SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement

Parting Stone premení popol vášho blízkeho na dekoračné kamienky

0

Parting Stone je startup zameraný na „úmrtné technológie“ („death tech“), ktorý dokáže premeniť spopolnené telesné pozostatky vašich blízkych na „stužené pozostatky“. Ide o hladké predmety pripomínajúce kamene. Je to prvá spoločnosť poskytujúca takúto úplnú alternatívu k popolu, ktorú možno pohodlne uchovávať, zdieľať s ostatnými, vystaviť alebo hoci rozhádzať.

Odvetvie pohrebníctva, ktoré má mať podľa očakávania do roku 2025 hodnotu asi 68 miliárd dolárov, sa snaží stále viac uspokojiť túžbu po personalizovanejších, zmysluplnejších a často aj udržateľnejších spôsoboch uctenia si zosnulých. Patentovanú technológiu spoločnosti Parting Stone vyvinul špecialista na keramiku, inžinier Chris Chen z Národného laboratória Los Alamos. Zahŕňa niekoľko jednoduchých krokov. Spopolnené zvyšky prejdú procesom mletia, ktorý premieňa popol „zo zrnitej konzistencie na skutočne jemný prášok“.

Potom sa pomocou malého množstva vody a „skleného spojiva“ prášok premení na ílovitú hmotu, ktorá sa vytvaruje a uloží do pece na sušenie. Napokon sa vyleští a odovzdá rodine. Zvyšky priemerného dospelého človeka majú zvyčajne hmotnosť 1,8 až 3,6 kg a rodina z nich získa 40 až 60 kamienkov. Rozmery sa líšia od veľkosti nechta na palci po veľkosť dlane.

SWAN_042021

Rozdielne sú aj farby, ktoré siahajú od bielej po svetlozelené odtiene, príležitostne to môžu byť aj sýte odtiene modrej, čokoládovej hnedej alebo dokonca farba levandule s modrými škvrnami. Zakladateľ spoločnosti Justin Crowe hovorí, že farby sú úplne prirodzené a nie sú vôbec ovplyvnené procesom vypaľovania. Firma robí výskum, aby identifikovala dôvody. Existuje niekoľko teórií, ktoré siahajú od liekov, ktoré ľudia užívali, cez diétu a životný štýl až po lekárske implantáty, ktoré mohli mať.

Služba stojí 695 dolárov v prípade dospelých a asi 300 dolárov pre domáce zvieratá. V poslednom desaťročí sa hľadanie zmysluplnejších, alternatívnych riešení tradičného pochovávania a kremácie premietlo do mnohomiliónového priemyslu. Technologické startupy ponúkajú rozličné riešenia – popol možno premeniť na diamanty, lisovať na vinylové platne alebo dokonca rozptýliť pomocou ohňostroja.

Zdroj: fastcompany.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať