SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement

Hydrogélová tableta dokáže za hodinu vyčistiť liter riečnej vody

0

Podľa niektorých odhadov až tretina ľudí na svete nemá prístup k čistej pitnej vode a polovica populácie by mohla do roku 2025 žiť v oblastiach s nedostatkom vody. Vedci a inžinieri na celom svete hľadajú riešenie tohto problému. Výskumníci z Texaskej univerzity v Austine vytvorili hydrogélovú tabletu, ktorá dokáže rýchlo vyčistiť kontaminovanú vodu. Jedna tableta môže za hodinu či menej dezinfikovať liter riečnej vody a urobiť ju vhodnou na pitie. Tím nedávno publikovali svoje zistenia v časopise Advanced Materials.

Hlavný spôsob čistenia vody je dnes jej varenie alebo pasterizácia. To si však vyžaduje veľa energie, času a práce. Preto vedci skúšajú špeciálne hydrogély, ktoré generujú peroxid vodíka na neutralizáciu baktérií s účinnosťou viac ako 99,999 %. Peroxid vodíka v spolupráci s časticami aktívneho uhlia napáda základné bunkové zložky baktérií a narúša ich metabolizmus. Tento proces si nevyžaduje nijaký vstup energie a nevytvára škodlivé vedľajšie produkty. Hydrogély sa dajú ľahko odstrániť a nezanechávajú žiadne zvyšky.

SWAN_042021

Okrem čistenia vody by hydrogély mohli zlepšiť aj proces solárnej destilácie, teda používania slnečného svetla na oddelenie vody od škodlivých kontaminantov odparovaním. Solárne destilačné systémy často narážajú na problémy s hromadením mikroorganizmov na zariadení, ktoré spôsobuje jeho nefunkčnosť. Hydrogély, ktoré ničia baktérie, tomu môžu zabrániť. Tím pracuje na zdokonaľovaní hydrogélov zvýšením počtu rôznych typov patogénov a vírusov vo vode, ktoré dokážu neutralizovať. Snaží sa aj o komercializáciu niekoľkých prototypov.

Zdroj: eurasiareview.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať