ASUS_122021 ASUS_122021 ASUS_122021

Inteligentné oblečenie dohliada, či sa nehrbíte a správne dýchate

6

Nový druh vlákna vyvinutý výskumníkmi z MIT a zo Švédska sa dá použiť na výrobu oblečenia, ktoré vníma, ako veľmi sa naťahuje alebo stláča, a potom poskytuje okamžitú hmatovú spätnú väzbu vo forme tlaku, bočného roztiahnutia alebo vibrácií. Takéto tkaniny by sa mohli používať v odevoch, ktoré pomáhajú spevákom alebo športovcom lepšie ovládať dýchanie, prípadne pomáhajú pacientom zotavujúcim sa z choroby alebo operácie obnoviť svoje dýchacie vzorce. Viacvrstvové vlákna, nazvané OmniFibers, obsahujú v strede kanál s tekutinou.

Tento systém riadi geometriu vlákien stláčaním a uvoľňovaním fluidného média, napríklad stlačeného vzduchu alebo vody, do kanála, čo umožňuje vláknu fungovať ako umelý sval. Vlákna obsahujú aj rozťahovateľné senzory, ktoré dokážu zistiť stupeň natiahnutia vlákien. Výsledné kompozitné vlákna sú dostatočne tenké a pružné, aby sa dali šiť, tkať alebo pliesť pomocou štandardných komerčných strojov. Nová architektúra optických vlákien má niekoľko kľúčových vlastností. Jej extrémne malé rozmery a použitie lacného materiálu umožňujú relatívne jednoduché štruktúrovanie vlákien do rôznych foriem tkanín.

Takisto je kompatibilná s ľudskou pokožkou, pretože jej vonkajšia vrstva je založená na materiáli podobnom bežnému polyesteru. Na testovanie materiálu tím vyrobil spodný odev, ktorý môžu nosiť speváci na monitorovanie pohybu dýchacích svalov, aby neskôr získali kinestetickú spätnú väzbu prostredníctvom toho istého odevu na podporu optimálneho držania tela a vzorcov dýchania pre požadovaný hlasový výkon.

Výskumníci nechali opernú speváčku Kelsey Cottonovú vystupovať v odeve vyrobenom z ich robotických vlákien a zaznamenávali údaje o pohybe z tenzometrických senzorov vpletených do oblečenia. Potom údaje zo senzorov previedli na zodpovedajúcu hmatovú spätnú väzbu. Nakoniec sa im podarilo pomocou textílie zaznamenať komplexné pohyby z fyziológie skúseného speváka a preniesť ich na telo začínajúceho študenta.

Rovnaký prístup by sa mohol použiť na pomoc športovcom, aby sa naučili, ako najlepšie ovládať svoje dýchanie v danej situácii, a to na základe monitorovania úspešných športovcov pri vykonávaní rôznych aktivít a stimulácie svalových skupín, ktoré sú v činnosti. Systém by však mohol byť užitočný aj na tréning iných druhov svalových pohybov okrem dýchania. Umelci by napríklad mohli cítiť dynamiku ťahu štetcov pomocou rukáva a rukavice z tohto materiálu.

Zdroj: news.mit.edu.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

6 komentárov

Načo je to? reakcia na: Inteligentné oblečenie dohliada, či sa nehrbíte a správne dýchate

2.11.2021 16:11
Chápem, technológie, biznis.
Nemôžeme však všetky veci postupne prenechávať technológiám, lebo načisto ohlúpneme a stratíme svojprávnosť.
Riešenie - eukácia a viac pohybu, na začiatok aj povinného, v škole!
Reagovať

Hlupy Lacko reakcia na: Inteligentné oblečenie dohliada, či sa nehrbíte a správne dýchate

2.11.2021 08:11
Zavidi obleceniu “mudrost”.
Reagovať

RE: A teraz si už najmúdrejší, keď takto denno denne urážaš! reakcia na: Hlupy Lacko

2.11.2021 17:11
A teraz si už najmúdrejší, keď takto denno denne urážaš!
Reagovať

RE: RE: Veru, ty si ten najlepší a Lacko hlupák. Čo dodať o tebe: Prejdeš vôbec s týmto egom cez dvere? reakcia na: RE: A teraz si už najmúdrejší, keď takto denno denne urážaš!

3.11.2021 16:11
Veru, ty si ten najlepší a Lacko hlupák. Čo dodať o tebe: Prejdeš vôbec s týmto egom cez dvere?
Reagovať

RE: RE: A teraz si už najmúdrejší, keď takto denno denne urážaš! reakcia na: RE: A teraz si už najmúdrejší, keď takto denno denne urážaš!

2.11.2021 20:11
Pozri sa do zrkadla, kto si to mysli o sebe. Uraza Lacko klamanim teba aj vsetkych, nie ja. Povedat mu za to, ze je hlupy nie je urazka, ale fakt. Pis jemu.
Reagovať

RE: Hlupy Lacko reakcia na: Hlupy Lacko

2.11.2021 13:11
:'(
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať