SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 Advertisement

Hydrogél s vlastnosťami živého tkaniva. Vďaka schopnosti regenerácie môže nahradiť svaly či kožu

0

Tím z Austrálskej národnej univerzity (ANU) vyvinul materiál podobný gélu, ktorý má veľa vlastností živého tkaniva. Ide o formu hydrogélu, pričom táto želatína nie je len samoliečivá, ale aj veľmi odolná. Navyše môže zmeniť svoj tvar, čo jej umožňuje napodobňovať kožu, väzivo a kosť.

Hydrogély sú 3D polymérne štruktúry, ktoré sú silne hydrofilné, takže môžu obsahovať viac ako 90 % vody. Doteraz sa používali v úlohe „lešenia“ v bioinžinierstve, ako samooplachovacie obväzy na rany, kontaktné šošovky, plienky, zvlhčovače pôdy a protetické končatiny. Vedci sa však osobitne zaujímajú o ich schopnosť napodobňovať živé tkanivá, a to nielen ich statické vlastnosti, ale pri stimulácii môžu aj meniť objem.

V rámci štúdie ANU výskumný tím pod vedením docenta Luka Connala zaviedol do gélu dynamické chemické väzby, ktoré mu umožňujú liečiť sa ako koža a pôsobiť aj ako umelý sval. Podľa vedcov by materiály založené na novom géle mohli nájsť uplatnenie v novej generácii mäkkých robotov. Okrem toho by sa dal použiť ako atrament na 3D tlač pri výrobe pokročilých lekárskych implantátov a mäkkých robotov, ktoré môžu plávať.

Nový hydrogél je taký silný, že umožní zdvíhať veľmi ťažké objekty, a môže meniť svoj tvar ako ľudské svaly. Jeho flexibilita a pevnosť z neho robia ideálny materiál pre nositeľné technológie a rôzne ďalšie biomedicínske zariadenia. Štúdia bola publikovaná v časopise Advanced Materials.

Zdroj: newatlas.com.

Redakcia

Všetky autorove články
veda vyskum zdravie clovek technológie inovácie 3D

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať