SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

Startup zarába až 85 000 dolárov denne len recykláciou elektroniky vyhodenej do koša

Technológie
1

Váš starý televízor, notebook, stolový počítač a iné elektronické zariadenia obsahujú vzácne kovy ako zlato a meď. Podľa webu Business Insider malé startupy zarábajú recykláciou starých dosiek s elektronickými obvodmi až 85 000 dolárov denne.

Toto podnikanie sa bude naďalej rozširovať. Celosvetovo sa odhaduje, že vo vyhodených doskách plošných spojov sa nachádzajú vzácne kovy v hodnote 55 až 60 miliárd dolárov. Pritom elektronický odpad sa stáva jedným z najväčších environmentálnych rizík, ktoré dnes ovplyvňujú náš svet. Viac ako 50 miliónov ton elektroniky sa vyhodí do koša, pričom veľká časť tohto odpadu sa posiela do krajín tretieho sveta (najmä do Indie) na recykláciu.

Navyše veľká časť nášho elektronického odpadu sa vôbec nerecykluje a necháva sa povaľovať v garážach, na skládkach a v uliciach miest. Napríklad v USA sa vyzbiera na recykláciu len asi 15 % všetkého elektronického odpadu. Na druhej strane elektronický odpad sa stáva jednou z najviac podceňovaných „zlatých baní“ modernej éry, a to vďaka cenným kovom uloženým vo väčšine dosiek plošných spojov.

Business Insider sledoval malý startup v Sydney v Austrálii, aby zistil, aký príjem môžu tieto subjekty zarobiť z recyklácie elektronického odpadu. Mint Innovation získava kovy z elektronického odpadu pomocou špeciálnych strojov a postupu navrhnutého na rozbitie dosiek elektronických obvodov a oddelenie cenných kovov vo vnútri od nežiaducich plastov a iných materiálov, ku ktorým sú kovy pripojené.

Úplne automatizovaná zostava, ktorú vytvorila spoločnosť Mint Innovation, môže generovať príjem 85 000 dolárov denne zo surovín zbieraných z elektronického odpadu. To sa premieta do príjmu približne 30 miliónov dolárov ročne. Mint Innovation dokonale demonštruje výšku potenciálneho príjmu, ku ktorému sa odvetvie elektronického odpadu môže dostať už teraz.

Problémom však je, že neexistuje veľká infraštruktúra určená na spracovanie elektronického odpadu, čo sťažuje zberačom elektronického odpadu dosiahnutie príjmov, z ktorých by sa dalo vyžiť. To by sa v budúcnosti mohlo ľahko zmeniť, keďže znečistenie elektronickým odpadom stále rastie a čoraz viac podnikateľov chápe potenciál príjmov, ktoré môže elektronický odpad priniesť.

Zdroj: tomshardware.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

hej reakcia na: Startup zarába až 85 000 dolárov denne len recykláciou elektroniky vyhodenej do koša

8.2.2024 20:02
a kolko do toho investovali aby dostali tu jednu dosticku zlata? Mozno viac ako je jej hodnota.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať