TCL 2022 TCL 2022 TCL 2022

Hypersonické vesmíre delo dokáže dopraviť satelit na obežnú dráhu už za 10 minút

Technológie
1

Spoločnosť Green Launch ukázala spôsob, ako vyniesť nosné rakety a robustný elektronický náklad zo Zeme na obežnú dráhu takmer trojnásobnou rýchlosťou ako doterajšie riešenia. Toto obrovské hypersonické delo je vlastne dlhá hlaveň naplnená vodíkom s primiešaným héliom a kyslíkom. Nad touto zmesou je umiestnený projektil. Keď delo vystrelí, dôjde k veľmi rýchlej expanzii plynov, ktorá odpáli projektil z hlavne hypersonickou rýchlosťou.

V rámci programu SHARP bolo v roku 1992 postavené a otestované 122-metrové impulzné odpaľovacie zariadenie, ktoré prekonalo všetky rekordy elektrických odpaľovacích zariadení typu railgun v oblasti energie a rýchlosti a vypúšťalo užitočné zaťaženie rýchlosťou až Mach 9. V spomalenom videu si môžete pozrieť 4-megajoulový horizontálny skúšobný výstrel natočený rýchlosťou 12 500 snímok za sekundu.

A takto to vyzerá pri skutočnej rýchlosti:

Ako uviedol Eric Robinson, riaditeľ pre obchodný rozvoj spoločnosti Green Launch, rekord pre projektil vypálený s použitím vodíkového paliva je 11,2 km/s (Mach 32,7). Spoločnosť však plánuje obmedziť rýchlosť vypúšťania na 6 km/s (Mach 17,5), aby sa umožnilo opakované používanie a zabránilo sa opotrebovaniu hlavne. Green Launch by odpaľoval projektily v podobe rakiet druhého stupňa s nákladom. Raketový stupeň sa postará o to, aby sa náklad dostal na požadovanú obežnú dráhu. No keďže hypersonické delo vynesie raketu oveľa rýchlejšie, môže byť táto raketa podstatne menšia a ľahšia.

Spoločnosť Green Launch odhaduje, že príslušné sily zrýchlenia budú dosahovať maximálnu hodnotu približne 30 000 G. K dispozícii je aj jednoduchý test, či elektronika vydrží takéto preťaženie. Daný komponent sa prilepí epoxidom na golfovú loptičku,ktorá sa odpáli drevom č. 3. Podľa spoločnosti to spôsobí podobnú úroveň zrýchlenia a nepredstavuje to problém ani pre mnohé bežne dostupné elektronické komponenty.

Green Launch tvrdí, že náklady budú minimálne – asi desatinové v porovnaní s vynášaním malých satelitov tradičnou nosnou raketou. Navyše upustenie od prvého stupňa rakety znižuje množstvo spáleného paliva a s tým spojených emisií, pretože vodík horí čisto. Hypersonické delo môže odpáliť projektil každých 60 až 90 minút. Nízke obežné dráhy Zeme vo výške 300 – 1000 km možno dosiahnuť za menej ako dve hodiny, v niektorých prípadoch aj za 10 minút.

Spoločnosť zostrojila skúšobnú odpaľovaciu hlaveň s dĺžkou 16,5 m a pri prvom vertikálnom skúšobnom výstrele na arizonskom cvičisku Yuna Proving Grounds dosiahla počiatočnú rýchlosť „presahujúcu Mach 3“. Projektil bol vystrelený vysoko do stratosféry. V tomto roku chce tím zvýšiť rýchlosť natoľko, aby projektil prekonal Kármánovu hranicu vo výške 100 km nad Zemou a dosiahol tzv. začiatok vesmíru.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Re reakcia na: Hypersonické vesmíre delo dokáže dopraviť satelit na obežnú dráhu už za 10 minút

27.4.2022 17:04
Som zvedavý, dokedy vydržia zásoby hélia.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať