prax ukázala, že nova 9 fotí večer a v noci veľmi dobre aj v štandardnom režime. Zábery sú prirodzenejšie, než v nočnom režime, kedy sú tmavé plochy presvetlené viac, než by bolo potrebné..

 

Klasická fotografia niekedy na zachytenie špeciálneho momentu jednoducho nestačí. Smartfón nova 9 umožňuje vytvoriť video, ktoré zachytí scenériu z viacerých uhlov. Smartfón poskytuje rozšírené funkcie filmovania v rozlíšení 4K, ako je nepretržité nahrávanie prednou aj zadnou kamerou, AIS video stabilizácia či nočné selfie video.

Nadstavba EMUI 12 ponúka prehľadné používateľské rozhranie a veľa užitočných funkcií. Ak máte notebook od Huawei, môžete profitovať s premyslene prepojeného ekosystému

A ešte jedna vec, ak vám veľmi chýbajú aplikácie a služby Google, vyskúšajte aplikáciu Gspace, ktorú nájdete v Huawei App Gallery. Tá vytvorí softvérovú vrstvu, ktorá bude smerom k vonkajšiemu svetu predstierať, že smartfón Huawei na ktorom je nainštalovaná je model P30, čiže smartfón ktorý ešte služby Google podporoval.

Verdikt: Výkonný smartfón s kvalitným displejom, dobrými fotoaparátmi. Absencia Služieb a aplikácií Google sa dá ľahko obísť

Technické údaje:  Procesor: osemjadrový Qualcomm Snapdragon 778G 4G (4× 2,4 GHz Kryo 670 + 4× 1,8 GHz Kryo 670), 6 nm technológia; grafika: Adreno 642L; pamäť: 8 GB RAM, úložný priestor 128 GB; displej OLED 6,57", 1080 x 2340 px, 19,5:9, 390 ppi; zadný fotoaparát: hlavný širokouhlý (23 mm ekvivalent): f/1.9, 50 Mpx; ultraširokouhlý  f/2.2, 8 Mpx; makro objektív: f/2.4, 2 Mpx; senzor hĺbky ostrosti: f/2.2 2MPx Mpx; predný fotoaparát: f/2,0, 32 Mpx; sieť: LTE/4G; konektivita: Wi-Fi 802.11 ax (WiFi 6), bluetooth v5.2, USB Type-C, NFC, lokalizácia (A-GPS, Galileo, Glonass, BDS); batéria: 4300 mAh; operačný systém: Android 11 s nadstavbou EMUI 12 bez služieb Google; rozmery: 160 x 73,7 x 7,8 mm; hmotnosť: 175 g, Cena: 499 EUR

+ dizajn, prémiové materiály, vynikajúci 120 Hz OLED displej, dobré fotoaparáty

- bez google služieb a 5G konektivity, potešila by vodeodolnosť

Hodnotenie: 8

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Huawei Nova 9 App Gallery

3 komentáre

5G reakcia na: Huawei nova 9 – atraktívny dizajn, vynikajúci displej a fotoaparáty

3.11.2021 11:11
Dobry. 5G siet mate ako negativum. Moja otazka. Ma niektory operator nasadene 5G na Sk? Inac telefonik pekny.
Reagovať

Trapny Lacko reakcia na: Huawei nova 9 – atraktívny dizajn, vynikajúci displej a fotoaparáty

2.11.2021 12:11
Lacko je neatraktivny ako tvoje falosne zbytocne klamarske frazy.
Reagovať

500€ pre deviataka? Nech ich najskôr zarobí na brigáde a nech mi ich ukáže na Slovensku. Inak mu ho nekúpim. reakcia na: Huawei nova 9 – atraktívny dizajn, vynikajúci displej a fotoaparáty

2.11.2021 11:11
500€ pre deviataka? Nech ich najskôr zarobí na brigáde a nech mi ich ukáže na Slovensku. Inak mu ho nekúpim. Nemám totižto za čo. Môžem si dovoliť telefón za 100€. Aj to je moc. Blázni v tej Bratislave, čo kúpia deťom rozmaznaným. A potom ich tie deti šupnú do starobýnca.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať