SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Hybridný dron Huntress dokáže letieť rýchlosťou až 483 km/h a aj počas búrky

Technológie
0

Spoločnosť WaveAerospace so sídlom v Connecticute ohlásila „najrýchlejšie viacrotorové bezpilotné lietadlo na svete“. Huntress II Turbojet je kvadrokoptéra s prúdovou turbínou uprostred, schopná dosiahnuť vysoké rýchlosti a umožňujúca prevádzku za každého počasia. Dron meria diagonálne od rotora k rotoru 4 metre, má hmotnosť približne 50 kg závislosti od množstva leteckého paliva, ktoré nesie, a jeho maximálna vzletová hmotnosť je 165 kg, takže v prípade potreby dokáže uniesť značný náklad v piatich úložných priestoroch a až štyroch externe namontovaných kontajneroch.

Je navrhnutý tak, aby bol pripravený na misiu za menej ako 90 sekúnd a aby sa dal rýchlo nasadiť, či už pri vypustení z pevniny, alebo z mora, prípadne pri vysadení z lietadla vo výške až 6000 m. Výdrž je až dve hodiny a operátori môžu sledovať živý obraz a zároveň ovládať lietadlo až do vzdialenosti 30 km. 

Keď je dron vo vzduchu, môže sa buď vznášať a lietať ako kvadrokoptéra, alebo môžete naštartovať prúdovú turbínu a pustiť ho do vzduchu v konfigurácii typu „tailsitter“, hoci nie je jasné, ako sa bude riadiť ako prúdové lietadlo – či pomocou riadiacich plôch na ramenách rotora, alebo vektorovaním ťahu prúdového motora.Spoločnosť WaveAerospace neuvádza otáčky ani výkon prúdového motora, ale tvrdí, že bez problémov dosiahne rýchlosť Mach 0,4 (483 km/h).

Táto maximálna rýchlosť je elektronicky obmedzená a spoločnosť tvrdí, že sa časom bude zaoberať uvoľnením tohto obmedzenia, aby dron mohol letieť „oveľa rýchlejšie“. Dôležité pre mnohé potenciálne aplikácie je, že bude lietať v takmer akýchkoľvek poveternostných podmienkach, a to až po búrku sily 10 s rýchlosťou vetra do 117 km/h a pri teplotách od -34 do 54 °C. Ak je na štartovacej rampe veľmi veterno, spoločnosť používa reverzný ťah, aby sa dron pevne udržal až do štartu. 

A pre koho je teda Huntress určený? Je zrejmé, že ho využije najmä armáda, ale spoločnosť WaveAerospace ho ponúka aj na pátracie a záchranné akcie, kritickú logistiku, vysokorýchlostný prieskum a iné operácie mimo vizuálnej viditeľnosti. Spoločnosť WaveAerospace už prijíma predbežné objednávky, pričom sa očakáva, že dodávky sa začnú ešte v tomto roku.

Zdroj: newatlas.com.

 

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať