SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement

Hypersonické lietadlo doletí z New Yorku do Londýna za hodinu

Technológie
0

Spoločnosť Hermeus Corporation oznámila, že dostala od amerického letectva 60 miliónov dolárov na financovanie testov lietadla Quarterhorse. Je navrhnuté tak, aby mohlo letieť rýchlosťou Mach 5,5 alebo 6738 km/h. To z neho robí najrýchlejšie opakovane použiteľné lietadlo na planéte, takže let z New Yorku do Londýna bude trvať menej ako hodinu. Rýchlosť bude zabezpečovať unikátna zostava motorov, pohonný systém s kombinovaným cyklom na báze turbín (turbine-based combined cycle – TBCC).

Takéto systémy využívajú štandardný prúdový motor na štart a pristátie a na dosiahnutie dostatočnej rýchlosti počas letu prívod vzduchu do druhej turbíny, známej ako ramjet alebo scramjet, ktorá produkuje viac energie, ale na zapálenie potrebuje vysokorýchlostné prúdenie vzduchu. Problémom je zvládnuť prechod medzi turbínami a dosiahnuť potrebnú aerodynamiku.

SWAN_042021

Quarterhorse bude lietať autonómne, takže vývojový tím môže dostať prototypy do vzduchu a učiť sa z nich bez toho, aby riskoval životy pilotov. Testovanie malej verzie je naplánované na rok 2023, stredne veľká nákladná verzia sa má testovať v roku 2025 a väčšia komerčná verzia pre cestujúcich v roku 2029.

Zdroj: robbreport.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať